Dieta kopenhaska – na czym polega?
Aktualizacja: 20 maja, 2024
Dieta kopenhaska uważana jest za jedną z najbardziej rygorystycznych i budzących wiele kontrowersji. Pomimo, iż trwa zaledwie 13 dni, osobom z niej korzystającym, ciężko wytrwać do końca. Jeśli jednak się to uda, efekty są bardzo zadowalające, można stracić nawet 8 kilogramów.
Dieta kopenhaska, nazywana inaczej trzynastodniową lub szwedzką, ma z pewnością tylu zwolenników, co przeciwników. Ci pierwsi uważają, że wyniszcza organizm i powoduje efekt jojo, Ci drudzy natomiast sądzą, że jest skutecznym i szybkim sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów. Gdzie zatem leży prawda? Kto ma rację?
Na czym polega?
Po pierwsze musimy pamiętać o tym, że dieta kopenhaska jest wybitnie wymagająca, a wszelkie odstępstwa od jej zasad udaremnią nasze wysiłki. Ścisłe trzymanie się jadłospisu jest więc warunkiem koniecznym do tego, abyśmy mogli zrealizować swoje założenia, co do liczby utraconych kilogramów. Podjadanie między posiłkami, zmiana dziennego programu żywienia – w razie jakichkolwiek zmian, dietę należy przerwać, dalsze jej kontynuowanie nie będzie miało bowiem najmniejszego sensu. Jedyne co możemy wtedy osiągnąć, to uszczerbek na zdrowiu.
Godziny posiłków w diecie kopenhaskiej
W czasie trwania diety należy pamiętać nie tylko o tym, co jemy, ale również o tym, w jakich godzinach spożywamy posiłki:
- Śniadanie: 8.00 – 9.00
- Obiad: 12.00 – 14.00
- Kolacja: 17.00 – 18.00
Co jest dozwolone?
Cała dieta opiera się przede wszystkim na chudym mięsie, jednak nie zabrania się spożywania warzyw i owoców, oczywiście tych drugich w ograniczonych ilościach. Głównym założeniem jest również wypijanie minimum 2 litrów płynów dziennie. Ma być to w szczególności niegazowana woda mineralna, chociaż dopuszcza się spożycie zielonej herbaty, która przyspiesza metabolizm. Szczegółowy jadłospis diety kopenhaskiej.
Czego unikać?
Po pierwsze, należy się kategorycznie wystrzegać soli oraz wszystkich przypraw, w których składzie się znajduje. Możemy pozwolić sobie natomiast na doprawianie potraw ziołami, najlepiej świeżymi.
Jak często?
Specjaliści zezwalają na korzystanie z diety kopenhaskiej raz na 2 lata. Należy zatem dołożyć wszelkich starań, aby w czasie jej stosowania utracić jak najwięcej kilogramów.
Jak przetrwać?
Z uwagi na to, że dieta kopenhaska opiera się na tych samych, mało różnorodnych produktach, a przy tym dostarcza niewielu kalorii, łatwo nabawić się anemii lub zwyczajnych osłabnięć. Warto zatem podczas kuracji wspomagać się preparatami multiwitaminowymi, które dostarczą nam wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych.
Szybka, łatwa i przyjemna? Nawiązując do pytania przedstawionego we wstępie artykułu, z całą stanowczością można odpowiedzieć, że NIE. Szybka owszem, zważając jednak na pozostałe cechy nie można być już tak entuzjastycznym.
Zasady stosowania diety kopenhaskiej są dość przejrzyste:
- spożywaj 3 posiłki dziennie,
- unikaj podjadania,
- nie stosuj diety dłużej niż 13 dni,
- ściśle przestrzegać jadłospisu,
- pilnuj ram czasowych spożywania posiłków,
- zadbaj o nawodnienie organizmu,
- wzbogać dietę o preparaty witaminowe,
- unikaj przesadnej aktywności fizycznej,
- sięgnij ponownie po dietę kopenhaską najwcześniej po dwóch latach od jej zakończenia.
Co można jeść na diecie kopenhaskiej?
Dieta kopenhaska jest niezwykle restrykcyjna i wymaga stosowania się do odgórnie ustalonego jadłospisu. Wśród produktów dozwolonych podczas stosowania diety kopenhaskiej znajdują się: pierś z kurczaka, chuda wołowina, chude ryby takie jak pstrąg i dorsz, jajka ugotowane na twardo, niewielkie ilości owoców, chuda szynka, zioła, jogurt naturalny, szpinak, brokuły, pomidory, sałata i marchew. Konieczne jest także picie minimum 2 litrów wody w ciągu doby. Zasady diety dopuszczają także picie kawy w umiarkowanych ilościach. Zastanawiasz się, jak wygląda przykładowy jadłospis na diecie kopenhaskiej?
