Dieta strukturalna dr Bardadyna – jadłospis, przepisy, opinie
Aktualizacja: 6 maja, 2024
Wśród wielu znanych diet autorstwa Dukana, Montignaca czy Budwiga pojawiają się polskie nazwiska. Dr Marek Bardadyn opracował dietę, która nie tylko ma zapewniać redukcję i utrzymanie pożądanej masy ciała, ale też zachować młody i piękny wygląd skóry dzięki zawartości wielu cennych, naturalnych składników odżywczych. Zapraszam do zapoznania się z nią bliżej.
Dieta strukturalna
Dietę strukturalną opracował dr Marek Bardadyn, lekarz specjalista w dziedzinie chirurgicznego leczenia otyłości oraz medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej. Jego dieta ma na celu redukcję masy ciała stopniowo, trwale i powoli, przy równoczesnym zachowaniu jędrności ciała oraz uzyskaniu efektu jego regeneracji oraz wzmocnienia struktury tkanek i narządów organizmu – stąd nazwa diety. Wśród składników znajdziemy w niej naturalne produkty o niskiej zawartości kalorii i bogate w składniki odżywcze – od makroskładników, jak białka, tłuszcze i węglowodany złożone, po mikroskładniki, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, czyli witaminy, bioflawonoidy i minerały.
Dieta strukturalna – jadłospis
Diety opracowane wg liczby kalorii:
- 800 kcal – Intensywnie Odchudzająca
Jadłospis 800 kcal dr Bardadyn zaleca pacjentom przygotowującym się do operacji bariatrycznej, u których przed zabiegiem wskazany jest spadek masy ciała. Zastosowanie się do zaleceń przez tydzień gwarantuje efekt utraty od 2,25 do 4 kg. Po 7 dniach podwyższa się kaloryczność do 1000 kcal lub 1200 kcal. Dieta ta polega w dużej mierze na koktajlach przygotowanych w oparciu o zalecane produkty. Przepis na przykładowy koktajl pojawi się na końcu artykułu.
- 1000 kcal – Odchudzająca
Dieta 1000 kcal zalecana jest dla pacjentów, który oczekują szybkiego spadku masy ciała – od 1,75 do 3,5 kg – oraz detoksykacji organizmu z toksyn, co ma poprawić stan skóry i stawów. Jest kontynuacją jadłospisu 800 kcal dla pacjentów przygotowujących się do operacji bariatrycznej, jak również dla osób, które chcą szybko stracić zbędne kilogramy.
- 1200 kcal – Odchudzająca i oczyszczająca
Kolejne opracowanie jadłospisu dedykowane jest dla pacjentów kontynuujących przygotowanie do zabiegów chirurgicznego leczenia otyłości oraz borykających się z licznymi schorzeniami z dziedziny alergologii, neurologii, endokrynologii czy reumatologii oraz preferujących okresową detoksykację organizmu z czynników szkodliwych wywołanych przez niehigieniczny tryb życia i zanieczyszczenia środowiska. Zamierzony efekt redukcji to 1,5–3 kg.
- 1600 kcal – Regenerująca i odmładzająca
Dieta 1600 kcal polecana jest dla pacjentów jako 3. lub 4. i ostatni etap kuracji odchudzającej, mający na celu redukcję i ustabilizowanie masy ciała, oraz dla pacjentów przemęczonych stosowaniem nieracjonalnych diet odchudzających i cierpiących na zespół chronicznego zmęczenia. Ma ona zadanie wspomóc syntezę kolagenu oraz usprawnić wzrok i krążenie. Planowana redukcja masy ciała kształtuje się na poziomie od 1,25 do 2,75 kg w zależności od stanu zdrowia i masy ciała pacjenta.
- 2000 kcal – Dla sportowca
Dieta ta zalecana jest osobom aktywnym zarówno zawodowo, jak i fizycznie, które wymagają posiłków lekkich i pełnowartościowych. Redukuje masę ciała w zakresie 1 kg do 1,25 kg z jednoczesnym zachowaniem regeneracji i rozbudowy tkanki mięśniowej oraz zapewnieniem dowozu składników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowaniu układu kostno-stawowego.
- 1200 kcal – Bezglutenowa
Dedykowana jest dla pacjentów z nietolerancją glutenu. Planowana redukcja masy ciała to 1,5–3 kg. Wg autora dieta 1200 kcal bez zawartości glutenu ma poprawiać przemianę materii i pozwalać na redukcję obrzęków.
