Alergia na pokarm, rośliny, nikiel, owady oraz leki. Poznajmy najczęstsze alergeny
Aktualizacja: 23 lutego, 2024
Najczęściej uczuleni jesteśmy na kurz, czyli roztocza, sierść zwierząt, pyłki roślin oraz zarodniki grzybów pleśniowych, a także na wełnę oraz pierze. Z alergiami walczą dorośli i dzieci – wiek w tym wypadku nie ma większego znaczenia. Niemniej jednak dowiedziono, że na wystąpienie alergii wpływa zbyt higieniczny tryb życia, zanieczyszczone powietrze czy wcześnie rozpoczęta antybiotykoterapia w dzieciństwie. Wśród wielu panuje również przekonanie, że duży wpływ na wystąpienie alergii ma cesarskie cięcie podczas porodu, z tym że nie ma żadnych badań, które mogłyby to potwierdzić.
Alergia
Czym w zasadzie jest alergia? Jest to uczulenie na pewne alergeny – antygeny, które dostają się do organizmie z zewnątrz. Organizm może reagować na wiele sposobów, od kataru, po wysypki, zapalenie spojówek, zaburzenia oddychania czy skurcze oskrzeli. Poważniejsze przypadki mogą spowodować wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego.
Najczęstsze alergie
Kwitnące rośliny
W Polsce najwięcej osób uczulonych jest na pyłek roślin, np. traw, drzew, chwastów czy kwiatów. Alergia najczęściej objawia się katarem siennym, czyli zaczerwionymi i łzawiącymi oczami, katarem oraz swędzącym gardłem. Twierdzi się, że cierpi na nią 15–20% rodaków. Ponadto dolegliwości związane z alergią pyłkową mogą być tymczasowe, np. występować podczas dojrzewania. Spotyka się również sytuacje, że osoba przez całe życie uczulona na pyłki roślin, po 60 r.ż. przestaje być na nie wrażliwa.
Alergia na nikiel
Coraz częściej uczulają metale. Wystarczająca jest ich mała ilość, aby powstały objawy, np. w jedzeniu lub kosmetykach. Najczęściej jest nim nikiel, który występuje w przedmiotach codziennego użytku, np. zegarkach, biustonoszu czy spodniach. U osób uczulonych na nikiel pojawiają się przykre zaczerwienienia i grudki na skórze.
Alergia na ukąszenie owadów
Popularne są również uczulenia na jad owadów takich jak np. osa czy pszczoła. Co prawda, dotyczy to 2% populacji całego świata, ale objawy mogą być wyjątkowo niebezpieczne. Wśród tych najczęściej występujących można wymienić: osłabnięcie, świąd dłoni i stóp, poty, utrata przytomności, szybki i płytki oddech, wymioty, biegunka i inne. Cięższe przypadki mogą doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.
Alergia na leki
To uczulenie może dotyczyć każdego z nas. Jeżeli jednak bliżej przyjrzymy się problemowi to dojdziemy do wniosku, że nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ leki to sama chemia. Jakie więc leki mogą wywołać reakcję alergiczną? Przede wszystkim należy wspomnieć o tych, które zawierają metale ciężkie, sulfonamidy, antybiotyki, salicylany i chininę.
Alergia na pokarm
Alergie pokarmowe mogą mieć różne objawy – do tych najpowszechniej spotykanych należą: bóle brzucha, swędzenie, opuchlizna czy duszności. Trzeba wspomnieć, że w niektórych przypadkach może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi poważne zagrożenie życia..
Agresywne reakcje organizmu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji związanych z utrata zdrowia a nawet życia, wobec czego temat alergii nie może zostać zbagatelizowany.