Nadciśnienie tętnicze w ciąży i u dzieci – objawy. Domowe sposoby na nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze stwierdza się wówczas, gdy wartości graniczne ciśnienia tętniczego zostaną przekroczone podczas kilku niezależnych pomiarów. Choroba w początkowym stadium nie daje swoistych objawów, a takowe ujawniają się dopiero wraz z rozwinięciem powikłań narządowych.
Objawy nadciśnienia
W początkowym etapie choroby nadciśnienie nie daje swoistych objawów. Niektóre osoby odczuwają bóle głowy zwłaszcza w okolicy potylicy. Z czasem też pojawiają się:
- zaburzenia snu,
- ciągłe zmęczenie,
- nadmierna nerwowość,
- kołatanie serca,
- szum w uszach
- oraz zawroty głowy.
Nadciśnienie w ciąży
Nadciśnienie tętnicze w ciąży z uwagi na ryzyko ciężkich powikłań zarówno dla matki, jak i rozwijającego się małego dziecka stanowi poważny problem kliniczny. Mając na względzie fakt, iż ta dolegliwość może być główną przyczyną wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrastania oraz niedotlenienia płodu, każda kobieta z rozpoznanym nadciśnieniem winna pozostawać pod ścisłą opieką ginekologa. Wiadomo, iż w II trymestrze ciąży na skutek rozszerzania się łożyska naczyniowego obserwowane jest obniżenie ciśnienia tętniczego średnio o 15 mm Hg w porównaniu do ciśnienia sprzed ciąży. Po tym okresie (w III trymestrze) ciśnienie powraca do wartości wyjściowej, a nawet jest nieco wyższe [1,4]. W zależności od wysokości ciśnienia tętniczego oraz obecności matczynych i płodowych czynników ryzyka lekarz prowadzący powinien podjąć decyzję o zaleceniach i bezpiecznym zarówno dla matki, jak i rozwijającego się dziecka sposobie leczenia. Wedle ogólnych zaleceń, leczenie niefarmakologiczne w okresie ciąży opiera się przede wszystkim na modyfikacji stylu życia oraz ograniczeniu wysiłku fizycznego. Wskazana jest pozycja leżąca na lewym boku. Farmakoterapię rozpoczyna się wówczas, gdy wartość graniczna ciśnienia tętniczego (> 140/90 mm Hg) zostanie przekroczona.
Nadciśnienie u dzieci
Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, nadwaga, zbyt mała aktywność fizyczna, nieograniczone spożycie soli kuchennej zawartej w słonych przekąskach to tylko nieliczne przyczyny podwyższonych wartości ciśnienia tętniczego w okresie dzieciństwa. Pomimo wszystko należy jednak wziąć pod uwagę, iż u osób poniżej 10. roku życia nadciśnienie często ma charakter wtórny i występuje jako skutek innych chorób współistniejących (choroby miąższu nerek, zaburzenia hormonalne, nadciśnienie tętnicze polekowe). Podstawą do rozpoznania nadciśnienia u dzieci jest stwierdzenie średnich wartości skurczowego ciśnienia tętniczego przekraczającego 95. percentyl [6]. Istotny jest również fakt, iż dzieci z podwyższonym ciśnieniem tętniczym mają większe skłonności do nadciśnienia jako dorośli.
Zioła na nadciśnienie
Wśród prastarych, a jednak często praktykowanych metod leczenia nadciśnienia na szczególną uwagę zasługują metody na bazie naturalnych surowców, pochodzenia roślinnego. Terapia ziołowa może okazać się bardzo skuteczna zwłaszcza w łagodniejszych stadiach nadciśnienia.
Tabela 1. Zastosowanie wybranych surowców roślinnych w profilaktyce oraz terapii chorób układu krążenia [5]
Surowiec roślinny | Działanie |
Czosnek pospolity (Allium sativum) | – spadek ciśnienia tętniczego
– hamowanie agregacji płytek – działanie przeciwmiażdzycowe – poprawa przepływu krwi – redukcja poziomu cholesterolu |
Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus)
– szyszka |
– spadek ciśnienia tętniczego
– działanie uspakajające |
Jemioła pospolita (Viscum album)
– ziele |
– spadek ciśnienia tętniczego
– działanie uspokajające i moczopędne |
Głóg
– kwiatostan – owoc |
– łagodny spadek ciśnienia tętniczego
– poprawa wydolności krążenia – rozszerzanie naczyń wieńcowych – działanie uspokajające i moczopędne |
W aptekach czy sklepach zielarskich spotykane są preparaty w postaci tabletek, rozmaitych mieszanek o specjalnie dobranej kompozycji ziół. Napar ziołowy można sporządzić również w warunkach domowych, a przykładowy przepis zamieszczono poniżej.