- 1500 kcal – Cukrzycowa
Dieta cukrzycowa 1500 kcal opracowana została w oparciu o produkty z niskim indeksem glikemicznym będące równocześnie cennym źródłem makro- i mikroskładników. Może być stosowana przez długi okres, gdyż sprzyja normalizacji poziomu glukozy oraz wyników lipidogramu. W przypadku pacjentów z niską masą ciała oraz po jej normalizacji jadłospis podlega modyfikacji poprzez zwiększenie gramatury potraw.
- 1600 kcal – Cholesterolowa
Dieta ta to zmodyfikowana dieta 1600 kcal ze szczególnym wskazaniem dla chorych kardiologicznie z nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą, zaburzoną gospodarką cholesterolu, nadwagą i otyłością, stąd preferowane tempo odchudzania to 1,25–2,75 kg na tydzień. Dieta bogata jest w warzywa i owoce z uwagi na potas (reguluje ciśnienie krwi) i błonnik rozpuszczalny, (ogranicza ilość przyswajanego z pożywienia tłuszczu).
- 1800 kcal – Przeciwnowotworowa
Dieta jarska przygotowana na bazie ryb, strączków, orzechów, warzyw i owoców bogata w polifenole i kwasy omega 3. To w pełni wartościowa dieta mająca na celu ochronę przez działaniem czynników pronowotworowych, polecana zarówno w celu profilaktyki jak, i leczenia chorób nowotworowych i przewlekłych chorób zwyrodnieniowych.
Każda z diet zawiera dwutygodniowy jadłospis w wersji jarskiej oraz tradycyjnej (poza jadłospisem przeciwnowotworowym), przepisy, listy zakupów, program ćwiczeń oraz praktyczne porady od autora dotyczące stosowania diety oraz postępowania w przypadku schorzeń.
Dieta strukturalna – przepisy
Koktajl zielony poprawia przemianę materii i wspomaga odchudzanie. Zawiera 150 kcal. Do wykonania potrzeba: 200 ml kefiru lub jogurtu naturalnego 2%, pół dojrzałego awokado, po łyżce: soku z cytryny, siekanej natki pietruszki i otrąb owsianych oraz pół łyżeczki morsztynu.
(1 porcja zawiera 215 kcal)
Składniki (4 porcje):
- 2 marchewki,
- 1 średnia pietruszka,
- 1 mały seler,
- 1 średni por (biała część),
- 300 g brokułów lub kalafiorów,
- 200 g fasolki szparagowej,
- 2 duże ziemniaki,
- łyżka masła lub 3 łyżki oliwy,
- ½ szklanki jogurtu naturalnego,
- sól, pieprz,
- liść laurowy
- 3 łyżki łuskanych nasion słonecznika.
Przygotowanie: warzywa umyć, obrać i pokroić. W garnku o grubym dnie rozpuścić masło lub rozgrzać oliwę, dodać: włoszczyznę pokrojoną w kostkę oraz fasolkę w 2–3 cm kawałkach, podlać wodą, dodać listek laurowy i poddusić ok. 10 minut. Dolać 2 l wody. Doprowadzić do wrzenia, dodać ziemniaki pokrojone w kostkę i brokuły/kalafiory w różyczkach. Gotować 25 minut. Doprawić solą i pieprzem oraz zaprawić jogurtem naturalnym i odstawić na 20 min. Ewentualnie podgrzać, ale nie doprowadzać do wrzenia. Podawać ze słonecznikiem.
(jedna porcja zawiera 330 kcal)
Składniki (4 porcje):
- 4 filety z soli po 150 g każdy,
- 1 opakowanie mozzarelli,
- 4 cukinie,
- 4 pomidory,
- 2 ząbki czosnku,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- sól morska, pieprz,
- oregano.
Przygotowanie: cukinię umyć i pokroić w plasterki, ułożyć w wysmarowanym oliwą z oliwek naczyniu żaroodpornym i posypać przyprawami. Na cukinii ułożyć rybę posypaną solą i pieprzem, a na niej plastry mozzarelli. Rozgrzać piekarnik do 180 stopni Celsjusza i zapiekać rybę ok. 20 minut. W tym czasie pomidory obrać ze skórki i dusić na oliwie z czosnkiem. Dodać do ryby i zapiekać jeszcze 15 minut. Podawać z surówką.
Przepisy pochodzą z książki „Odchudzająca książka kucharska wg diety strukturalnej” dr. Marka Bardadyna.