Dzień I
Śniadanie: kubek czarnej kawy bez mleka
Obiad: 2 jajka ugotowane na twardo, sałatka z jednego pomidora, szklanka gotowanego szpinaku
Dzień II
Śniadanie: kubek czarnej kawy bez mleka
Obiad: gotowana pierś z kurczaka, kilka liści sałaty z sokiem cytryny i łyżką oliwy, jabłko
Kolacja: dwa plastry chudej wędliny, kubek jogurtu naturalnego z ziołami
Dzień III
Śniadanie: kubek czarnej kawy bez mleka, tost razowy
Obiad: szklanka gotowanych brokułów, pomidor, jabłko
Kolacja: 2 jajka ugotowane na twardo, plaster chudej szynki, sałata z sokiem z cytryny i oliwą
Dzień IV
Śniadanie: kubek czarnej kawy z łyżeczką cukru
Obiad: jajko ugotowane na twardo, tarta marchewka, serek wiejski o niskiej zawartości tłuszczu\
Kolacja: kompot z owoców sezonowych bez dodatku cukru, kubek jogurtu naturalnego
Dzień V
Śniadanie: tarta marchewka z sokiem z cytryny, filiżanka kawy
Obiad: dorsz gotowany na parze z sokiem z cytryny i ziołami
Kolacja: chuda wołowina, sałata, brokuły
Dzień VI
Śniadanie: tost razowy
Obiad: duszona wołowina, sałata
Kolacja: 2 jajka na twardo, marchewka
Dzień VII
Śniadanie: zielona herbata, jabłko
Obiad: grillowana pierś z kurczaka, szpinak
Kolacja: nic
W kolejnych dniach diety należy powtórzyć podany jadłospis.
Dieta kopenhaska, co jest zakazane?
Zasady diety kopenhaskiej zabraniają spożywania produktów takich jak:
- chleb,
- słodycze,
- sosy,
- otręby,
- ryż,
- makaron,
- ziemniaki,
- tłuste mięsa,
- rośliny strączkowe,
- nabiał,
- produkty mączne,
- sól.
Wyklucza się również picie:
- alkoholu,
- soków owocowych,
- napojów gazowanych,
- wody smakowej,
- czarną kawę można zastąpić mocną herbatą lub ziołowymi naparami.
Dieta kopenhaska pytania-odpowiedzi
Ile kawy można pić na diecie kopenhaskiej?
Zdania w tej kwestii są podzielone. Podstawowy model diety kopenhaskiej zakłada picie jednej porcji kawy dziennie. Istnieje także grono osób, które wyznaje zasadę, że kawę można pić w nieograniczonych ilościach. Bez względu na to, którą drogę wybieramy, należy pamiętać, że dopuszcza się wyłącznie picie czarnej kawy bez cukru, słodzików, śmietanki i mleka.
Czy w diecie kopenhaskiej można używać soli?
Podczas diety kopenhaskiej bezwzględnie nie można używać soli. Sól stosowana w dużych ilościach powoduje zatrzymywanie wody w organizmie. Dania można przyprawiać wyłącznie świeżymi ziołami. Zakazane jest używanie gotowych mieszanek przypraw. Przydatną informację stanowi także fakt, że podczas diety kopenhaskiej nie można stosować gum do żucia.
Ile trwa dieta kopenhaska?
Dieta kopenhaska trwa 13 dni. W czasie jej trwania spożywa się trzy posiłki. Ich łączna kaloryczność nie powinna przekraczać 800 kalorii. Złamanie rygorystycznych zasad diety sprawia, że cały proces należy rozpocząć od początku. Posiłki powinny być przyjmowane w ścisłych ramach czasowych: śniadanie 8:00-9:00, obiad 12:00-14:00, kolacja 16:00-18:00. Zwolennicy diety kopenhaskiej informują, że w trakcie dwóch tygodni udało się im zrzucić aż do 8 kg. Warto jednak pamiętać, że dieta kopenhaska jest uboga w składniki odżywcze i może być niebezpieczna dla osób borykających się z kłopotami zdrowotnymi.
Ile można schudnąć, jak ją stosować?
Dieta kopenhaska wymaga silnej woli i rygorystycznego przestrzegania zasad. Oprócz ram czasowych i niewielkiej ilości dozwolonych składników należy pamiętać, że kolejność proponowanych posiłków można zmienić wyłącznie w obrębie danego dnia. Oznacza to, że potrawę przeznaczoną na śniadanie można zjeść w porze kolacji, jednak nie można wykorzystać menu z II dnia diety w IV dniu jej stosowania. Badania dowodzą, że podczas stosowania restrykcyjnej diety można zrzucić 5-8 kg masy ciała. Należy pamiętać, że zdrowe chudnięcie bez ryzyka efektu jojo zakłada zrzucanie maksymalnie 1 kg w ciągu tygodnia.
Czy dieta kopenhaska jest bezpieczna?
Dieta kopenhaska sprzyja redukcji masy ciała jednak podobnie jak inne, rygorystyczne diety jest obarczona pewnym ryzykiem. Jej głównym założeniem jest drastyczne ograniczenie spożywania węglowodanów. Niska kaloryczność i ograniczony dobór produktów mogą być przyczyną rozregulowania pracy organizmu. Osoby stosujące ten model żywienia mogą zaburzyć gospodarkę hormonalną organizmu i mierzyć się z osłabieniem. Stosowanie diety kopenhaskiej jest wskazane tylko u dorosłych osób, które nie są obciążone chorobami przewlekłymi. Odradza się stosowanie diety u dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży.
Co dalej po diecie kopenhaskiej?
Dieta kopenhaska jest niezwykle restrykcyjna. Spożywanie 800 kalorii dziennie przez 13 dni sprawia, że nagły powrót do dawnego sposobu żywienia z pewnością będzie skutkował efektem jo-jo. Po zakończeniu diety kopenhaskiej powinno się stopniowo zwiększać liczbę przyjmowanych kalorii. Warto także zwiększyć liczbę przyjmowanych posiłków- z trzech do pięciu. Można wprowadzić umiarkowaną aktywność fizyczną w postaci codziennego marszu lub rekreacyjnej jazdy rowerem.
Przeczytaj też: