Dieta ośmiogodzinna – zasady, wady, zalety oraz opinia dietetyka
Aktualizacja: 30 stycznia, 2019
Dieta ośmiogodzinna to dieta, której celem jest obniżenie masy ciała bez ograniczeń w ilości spożywanych produktów. Zgodnie z założeniami jej autorów tracić kilogramy można nie wyrzekając się swoich ulubionych przysmaków.
Dieta 8h
Dieta ośmiogodzinna to dieta opracowana przez Davida Zinczenko i Peter’a Moore’a. Zakłada dwa okresy – postu i 8-godzinowego okienka żywieniowego. Dieta nie zakłada restrykcji ilościowych i jakościowych, choć twórcy diety zachęcają do zdrowych wyborów żywieniowych.
Dieta ośmiogodzinna – wady
Podstawową wadą jest przyzwolenie na dowolność w spożywaniu produktów. O utracie masy ciała decyduje bilans energetyczny. Ubytek kilogramów pojawia się dopiero w momencie, w którym ilość energii wydatkowanej przekracza ilość energii konsumowanej. Spożycie w ciągu ośmiu godzin posiłków dostarczających energię przekraczającą zapotrzebowanie niechybnie doprowadzi do wzrostu masy ciała, nawet jeśli poparte zostanie szesnastogodzinną głodówką.
Kolejnym aspektem proponowanej diety, który budzi niepokój to brak motywacji do poprawy nawyków żywieniowych. To właśnie ze zmiany sposobu odżywiania na właściwy ma wynikać poprawa stanu zdrowia i utrata tkanki tłuszczowej. Dieta ośmiogodzinna nie daje szansy na wyrobienie nawyku spożywania posiłków o wysokiej wartości odżywczej w ilościach zgodnych z indywidualnym zapotrzebowaniem. Pojawia się ryzyko wystąpienia niedoborów witamin i pierwiastków. Jakikolwiek rytm konsumpcji zostanie narzucony, powinna ona zaspokajać podstawowe potrzeby. Nie zawsze osiągnięcie wymarzonej masy ciała jest miernikiem sukcesu. Niedożywienie to problem dużo bardziej niebezpieczny niż niewielka nadwaga.
Dieta ośmiogodzinna – zalety
W świetle ostatnich (i ciągle toczących się) badań koncepcja spożywania posiłków w określonym przedziale czasowym z zachowaniem rytmu dobowego najprawdopodobniej korzystnie wpływa na organizm. Do tej pory niewiele ukazało się prac na temat efektów TRF (time-restricted feeding) na funkcjonowanie organizmu ludzkiego, choć u myszy pozytywne działanie zostało wielokrotne udowodnione. Zaobserwowano poprawę insulinowrażliwości, utratę tkanki tłuszczowej, obniżenie wskaźników stanu zapalnego. W badaniach przeprowadzanych z udziałem ludzi tylko w jednym z nich wykazano skuteczność w utracie masy ciała przy zastosowaniu 8-godzinnego okienka żywieniowego. Podobnie w przypadku wskaźników lipidowych – wyłącznie jedno badanie przyniosło efekt w postaci wzrostu poziomu cholesterolu frakcji HDL („dobry cholesterol”) i obniżenia stężenia triglicerydów w surowicy. W przeprowadzonych eksperymentach nie odnotowano jednak wartości kalorycznej diety, co ma kluczowe znaczenie.
Dieta ośmiogodzinna – opinia dietetyka
Skuteczność diety ośmiogodzinnej nie została potwierdzona. Podstawowa wiedza dotycząca metabolizmu substratów energetycznych pozwala jednak wyciągnąć wniosek o niskim prawdopodobieństwie osiągnięcia utraty masy ciała. Przy zastosowaniu jedynie okienka żywieniowego wraz z dodatnim bilansem energetycznym niemożliwe staje się uruchomienie rezerw tłuszczowych. Niestety pełna dowolność w dobieraniu produktów może doprowadzić do spożycia nadmiernej ilości energii. Być może spożycie zgodne z aktualnym zapotrzebowaniem w ramach 8-godzinnego okresu wpłynie na masę ciała korzystnie. Trudno jest wyrokować nie mając poparcia w badaniach. TRF jest jednak koncepcją, z którą wiąże się spore nadzieje.
Wiedzę na temat rytmu dobowego i korzystnych efektów krótkich okresów poszczenia warto wykorzystać do opracowania optymalnego dla człowieka rozkładu posiłków w ciągu dnia.
Literatura:
- Jeff Rothschild; Time-restricted feeding and risk of metabolic disease: a review of human and animal studiem, Nutrition Reviews® Vol. 72(5):308–318
- Amir Zarrinpar et al., Daily Eating Patterns and Their Impact on Health and Disease, Trends in Endocrinology and Metabolism, Volume 27, Issue 2, February 2016, Pages 69–83