Dieta strukturalna – opinie
W opinii internautów dieta dr Marka Bardadyna przynosi zadowalające efekty, jest smaczna i sycąca. Pacjenci jednak najczęściej korzystają z najbardziej radykalnych kaloryczności, czyli 800 kcal i 1000 kcal, opierając się głównie w swoim codziennym jadłospisie o koktajle zwane eliksirami młodości. Często wybór kaloryczności jest poparty wygodą ( koktajle są proste do przygotowania) oraz chęcią osiągnięcia szybkich efektów często przy niedużej nadwadze). Niekiedy część użytkowników popularnie dostępnych forów internetowych z wątkami o tematyce żywieniowej cechuje się większym rozsądkiem i wiedzą w dziedzinie odchudzania i świadomie zaczyna swoją „przygodę” z dietą strukturalną od kaloryczności 1200 kcal. Jednak dobór kaloryczności jest kwestią indywidualną do rozpatrzenia na podstawie wyników badań laboratoryjnych oraz historii zdrowotnej pacjenta. Jeżeli postąpi on zgodnie z zaleceniami i większą kalorycznością (do 1200 kcal, a najlepiej 1600 kcal), może uzyskać satysfakcjonujący efekt bez skutków ubocznych typu jojo i spowolnienia przemiany materii.
Przeglądając składniki diety, można stwierdzić, że w dietach od 1600 do 2000 kcal nie ma odchyleń od zasad prawidłowego żywienia rekomendowanego przez Instytut Żywności i Żywienia z Warszawy, na które składają się; 4–5 posiłków dziennie, naturalne, nieprzetworzone produkty oraz zalecany spadek masy ciała w przypadku diet redukcyjnych na poziomie około 1 kg na tydzień. Na uwagę zasługuje dieta cholesterolowa 1600 kcal, przeciwnowotworowa 1800 kcal oraz dla sportowca 2000 kcal. Należy pamiętać, że diety o kaloryczności 800, 1000 i 1200 kcal powinny być prowadzone pod kontrolą lekarza i nie należy ich stosować dłużej niż 1 tydzień w przypadku jadłospisu 800 kcal oraz 2 tygodnie przy 1000 i 1200 kcal.
W przypadku diety Cukrzycowej 1500 kcal zalecane są konsultacje z lekarzem specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych i diabetologii. Chorzy ze „świeżo” zdiagnozowaną cukrzycą są objęci całościową opieką przez specjalistę – diabetologa, lekarza rodzinnego oraz pielęgniarkę po przeszkoleniu w dziedzinie edukacji żywieniowo-zdrowotnej, którzy uczą pacjenta nie tylko zasad żywienia w cukrzycy w zależności od jej typu, ale również wyjaśniają, jak i kiedy należy stosować leki hipoglikemiczne oraz ewentualnie insulinę. Konsultacje z dietetykiem klinicznym pozwolą natomiast zapoznać się ze schematem wymienników węglowodanowych oraz białkowo-tłuszczowych, a także uświadomią pacjentów, po jakich objawach rozpoznać dwa największe dla diabetyka zagrożenia: wysokie i niskie stężenie cukru we krwi, oraz podpowiedzą, jak im przeciwdziałać. Jeżeli badania laboratoryjne wykażą stan przedcukrzycowy, to dieta w oparciu o produkty strukturalne może być pomocna przy wdrażaniu pacjenta w zasady prawidłowego żywienia i uzmysłowieniu mu, że całościowa zmiana stylu życia na bardziej aktywny i zdrowy osunie od nich ryzyko choroby.
Niezbyt zrozumiała jest zasadność żywienia pacjenta na bezglutenowej diecie 1200 kcal z uwagi na jej zbyt niską kaloryczność. Pacjenci z rozpoznaną celiakią najczęściej są osobami wychudzonymi z towarzyszącą niedokrwistością, biegunką i zaburzeniami wchłaniania wynikającymi z dystrofii kosmków jelitowych. Towarzyszące temu obrzęki są obrazem niedożywienia pacjenta. Szybka ścieżka diagnostyczna w postaci gastroskopii z biopsją oraz badania serologiczne są podstawą do postawienia diagnozy oraz wdrożenia diety bezglutenowej, ale pełnowartościowej i normokalorycznej.
Podsumowując, w przypadku każdej diety należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Znając swój organizm i jego historię odchudzania, warto wybrać dłuższy, ale efektywniejszy wariant diety o wyższej kaloryczności, który nie będzie dietą jedynie na chwilę, a stanie się stylem życia i sposobem żywienia do końca życia.
Literatura:
- Bardadyn M., Odchudzająca książka kucharska wg diety strukturalnej. Wydawnictwo Rebis 2008,
- https://www.dietastrukturalna.pl/dieta-strukturalna.php, https://f.kafeteria.pl/temat/f12/czy-ktos-probowal-odchudzac-sie-stosujac-eliksiry-dr-bardadyna-p_3443505,
- http://polki.pl/dieta-i-fitness/odchudzanie,dieta-dr-bardadyna-dieta-strukturalna,10076385,artykul.html,
- https://www.mp.pl/gastrologia/wytyczne/115322,rozpoznanie-celiakii.