Dieta kapuściana – jadłospis, efekty po tygodniu, opinie. Zupa kapuściana na odchudzanie
Aktualizacja: 26 lutego, 2024
Dieta kapuściana nazywana jest również dietą Kwaśniewskiego lub prezydencką. Zaliczana jest do diet prostych, monotonnych i niedrogich. Przynosi efekty w łatwy i szybki sposób, co nie wpływa korzystnie na kondycję naszego organizmu, ponieważ po zaprzestaniu jej stosowania organizm szybko powraca do stanu wyjściowego. Czy warto więc stosować dietę kapuścianą?
Dieta kapuściana
Dieta kapuściana została opracowana przez doktora Jana Kwaśniewskiego. Stosuje się ją maksymalnie 7 dni. Pozwala na utratę około 4–5 kg w ciągu tygodnia, ponieważ jest to dieta o niskiej podaży kalorii – około 1000 kcal. Podstawowym posiłkiem w tej diecie jest zupa kapuściana lub bigos. Najczęściej potrawy te przygotowywane są na bazie kapusty kiszonej, białej oraz włoskiej, z dodatkiem warzyw takich jak marchew, cebula, pomidory i seler naciowy. Dania doprawiane są głównie różnorodnymi ziołami, wykluczyć natomiast należy stosowanie soli. Do przyrządzanych potraw można dodać niewielką ilość chudego mięsa indyczego, drobiowego bądź cielęcego (około 100 g) oraz maksymalnie 2 łyżki oliwy z oliwek. Bigos lub zupę należy spożywać przynajmniej 2 razy dziennie w nieograniczonych ilościach, dzięki temu uzyskamy uczucie sytości z pomocą niskokalorycznego posiłku. Podczas stosowania diety dopuszcza się picie wody mineralnej, herbaty, soków owocowych, warzywnych oraz owocowo-warzywnych w nieograniczonych ilościach.
Zupa kapuściana na odchudzanie
Zupa kapuściana jest podstawowym daniem diety Kwaśniewskiego. Należy sięgnąć po nią zawsze, kiedy poczujemy uczucie głodu. Kapusta jest to warzywo o bardzo małej ilości kalorii, jest natomiast cennym źródłem witamin, składników mineralnych oraz innych składników odżywczych. Dostarcza niezbędnych dla naszego zdrowia witamin z grupy B, witamin A, E, K i C, a także błonnika pokarmowego oraz potasu, magnezu, żelaza i kwasu foliowego. Jak przygotować zupę kapuścianą?
Składniki:
- 1 główka kapusty włoskiej,
- 5 świeżych pomidorów,
- 2 papryki (zielona i czerwona),
- 3 duże cebule,
- 2–3 gałązki selera naciowego,
- 3 litry wody,
- kostka bulionu warzywnego,
- 2 listki laurowe,
- kilka ziaren ziela angielskiego oraz pieprzu,
- 1 łyżeczka majeranku oraz ½ łyżeczki kminku.
Sposób przygotowania: kapustę poszatkować, wrzucić do garnka, dodać przyprawy, kostkę bulionową, wlać wodę i gotować pod przykryciem na średnim ogniu około 15 minut. Pomidory przelać wrzątkiem, obrać i pokroić w kostkę. Następnie paprykę i seler naciowy pokroić w drobne plasterki, a cebulę w piórka. Warzywa dodać do gotującej się kapusty i gotować jeszcze na małym ogniu przez około 10–15 minut.
Dieta kapuściana – jadłospis
W ciągu pierwszych 3 dni jadłospis jest dość okrojony, natomiast od 4. dnia można zacząć wprowadzać do diety inne produkty. Poniżej znajduje się przykładowy tygodniowy jadłospis.
- Dzień 1: zupa kapuściana, owoce (np. jabłka, pomarańcze, z wyjątkiem bananów, czereśni oraz awokado, które są zabronione w diecie Kwaśniewskiego), mineralna woda niegazowana, herbata, kawa (bez cukru).
- Dzień 2: zupa kapuściana, warzywa (najlepiej zielone lub liściaste, zabroniona jest natomiast fasola, kukurydza, groszek), mineralna woda niegazowana, herbata, kawa (bez cukru).
- Dzień 3: zupa kapuściana, owoc, warzywa na parze, mineralna woda niegazowana, kawa, herbata (bez cukru).
- Dzień 4: zupa kapuściana, koktajl owocowy na bazie odtłuszczonego mleka, gotowany filet z indyka z surówką z kapusty i marchewki, woda mineralna niegazowana, kawa, herbata (bez cukru).
- Dzień 5: zupa kapuściana, owoc, warzywa na parze, bigos z dodatkiem cebuli, marchewki, papryki czerwonej, woda mineralna niegazowana, herbata, kawa (bez cukru).
- Dzień 6: zupa kapuściana, sałatka z warzyw, owoc, bigos z dodatkiem cebuli, marchewki, papryki czerwonej, woda mineralna niegazowana, herbata, kawa (bez cukru).
