Zioła na potencję. Problemy z potencją – domowe sposoby
Aktualizacja: 30 listopada, 2020
O ile kobiecej sferze seksualnej poświęca się obecnie więcej uwagi, tak można zauważyć, że problemy z potencją u mężczyzn w dalszym ciągu owiane są tajemniczą sferą tabu. Czym są oraz gdzie należy dopatrywać się przyczyn kłopotów erekcyjnych wśród mężczyzn? Czy zioła mogą okazać się skutecznym antidotum na poprawę jakości życia seksualnego u panów?
Problemy z potencją
Obniżoną aktywnością seksualną cechują się mężczyźni po 50. roku życia, co związane jest z licznymi zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie spowodowanymi procesem starzenia i wchodzeniem w okres andropauzy. Niestety problem obniżonej potencji dotyka coraz częściej mężczyzn młodszych, na co zdecydowanie należy zwrócić uwagę.
Problemy z potencją, czyli zaburzenia erekcji (klasyfikacja ICD-10) określa się jako trudność w powstawaniu lub utrzymaniu erekcji niezbędnej do satysfakcjonującego stosunku. Statystyki podają, że problem ten dotyczy aż 8% Polaków! Do przyczyn leżących u podstawy rozwoju schorzenia wymienia się zgodnie z wcześniej cytowaną klasyfikacją następujące czynniki:
- endokrynne: cukrzyca, hipogonadyzm, hiperprolaktynemia, niedoczynność/nadczynność tarczycy oraz zespół Cushinga;
- naczyniowe: choroby naczyń i tętnic obwodowych, przewlekła choroba nerek;
- neurologiczne: stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera i Parkinsona, urazy
i choroby rdzenia kręgowego, udar mózgu, padaczka oraz zespoły otępienne; - urazy i zabiegi operacyjne w obrębie miednicy mniejszej: prostatektomia radykalna;zażywanie niektórych leków: beta-adrenolityki, leki moczopędne, digoksyna, leki na nadciśnienie, steroidy, neuroleptyki, antydepresanty, benzodiazepiny;
-
używki: heroina, marihuana,
tytoń
;
-
czynniki psychogenne.
Najczęściej zaburzenia erekcji są spowodowane zaburzeniami w krążeniu krwi w obrębie narządów rodnych mężczyzny i towarzyszą innym dolegliwościom, notabene związanym z zaburzeniami przepływu krwi w organizmie. Na czele stoją mężczyźni z chorobami tętnic obwodowych, gdyż aż u 84% stwierdza się towarzyszące chorobie problemy z potencją.
U 64% panów z cukrzycą, 61% z chorobą niedokrwienną serca oraz 52% mężczyzn z nadciśnieniem tętniczym występują zaburzenia erekcji. Warto zwrócić uwagę, iż do rozwoju wymienionych chorób w bardzo dużym stopniu przyczyniają się nieprawidłowo zbilansowana dieta, niski poziom aktywności fizycznej oraz palenie papierosów.
Zioła na potencję
Przeszukując internetowe sklepy i apteki oraz listy dostępnych w nich rozmaitych preparatów przeznaczonych dla mężczyzn mających problem z erekcją, można wpaść w zakłopotanie. Zdecydowanie odradzam zakup suplementów mających poprawiać erekcję z niepewnych stron internetowych, gdyż wiele źródeł podaje, że preparaty takie są nieskuteczne, mogą być zanieczyszczone szkodliwymi substancjami oraz mogą powodować zaburzenia krążenia! Warto dodać, iż preparaty na potencję są jednymi z częściej fałszowanych produktów dostępnych na rynku suplementów diety dostępnych w internecie. Bez wątpienia lepszym pomysłem jest udanie się do lekarza, który w razie potrzeby przepisze stosowny lek, ponieważ zaburzenia erekcji można leczyć!
O mocy płynącej ze stosowania ziół w obecnych czasach wiemy wiele. Warto zatem zastanowić się czy są zioła, które zakupione w sklepie zielarskim lub aptece, regularnie zażywane mogą pomóc mężczyznom poprawić satysfakcję ze stosunków, będąc jednocześnie produktem bezpiecznym dla zdrowia?
