Czym jest cukier muscovado i czym różni się od zwykłego cukru?
Aktualizacja: 10 kwietnia, 2024
Wraz z rozwojem cywilizacyjnym do naszego kraju zaczęły napływać nowe produkty. Od pewnego czasu popularność surowców egzotycznych i dotąd nieznanych rośnie. Jednym z nich jest cukier muscovado, który uznawany jest za zdrowszy zamiennik stołowego, białego cukru. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o tym słodzidle.
Cukier muscovado
Cukier muscovado to nic innego jak cukier produkowany z trzciny, zwany inaczej „trzcinowym” czy „brązowym”. Dokładniej ujmując, pozyskiwany jest w wyniku odparowania wody z syropu z trzciny cukrowej, znanego jako melasa. Gotuje się go, aż ulegnie redukcji do ok. 30% początkowej objętości. Wówczas wystawiany jest on na działanie promieni słonecznych. W efekcie ulega krystalizacji i wyschnięciu. W ostatecznej fazie rozcierany jest na kryształki i pakowany. Jego egzotyczna nazwa wywodzi się od hiszpańskiego słowa „mascabado”, co oznacza „nierafinowany”.
Niektóre badania donoszą, iż wyciągi z owego cukru wykazują zdolność usuwania wolnych rodników, mimo dość niskiej zawartości związków o działaniu antyoksydacyjnym. W jego składzie jednak oprócz sacharozy odnaleźć można m.in. polifenole czy produkty reakcji Maillarda (odpowiedzialnej m.in. za jego barwę) o podobnej aktywności. Jest to produkt o wysokiej wartości odżywczej, kalorycznością zbliżony do miodu (100 g – 370 kcal). Dodatkowo okazuje się skarbnicą witamin, m.in. witaminy A, która wspomaga naturalną odporność organizmu oraz chroni wzrok i umożliwia jego prawidłowe funkcjonowanie, a nawet wspomaga proces tworzenia szkliwa zębów.
W jego składzie odnaleźć można również witaminę C, która nieoceniona jest w profilaktyce przeziębień, a także podnosi elastyczność stawów i odgrywa istotną rolę w profilaktyce osteoporozy. Poza tym bogaty jest w żelazo, wapń, potas, fosfor i magnez. Idealnie nada się jako zamiennik miodu w diecie wegańskiej. Ze względu na substancje aktywne w nim obecne dowiedziono, że stosowany może być profilaktycznie w celu obniżenia ryzyka rozwoju nowotworów. Co więcej, umożliwia on prawidłową pracę nerek oraz reguluje gospodarkę wodną organizmu. W wielu krajach sama trzcina od dawna uznawana jest za roślinę o działaniu przeciwbólowym, bakteriobójczym oraz wykrztuśnym. Stosowana jest wówczas do leczenia chorób gardła, jak również astmy, przeziębienia czy gorączki.
Cukier muscovado a cukier zwykły
Cukier muscovado różni się od popularnego cukru stołowego fakturą. Nie jest on zbyt sypki, a nawet przypomina nieco wilgotny piasek. Jego barwa jest ciemna, a smak karmelowy. Wielu jego amatorów właśnie z tego względu zamienia nim biały i cierpki w smaku zwykły cukier. Dodatkowo produkt ten bogaty jest w składniki odżywcze, w tym witaminy i pierwiastki, a nawet związki o działaniu przeciwutleniającym. Dzięki temu stosowany może być w celach profilaktycznych i leczniczych, np. w przypadku nowotworów czy schorzeń nerek. Oczywiście cukier biały jest bardziej kaloryczny i nie posiada żadnych wartości odżywczych. Składa się bowiem praktycznie w 100% z sacharozy. Poza tym cukier trzcinowy, w przeciwieństwie do białego, nie wykazuje złego wpływu na zęby, wręcz zapobiega powstawaniu próchnicy i wspomaga utrzymanie dobrego stanu uzębienia. Pamiętajmy jednak, że smak słodki jest dla niektórych osób uzależniający. W związku z tym są one bardziej podatne są na otyłość i związane z nią powikłania. Właśnie dlatego zaleca się stopniową eliminację cukru z diety, a nie zastępowanie go alternatywami.
Podsumowując, dla osób lubiących dodatek cukru, muscovado okaże się najlepszym wyborem. W porównaniu z cukrem białym cechuje się on o wiele ciekawszą barwą, przyjemniejszym smakiem i, co najważniejsze, znacznie wyższą wartością odżywczą, nawet o działaniu antyoksydacyjnym. No jednak pamiętać, że jest to produkt dość kaloryczny, dlatego w jego spożyciu należy zachować umiar.
Literatura:
- Elisa O.A., Yudkin J., Some nutritional properties of unrefined sugar and its promotion of the survival of new-born rats, Br J Nutr, 1985,
- Fuchs M.A., Sato K. i in., Sugar-sweetened beverage intake and cancer recurrence and survival in CALGB 89803 (Alliance), PLoS One, 2014,
- Payet B., Shum Cheong Sing A., Smadja J., Assessment of antioxidant activity of cane brown sugars by ABTS and DPPH radical scavenging assays: determination of their polyphenolic and volatile constituents, J Agric Food Chem, 2005,
- Tryon M.S., Stanhope K.L. i in., Excessive Sugar Consumption May Be a Difficult Habit to Break: A View From the Brain and Body, J Clin Endocrinol Metab, 2015.