„Chłodne dania” idealne na upalne dni
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
Latem upały dają się we znaki. Wysokie temperatury sprawiają, że nasz apetyt się zmniejsza. Jedyne czego chcemy to szybko się ochłodzić. Oczywiście istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać, gdy wskaźnik na termometrze przekracza +30 stopni. Musimy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu, unikać pikantnych potraw oraz soli. Powinniśmy wybierać dania lekkostrawne i szybkie do przygotowania, gotowanie w upały nie należy do najprzyjemniejszych.
Poniżej przedstawiam propozycję dań, które świetnie sprawdzą się nawet w najgorętsze dni.
Śniadanie na lato
Smoothie na śniadanie to świetna opcja w upalne dni. Przygotowuje się go błyskawicznie, jest bardzo pożywny i lekki, a dodatkowo możemy spożywać go praktycznie wszędzie.
Składniki:
- 1 banan
- szklanka jarmużu
- 1 pomarańcza
- imbir (ok. 2-3cm)
- opcjonalnie lód
Przygotowanie: z jarmużu odcinamy grubą, środkową część. Miksujemy go razem z bananem, imbirem i sokiem wyciśniętym z pomarańczy. Miksujemy aż soomthie nie stanie się gładkie. Do całości możemy dodać pokruszony lód lub wstawić do lodówki żeby się schodził.
Obiad na lato
Prawie każdy kraj, w którym wysokie temperatury dają się we znaki, posiada przepis na własny chłodnik. I tak na przykład w Hiszpanii podają gazpacho z papryki lub białe gazpacho- ajo blanco. W Rosji i na Ukrainie dostaniemy okroszkę, we Francji vichyssoise z przetartych porów, a w Polsce króluje chłodnik litewski. Również Bułgaria dysponuje swoją chłodną zupą, taratorem, której przepis jest niezwykle prosty.
Składniki:
- 2 ogórki gruntowe
- 400 g jogurtu naturalnego
- 100–200 ml zimnej wody
- 2 ząbki czosnku
- pęczek koperku
- 100 g obranych orzechów włoskich
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- sól lub pieprz
Przygotowanie: ogórki należy umyć, obrać, a następnie pokroić w drobną kostkę. Tak samo koperek, myjemy i kroimy drobno bez łodyg. Wrzucamy ogórki i koperek do miski. Dodajemy czosnek przeciśnięty przez praskę. Do miski wlewamy jogurt i stopniowo wodę, do uzyskania pożądanej konsystencji. Doprawiamy solą lub pieprzem. Orzechy prażymy na suchej patelni, potem drobno kroimy. Dodajemy do chłodnika orzechy, polewamy oliwą i danie jest gotowe. Tarator można jeść od razu lub schłodzić w lodówce.
Spring rolls lub inaczej krokiety wiosenne to danie kuchni chińskiej, które idealnie sprawdzi się latem. Wegańska wersja zawiera dużo warzyw, ich wybór jest dowolny. Ja zdecydowałam się na wersje z miętą, ponieważ ma właściwości chłodzące, które przydadzą się w upalne dni.
Składniki:
- papier ryżowy
- 150 g makaronu ryżowego
- 1 średni ogórek gruntowy
- 1 marchewka
- młoda cebulka
- 1 awokado
- sok z cytryny lub limonki
- garść rukoli
- 1/2 szklanki listków świeżej mięty
Przygotowanie: warzywa myjemy, obieramy i kroimy w cienkie paski. Awokado skrapiamy sokiem z limonki lub cytryny. Makaron gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu, następnie odcedzić go, przepłukać wodą i osuszony przełożyć do miski. Do głębokiego talerza wlewamy gorącą wodę. Do wody wkładamy arkusz papieru i namaczamy przez 15 sekund. Namoczone arkusze wykładamy na ręcznik kuchenny i następnie nakładamy na nie warzywa. Zawijamy je jak krokieta. Spring rolls najlepiej jeść z sosem np. sojowym.
Deser na lato
Lato bez lodów nie istnieje, dlatego warto poświęcić kilka minut i zrobić własne domowe lody. Są niezwykle proste w przygotowaniu, a znacznie zdrowsze od tych, które możemy kupić w sklepach lub w większości lodziarni.
Składniki:
- 500 g jogurtu naturalnego
- 1 cytryna
- listki świeżej bazylii
- ksylitol (nieobowiązkowy)
Przygotowanie: do jogurtu dodajemy sok, miąższ i skórkę z cytryny. Siekamy bazylię na drobne kawałki i dodajemy do jogurtu. Możemy dosłodzić ksylitolem. Całość schładzamy w lodówce, a następnie wkładamy do zamrażarki.
Kolacja na lato
Nie ma chyba prostszego dania od sałatki cezar. Robi się ją błyskawicznie, jest niskokaloryczna i świetna w cieplejsze dni. Przed przygotowaniem należy pamiętać, aby umyć lub sparzyć jajko, co zmniejszy ryzyko zachorowania na salmonellozę.
Składniki:
- 2 filety z kurczaka
- 1 główka sałaty rzymskiej
- oliwa z oliwek
- 40 g startego parmezanu
- 1/2 bagietki
Sos:
- 1 żółtko
- łyżka soku z cytryny
- czubata łyżeczka ostrej musztardy
- 3 ząbki czosnku
- 3 płaskie łyżki oliwy z oliwek
- sól i pieprz
Przygotowanie: kurczaka kroimy w kostkę lub paski, smażymy na niewielkiej ilości oliwy. Następnie kroimy bagietkę w kostkę i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni na 10–15min. Składniki do sosu wrzucamy do miski i energicznie mieszamy, czosnek przeciskamy przez praskę. Na talerzu układamy liście sałaty, na nich kawałki kurczakai grzanki. Całość posypujemy startym parmezanem.
Lato to idealny czas, aby zrezygnować z tłustych, ciężkich dań i postawić na posiłki składające się przede wszystkim z warzyw i owoców. Postawmy na produkty sezonowe. W lipcu kupujmy jagody, maliny, poziomki, wiśnie, bób, fasolkę szparagową, por oraz szpinak, a w sierpniu śliwki, porzeczki, brzoskwinie, morele, gruszki, botwinkę, ogórki i karczochy. Dobrze sprawdzają się jogurty i kefiry.