Do skutecznych ziół na potencję i libido, czyli afrodyzjaków, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy można zaliczyć:
- korzeń żeń-szenia – poprawia popęd seksualny oraz zwiększa libido. Posiada właściwości przeciwzapalne, antyutleniające, co obniża ryzyko uszkodzeń w obrębie narządów płciowych. Mechanizm działania preparatów uzyskanych z korzenia żeń-szenia, opiera się na zwiększaniu syntezy tlenku azotu w śródbłonku licznych organów, włączając ciała jamiste, który rozszerza naczynia krwionośne poprawiając tym samym krążenie krwi. Zaleca się przyjmowanie preparatów z korzenia żeń-szenia przez okres 3. miesięcy z możliwością ponownego rozpoczęcia sesji. Należy mieć również na uwadze możliwość wystąpienia działań niepożądanych w postaci podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi oraz pobudzenia nerwowego;
- korzeń maki – jest źródłem argininy, z której produkowany jest tlenek azotu rozszerzający naczynia krwionośne oraz stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i cynku, czyli składników niezbędnych do zapewniania prawidłowości funkcji organów płciowych. Mąka poprawia erekcję oraz zwiększa popęd płciowy. Wpływa również na proces spermatogenezy, zwiększa produkcję spermy oraz ruchliwość plemników poprawiając tym samym płodność mężczyzn;
- miłorząb japoński – usprawnia krążenie obwodowe, co wpływa na ukrwienie gonad. Badania naukowe donoszą, iż stosowanie miłorzębu poleca się pacjentom z impotencją stosujących leki antydepresyjne;
- liście rozmarynu – zawiera związki fenolowe oraz kwas rozmarynowy o silnych właściwościach antyutleniających, co zapobiega uszkodzeniom narządów płciowych. Ponadto wykazano, że może wpływać na zwiększenie ruchliwości plemników, które będą zdolne do zapłodnienia komórki jajowej;
- szczodrak krokoszkowy – jest to mało znana roślina, ale stosowana w profilaktyce problemów krążeniowych oraz impotencji. Co ciekawe roślina ta przyczynia się do poprawy stanu psychicznego oraz działa antydepresyjnie;
- aralia mandżurska – odmiana dość popularnej w Polsce aralii wysokiej. Posiada podobne cechy i właściwości do żeń-szenia;
- Ziele i owoc buzdyganka ziemnego – w częściach naziemnych występują furostanolowe saponozydy steroidowe, które w organizmie ulegają przekształceniu w substancje mające wpływ na erekcję i spotęgowanie doznań seksualnych.
Zamieszczona lista nie wyczerpuje szerokiego asortymentu dostępnych ziół, których działanie zbadano pod kątem poprawy potencji wśród mężczyzn. Nie należy zapominać, że problemy z erekcją najczęściej towarzyszą chorobom przewlekłym, dlatego ich prawidłowa diagnoza oraz leczenie będzie skutecznym sposobem na pozbycie się dolegliwości towarzyszących m.in. zaburzeń erekcji.
Literatura:
Dmoch-Gajzelerska E.: Choroby ginekologiczne najczęściej występujące u osób w wieku podeszłym. Terapia 2000, 11, 98, str. 33-36.
Białowąs A., Małek Ł. A.: Różne oblicza witalności: zaburzenia erekcji w kardiologii. Terapia 2007, 4, 192, str. 14-20.
Rosen R.: The multinational Men’s Attitudes to Life Events and Sexuality (MALES) study. Curr. Med. Res. Opin. 2004, 20, str. 607-617.
Dąbrowska-Bernstein B., Moskalik M., Wydro D.: Adaptogeny korygujące reakcję organizmu na stres i zaburzenia homeostazy – pomocą w prewencji chorób cywilizacyjnych. Dostęp online.
Lutomski J.: Wpływ środków ziołowych na witalność organizmu. Postępy Fitoterapii 2002, Nr 8, 6.
Mikzińska K., Matławska I.: Znaczenie ziół w zaburzeniach seksualnych. Postępy Fitoterapii 2007, 1, str. 13-19.