Kumkwat – smak, cena, przepisy. Jak jeść kumkwat?
Aktualizacja: 9 kwietnia, 2024
Według chińczyków owoc kumkwatu to źródło szczęścia i dobrobytu. Ten niepozorny owoc swoim kształtem i kolorem przypomina mini wersję pomarańczy. Czy pod innymi względami kumkwat jest podobny do pozostałych cytrusów?
Kumkwat
Pochodzący z Azji owoc kumkwatu został sprowadzony do Europy stosunkowo dawno temu, bo już w pierwszej połowie XIX wieku. Stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej jako środek do zwalczania infekcji dróg oddechowych. Zawiera substancje o działaniu przeciwutleniającym, m.in. witaminę C. Zwraca się również uwagę na jego pozytywne oddziaływanie na stan hiperglikemii oraz hiperlipidemii. Jednak doniesienia te wymagają potwierdzenia większą ilością badań.
Kumkwat – smak, cena
Kumkwat jest dość unikatowym owocem, ponieważ w porównaniu do innych cytrusów to jego skórka, a nie miąższ, jest odpowiedzialna za słodki smak. Miąższ charakteryzuje się kwaśnym, cierpkim smakiem. To bardzo aromatyczny owoc, dlatego może być świetnym dodatkiem do rozmaitych dań. Czynnikiem mogącym zniechęcić do zakupu jest cena kumkwatu. Za kilogram świeżych owoców trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych (około 30 złotych lub więcej). W porównaniu do innych owoców cytrusowych, które możemy kupić za kilka złotych, jest to bardzo wysoka cena.
Jak jeść kumkwat?
Owoce kumkwatu można spożywać w całości (jak winogrona). Stosunkowo cienka, gładka skórka sprawia, że nie trzeba go obierać. Jest to najlepszy sposób jedzenia, ponieważ nieprzetworzony owoc ma najwięcej składników odżywczych.
Kumkwat – przepisy
Kumkwat sprawdzi się w przyrządzaniu sałatek (nie tylko owocowych), marmolad, dżemów, soków owocowych. Z powodzeniem można dodawać go do deserów, w których oprócz urozmaicenia smaku, spełni rolę dekoracyjną. Może także być dodany do herbaty lub zastąpić oliwki w martini. Poniżej kilka przepisów z użyciem kumkwatu.
Składniki:
- 5 łyżek płatków owsianych górskich
- szklanka mleka
- łyżka posiekanych orzechów włoskich
- łyżka posiekanych migdałów
- 4 kumkwaty
Przygotowanie: w garnku umieścić mleko i płatki owsiane. Gotować do momentu, aż owsianka będzie gęsta (10–15 minut). W międzyczasie pokroić umyte kumkwaty w cienkie plastry. Ugotowaną owsiankę przełożyć do miseczki. Na wierzchu ułożyć pokrojone kumkwaty, orzechy i migdały.
Składniki:
- szklanka posiekanych w cienkie plasterki kumkwatów
- ¼ szklanki posiekanej czerwonej cebuli
- 2 łyżeczki świeżej, posiekanej kolendry
- łyżka oleju rzepakowego
- szczypta chili
Przygotowanie: wszystkie składniki przełożyć do miski, wymieszać. Można dodać więcej papryczki żeby wzmocnić ostrość. Pozostawić na godzinę lub dłużej, by smaki się przegryzły.
Składniki:
- 600 g kumkwatów
- 1/2 szklanki miodu
- 1/3 szklanki wody
Przygotowanie: umyte kumkwaty przekroić na pół, usunąć z nich pestki. Pokroić na mniejsze części. Wszystkie składniki umieścić w garnku. Gotować na średnim ogniu pod uchyloną przykrywką, aż skóra stanie się przezroczysta. Następnie odłożyć pokrywkę i gotować na wolnym ogniu 10–15 minut (do momentu aż wyparuje płyn i marmolada stanie się gęsta).
Ze względu na ciekawy smak i intensywny aromat kumkwat jest owocem wartym spróbowania. Jednak dopóki cena nie spadnie, raczej nie zdobędzie zbytniej popularności w Polsce.
Literatura:
- Fortunellaspp., Kumquat, Michael G. Andreu, Melissa H. Friedman, and Robert J. Northrop, University of Florida, UF/IFAS Extension
- Phenolic compounds and biological activities of small-size citrus: Kumquat and calamondin, Shyi-Neng Loua, Chi-Tang Ho, Journal of food and drug analysis 25 (2017) 162-175
- Cryopreservation of Malayan kumquat (Fortunella polyandra) embryonic axes by vitrification, Omar Mahmoud Al Zoubi and Normah Mohd Noor, Australia Journal of Crop Science 2013