- Dzień 7: zupa kapuściana, ryż z warzywami, sok owocowo-warzywny, mineralna woda niegazowana, kawa, herbata (bez cukru).
W trakcie stosowania diety kapuścianej nie powinno się spożywać potraw smażonych, tłuszczów (maksymalnie 2 łyżki oliwy z oliwek), pieczywa, soli i cukru oraz pić alkoholu i napojów gazowanych. Do posiłków zalecana jest niegazowana woda mineralna, kawa lub herbata (bez cukru), herbatki ziołowe, soki owocowe, warzywne, owocowo-warzywne oraz chude bądź odtłuszczone mleko.
Dieta kapuściana – efekty po tygodniu
Efekty diety kapuścianej mogą zachęcić do jej stosowania wiele osób, jednak ma ona więcej wad niż zalet. Prawidłowa dieta odchudzająca powinna opierać się na zasadach zdrowego odżywiania, których możemy przestrzegać przez całe życie. Nie możemy tego natomiast powiedzieć o diecie kapuścianej. Dostarcza ona bowiem bardzo małą ilość kalorii, która jest niewystarczająca na pokrycie podstawowej przemiany materii, a ta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układów organizmu człowieka, m.in. pokarmowego, oddechowego, krwionośnego czy nerwowego. Eksperci twierdzą, że stosowanie tej diety zwiększa ryzyko wystąpienia dość szybko efektu jojo. Dlatego, jeżeli zależy nam na trwałej utracie zbędnych kilogramów, powinniśmy wybierać różnorodną oraz zbilansowaną dietę opartą na zdrowych produktach. Warto również wspomnieć, że kapusta jest warzywem moczopędnym, dlatego masa ciała tracona podczas stosowania tej diety głównie jest wynikiem utraty wody.
Dieta kapuściana – opinie
Opinie na temat skuteczności diety kapuścianej są bardzo różne. Osoby ją stosujące z jednej strony są zadowolone szybką utratą zbędnych kilogramów, a z drugiej strony zmęczone jej monotonnością oraz szybkim wystąpieniem efektu jojo. Dietetycy twierdzą, że jeżeli ktoś zdecyduje się na stosowanie diety kapuścianej, to nie powinna ona trwać dłużej niż 4–7 dni. Inaczej doprowadzić może do niedoborów niezbędnych do zachowania prawidłowego stanu zdrowia składników odżywczych, co w efekcie może przyczynić się do ogólnego pogorszenia kondycji organizmu.
Dieta kapuściana nie jest polecanym ani najlepszym pomysłem na utratę zbędnych kilogramów. Dieta odchudzająca powinna opierać się na zasadach, których będziemy w stanie przestrzegać przez całe życie. Podczas stosowania tej diety spadek masy ciała spowodowany jest utratą wody oraz mięśni, a nie tkanki tłuszczowej, co przyczynia się do rozwoju wielu chorób dietozależnych.
Literatura:
- J. Kwaśniewski, M. Chyliński, „Dieta optymalna”,Warszawa 2000,
- W. Płocharski, J. Markowski, U. Patysz i in., „Owoce, warzywa, soki – ich kaloryczność i wartość odżywcza na tle zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze”, 2013.
Dieta ta jest doskonałym poczatkiem odchudzania, widać efekty a tym samym jest chęć do dalszej walki z kilogramami.
Wiadomo ze po tygodniu jak zaczniemy jesc normalnie to efekt jojo bedzie ale tak sie dzieje po każdej diecie
Ja byłam dwa razy na tej diecie. Za pierwszym razem schudłam 14 kg, za drugim że 4kg. Nie mialam efektu jo-jo, ponieważ po skończeniu diety organizm mój przyzwyczaił się do niskokalorycznego żywienia i mogłam dalej stosować swoją już bardziej urozmaiconą dietę, nadal chudnąc. Efekty pierwszej diety utrzymywały się u mnie przez kilka lat.
Sa różne przepisy ktore mozna znaleść na górach .
Ja bym chciała wiedziec , który wg Was jest najlepszy
Pozdrawiam
bylam juz na tej diecie i pomogla mi…potem juz uwazalam na to co jem…az nie przyszlo lato i grillowanie:)..moj blad:)…
Po tygodniu już bym spojrzeć na kapustę nie mogła. Takie diety to nie dla mnie, już zresztą nie raz na diecie byłam i potem tylko efekt jojo. No normalny człowiek nie będzie jadł w kółko tego samego przez całe życie a jak skończy dietę i wróci do normalnych posiłków to przytyje. Ja wolę jednak jeść więcej owoców i warzyw, mniej tłustego, bez pieczywa, jak już to żytnie i do tego ćwiczenia ze 2-3 razy w tygodniu. Schudłam tak 16 kilo i waga utrzymuje mi się od roku.