Dieta zegarowa – efekty, opinie, jadłospis, przepisy
Aktualizacja: 27 maja, 2024
Dieta zegarowa to kolejna z diet, które zawojowały świat. Nagle tysiące osób zdecydowały się na zastosowanie takiego żywienia i świadczyły o rzekomych, zadowalających wynikach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym tak naprawdę jest dieta zegarowa i jakie niesie ze sobą skutki!
Dieta zegarowa
Dieta zegarowa to dieta, która pojawiła się stosunkowo niedawno i od razu zdobyła niesłychaną popularność. Trwa ona zwykle 3 dni i nie wymaga czasochłonnego przygotowywania posiłków. Konieczne jest natomiast przestrzeganie godzin spożywania pokarmów z dość dużą dokładnością. Posiłki powinny być przyjmowane co 2 godziny. Jadłospis jest dość monotonny i bogaty w białko, co niestety może wpływać na pogorszenie pracy nerek. Produkty stosowane w diecie powinny cechować się niską wartością energetyczną. Obowiązkowe jest kontrolowanie ilości spożytych płynów, których łączna wartość w ciągu dnia nie powinna być mniejsza niż 2–2,5 l. Dodatkowo zabronione jest stosowanie soli oraz cukru.
Do głównych zasad diety zegarowej zaliczyć można:
- spożywanie 7 posiłków każdego dnia, pierwszego o godzinie 7, a kolejne po 2-godzinnych przerwach;
- eliminację z diety soli i cukru;
- spożywanie wyłącznie pokarmów widniejących w jadłospisie,
- picie dużej ilości wody oraz herbat – zwłaszcza zielonej lub czerwonej;
- wypicie ok. 30 minut przed każdym posiłkiem szklanki czerwonej herbaty.
Dieta ta jest niestety zazwyczaj niskokaloryczna, zatem może wpływać upośledzająco na funkcjonowanie metabolizmu. Dodatkowo utrata masy ciała wynika zwykle z utraty wody, a nie tłuszczowej masy ciała.
Dieta zegarowa – jadłospis
Dieta zegarowa jest stosunkowo prosta, podobnie jak jej jadłospis. Poniżej podany jest plan żywieniowy na jeden przykładowy dzień.
- Godzina 7:00 – kubek zielonej/czerwonej herbaty (bez cukru) lub kawy zbożowej (bez cukru).
- Godzina 9:00 – jajko na twardo + kromka ciemnego pieczywa + kubek gorzkiej kawy lub herbaty.
- Godzina 11:00 – mały kubeczek jogurtu naturalnego + 3 truskawki.
- Godzina 13:00 – 200 g chudej ryby pieczonej w folii lub ugotowanej na parze + 3 łyżki ciemnego ryżu.
- Godzina 15:00 – 200 g owoców cytrusowych (pomarańcza, grejpfrut, mandarynka, ananas).
- Godzina 17:00 – kromka ciemnego pieczywa + plaster chudej wędliny drobiowej + szklanka wody mineralnej / gorzkiej kawy lub herbaty.
- Godzina 19:00 – szklanka soku warzywnego bez cukru.
Między posiłkami dozwolona do spożywania jest wyłącznie woda mineralna.
Dieta zegarowa – efekty
Bezsprzecznie na diecie zegarowej swoją masę ciała zredukowały tysiące osób. Efekty są oczywiście różne, gdyż każdy z nas jest inny i jego organizm funkcjonuje na swój własny, indywidualny sposób. Według ludzi ją stosujących pozwala ona na bardzo szybką utratę wagi bez liczenia kalorii, czyli na redukcję ok. 2–3 kg w trakcie trwania kuracji. Oczywiście u wielu osób po zakończeniu diety i powrocie do zwyczajowego żywienia pojawił się efekt jojo, co jest całkowicie zrozumiałe. Niska kaloryczność prowadzi do pogorszenia funkcjonowania całego organizmu, w tym także metabolizmu. Redukcja masy ciała, która ma miejsce w opisywanych przypadkach, to prawdopodobnie utrata nadmiaru wody magazynującej się w ustroju zamiast tłuszczowej masy ciała.
Dieta zegarowa – przepisy
Dieta zegarowa jest niezwykle restrykcyjna i zakłada nieco zwiększoną podaż białka. Poniżej podaję kilka przepisów, które z powodzeniem można tu zastosować.
Składniki:
- 100 g chudego serka wiejskiego,
- ½ łyżeczki czarnuszki,
- szczypta pieprzu,
- łyżeczka ziół prowansalskich.
Sposób przygotowania: serek wymieszać z ziołami i pieprzem, dodać czarnuszkę.
Składniki:
- 100 g chudego twarogu,
- 3–4 truskawki.
Sposób przygotowania: twaróg rozgnieść widelcem, a truskawki oczyścić i zblendować. Truskawki wylać na twaróg.
Składniki:
- 200 g filetu z dorsza,
- ½ cytryny.
Sposób przygotowania: dorsza oczyścić, osuszyć, a następnie skropić sokiem z cytryny i odłożyć na 10–15 minut. Po tym czasie ugotować rybę w garnku do gotowania na parze.
Dieta zegarowa – opinie
Opinie dotyczące diety zegarowej są różne, tak jak i ludzie ją stosujący. Z jednej strony osoby, które na nią przeszły, twierdzą, że pozwala im ona na zrzucenie zbędnych kilogramów. Z drugiej strony jednak brak jakichkolwiek rzetelnych źródeł potwierdzających jej skuteczność mówi nam, że nie jest to sposób żywienia wart uwagi. Dodatkowo tak niska energetyczność i wysoka podaż białka nie są korzystne dla ustroju i prowadzić mogą do niekorzystnych efektów ubocznych, jak np. pogorszenie trawienia, szybsze odkładanie się tkanki tłuszczowej, zmęczenie, rozdrażnienie, omdlenia, a nawet schorzenia nerek.
Podsumowując, dieta zegarowa jest dietą bardzo restrykcyjną i monotonną. Dodatkowo zakłada spożywanie 7 posiłków, każdy co 2 godziny, oraz dostarcza zbyt dużych ilości białka, co skutkować może negatywnymi konsekwencjami. Bez wątpienia o wiele lepsza jest racjonalna dieta zakładająca spożywanie 4–5 dobrze zbilansowanych posiłków, gdyż pozwala ona nam na „zrzucenie” kilogramów z tkanki tłuszczowej, a nie pozbycie się nadmiernych ilości wody z organizmu.