Składniki:
- morszczyn pęcherzykowy 50 g
- ziele jemioły 50 g
- kwiatostan głogu 50 g
- owoc głogu 50 g
- ziele skrzypu polnego 50 g
- owoc róży 50 g
- korzeń kozłka 50 g
- kwiat bzu czarnego 50 g
- liść ruty 50 g
Stosowanie:
Pić tylko 2 razy dziennie: po jednej szklance rano i wieczorem [2].
Domowe sposoby na nadciśnienie
Jednym z najskuteczniejszych sposobów podczas zmagań z nadciśnieniem tętniczym, w warunkach domowych jest modyfikacja stylu życia, a przede wszystkim sposobu żywienia.
7 praktycznych wskazówek postępowania przy nadciśnieniu w warunkach domowych:
- Ogranicz spożycie soli kuchennej do 5–6g/ dzień. WYJĄTEK: W okresie ciąży nie należy ograniczać spożycia soli kuchennej z uwagi na możliwość wystąpienia hipowolemii oraz pogorszenia ukrwienia macicy [4].
- Kontroluj swoją masę ciała, w przypadku nadwagi bądź otyłości skorzystaj z porady dietetyka, który wskaże właściwą drogę do zdrowia. WYJĄTEK: Zmniejszenie masy ciała w okresie ciąży może być przyczyną zahamowania wzrastania u płodu.
- W codziennej diecie uwzględnij owoce, warzywa oraz ubogotłuszczowe przetwory mleczne.
- Nie zapominaj o produktach bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie z rodziny omega-3. Dobrym źródłem są ryby morskie, olej lniany, siemię lniane oraz orzechy. Wykazano, iż zawarte w wyżej wymienionych produktach kwasy DHA i EPA obniżają ciśnienie tętnicze oraz poprawiają funkcje śródbłonka naczyń krwionośnych [7].
- Rozważ włączenie do diety produktów bogatych w związki polifenolowe. Liczne badania wskazują, iż zwiększenie spożycia niektórych drobnych owoców jagodowych i pestkowych może korzystnie oddziaływać na proces obniżenia ciśnienia krwi. Szczególnie cenione są owoce borówki czarnej, borówki brusznicy, czarnej porzeczki oraz aronii [3].
- Wystrzegaj się dymu papierosowego.
- Zadbaj o swoją kondycję fizyczną, ćwicząc przynajmniej 30 minut dziennie. W przypadku ciąży zalecane są formy rekreacyjne.
Nadciśnienie tętnicze zarówno u kobiet w ciąży, jak i u dzieci wciąż pozostaje istotnym do rozwiązania problemem medycznym, bowiem nieleczone może być przyczyną niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet dla życia powikłań.
Literatura:
- Gajewski W. (red.) 2013, Choroby wewnętrzne na podstawie Interny Szczeklika. Medycyna Praktyczna, Kraków.
- Klimuszko A. Cz. 1988. Wróćmy do ziół. Instytut Prasy i Wydawnictw „Novum”, Warszawa.
- Olędzki R., Harasym J. 2016. Choroby układu sercowo-naczyniowego (CVD) – prewencyjna i terapeutyczna rola polifenoli zawartych w diecie. Choroby Cywilizacyjne i Społeczne XXI w.- przegląd i badania, Wydawnictwo Naukowe TYGIEL sp. z o.o., Lublin.
- Rapacz A., Filipek B. 2009. Nadciśnienie tętnicze w ciąży. Farmacja Polska, 65(8), 581-585.
- Struczyński J. 2004. Nadciśnienie tętnicze – możliwości terapii ziołowej. Panacea, 1(6), 16-19.
- Widecka K. 2004. Nadciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży – coraz większy problem medyczny. Choroby Serca i Naczyń, tom 1, 2, 89-96.
- Włodarek D., Lange E., Kozłowska L., Głąbska D. 2014, Dietoterapia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.

Nadciśnienie tętnicze dotyczy co trzeciego dorosłego Polaka. Sprawdź jak sobie z nim poradzić! czytaj więcej
Nadciśnienie tętnicze jest zaliczane do chorób cywilizacyjnych. Wielu z nas nawet nie wie, że ma problemy z ciśnieniem tętniczym krwi. Niestety, nieleczone może mieć poważne skutki zdrowotne. By uniknąć konsekwencji nadciśnienia tętniczego, należy regularnie dokonywać pomiarów ciśnienia. czytaj więcej
Opinie
wyłącz pisanie odpowiedziTwoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.