Co po diecie kopenhaskiej? Jak utrzymać wagę?
Aktualizacja: 30 kwietnia, 2024
Zbliżasz się do końca diety 13 dniowej lub planujesz ją rozpocząć i zastanawiasz się, jak powinien wyglądać jadłospis po diecie kopenhaskiej, dzięki któremu utrzymasz efekty? Stopniowe zwiększanie kalorii oraz zmiana nawyków żywieniowych to podstawa. Podpowiadamy, jak zrobić to właściwie i jak utrzymać wagę po diecie kopenhaskiej.
Czym charakteryzuje się dieta kopenhaska?
Dieta kopenhaska to 13 dniowy, restrykcyjny jadłospis. Zgodnie z nim, dozwolone jest spożywanie głównie kawy, jaj, chudego mięsa, wybranych warzyw i owoców, a także chudego nabiału. Oparte na nich posiłki, wyznaczone na każdy dzień, mają łączną wartość około 500-800 kalorii. Ze względu na swoją specyfikę, sama dieta wymaga wielu wyrzeczeń oraz silnej woli. Warto jednak pamiętać, że niezwykle istotne jest to, co po diecie kopenhaskiej dopiero nastąpi. Jak z niej wyjść, by uniknąć efektu jojo?
Jak wyjść z diety 13 dniowej i nie przytyć?
Czy wiesz, że to pierwsze dni tuż po 13 dniach diety są najważniejsze? Właśnie wtedy jadłospis po diecie kopenhaskiej powinien być modyfikowany stopniowo. Warto przygotować się na towarzyszące uczucie głodu i chęć nagrodzenia siebie w postaci zjedzenia ulubionych słodkości czy przekąsek. Po diecie kopenhaskiej należy jednak zachować równie silną wolę, jak podczas diety. Zatem, jak utrzymać wagę po diecie kopenhaskiej i co jeść tuż po jej zakończeniu?
- Stopniowo zwiększaj liczbę kalorii – tym, co po diecie kopenhaskiej warto zrobić na samym początku, jest zwiększenie liczby posiłków z trzech do pięciu – pamiętaj jednak, aby jeść małe porcje. Zadbaj, aby jadłospis po diecie kopenhaskiej uwzględniał także warzywa i owoce niewskazane na diecie, produkty z pełnego przemiału – np. makarony, grube kasze.
- Sukcesywnie zwiększaj porcje – pamiętając, aby nie jeść do syta.
- Nie sięgaj po słodycze, fast-foody, niezdrowe przekąski – tak wysokokaloryczne produkty, spożywane tuż po diecie kopenhaskiej, mogą przyczynić się do znacznego wzrostu wagi.
- Wprowadzaj aktywność fizyczną – tuż obok jadłospisu, tym, o co po diecie kopenhaskiej warto zadbać, jest także ruch, niezbędny, by utrzymać wagę – na początek spacer lub masz będzie idealny.
Co po diecie kopenhaskiej?
Po okresie stabilizacji, opartym o powyższe zasady, warto wiedzieć, co po diecie kopenhaskiej robić dalej, by nie utracić osiągniętych efektów. Wystarczy wprowadzić inny jadłospis, a może stosować kolejną dietę odchudzającą? Ta kwestia zależy przede wszystkim od Twoich oczekiwań oraz wagi:
- dla osób cierpiących na nadwagę, które na diecie kopenhaskiej nie schudły tyle, by osiągnąć idealną, wskazywaną przez kalkulator BMI masę ciała, kolejna dieta redukcyjna – jednak już nie tak restrykcyjna – będzie dobrym rozwiązaniem,
- jeśli z kolei cel został osiągnięty i szukasz sposobu, jak utrzymać wagę po diecie kopenhaskiej, stosuj odpowiedni jadłospis.
Warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na kolejną dietę, czy zmienimy jadłospis po diecie kopenhaskiej – należy trzymać się zasad racjonalnego odżywiania. W wyniku przyjmowania zbyt małej liczby kalorii oraz jedynie wybranych produktów, organizm po 13 dniach diety jest osłabiony. Należy więc zadbać o przywrócenie jego optymalnej sprawności, uzupełniając niedobory witamin, minerałów, a także innych składników odżywczych. Warto także, po diecie kopenhaskiej, stosować suplementację preparatami multiwitaminowymi.
Jak utrzymać wagę po diecie kopenhaskiej?
Po samym procesie odchudzania oraz wyjściu z diety, utrzymanie wagi to kolejny, niezwykle istotny etap. Wszelkie wyrzeczenia oraz energia włożona w 13 dniową dietę poszłyby na marne, gdyby kilogramy wróciły – a wrócić mogą i to nawet z nawiązką. Przy tak rygorystycznych dietach, jak dieta kopenhaska, o efekt jojo bardzo łatwo. Wystarczą zbyt duże porcje czy zbyt wysoka liczba kalorii. A zatem, jak utrzymać wagę po diecie kopenhaskiej?
- Zmień na stałe swoje nawyki żywieniowe – zbilansowana i zdrowa dieta pozwoli Ci utrzymać wagę, cieszyć się smukłą sylwetką, a co najważniejsze, pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie oraz stan zdrowia.
- Skomponuj jadłospis po diecie kopenhaskiej – oparty o chude mięso, tłuste ryby, warzywa, owoce, nabiał, produkty z pełnego przemiału. Aby mieć pewność, że sposób odżywiania będzie w pełni przystosowany do potrzeb Twojego organizmu, warto po diecie kopenhaskiej udać się do dietetyka.
- Przyrządzaj posiłki samodzielnie – rób to zawsze, kiedy tylko jest to możliwe. Gotowe dania oraz żywność przetworzona często zawierają duże ilości tłuszczu, cukru czy chemicznych dodatków, które mogą wpływać na przyrost tkanki tłuszczowej. Gotując samodzielnie, masz pewność, że jesz lekko i zdrowo.
- Postaw na zdrowe słodycze – jeśli masz nieodpartą ochotę na słodkości, jadłospis po diecie kopenhaskiej możesz urozmaicić dietetycznymi deserami czy wypiekami – przygotowanymi samodzielnie, bez dodatku cukru.
- Pij wodę – tak samo, jak podczas, tak i po diecie kopenhaskiej, wypijaj 1,5-2 litry wody dziennie. Woda wspiera oczyszczanie organizmu z toksyn, wspomaga procesy trawienne, przyspiesza metabolizm, a dodatkowo, wypijana przed posiłkami, zwiększa uczucie sytości, dzięki czemu nie zjadamy zbyt dużych porcji.
- Trenuj regularnie – aktywność fizyczna minimum trzy razy w tygodniu to doskonały sposób na to, jak utrzymać wagę po diecie kopenhaskiej. Systematyczne treningi przyczynią się do usprawnienia procesów metabolicznych, pomogą spalić zbędne kalorie, a także wpłyną na lepsze samopoczucie i atrakcyjny wygląd fizyczny.
A zatem, skomponuj wartościowy jadłospis po diecie kopenhaskiej, oparty o zdrowe produkty, które dostarczą do organizmu elementów niezbędnych do jego prawidłowej pracy. Przyrządzaj smaczne, zdrowe posiłki i przekonaj się, że utrzymanie wagi po diecie kopenhaskiej jest możliwe.
Przeczytaj też: