Zaparcia nawykowe. Zaparcia nawykowe u dzieci

16 18 20

Zaparcia nawykowe to problem, który kojarzy nam się zwykle z ludźmi starszymi. Niestety okazuje się to być poważny problem dotykający sporej części ludzi na całym świecie, w tym, aż ok. 15% dzieci. Zwykle jest to trudność przysłowiowo „zamiatana pod dywan” ze względu na uczucie wstydu czy niechęci do rozmowy. Inni są zdania, że zmartwienie to jest chwilowe i samo ustąpi. Niestety bardzo ważną rolę gra tutaj odpowiedni styl żywienia i nastawienie pacjenta.

Zaparcia nawykowe

 Zaparcia nawykowe, inaczej zwane zachowaniem retencyjnym, to czynnościowe i długotrwałe zatrzymywanie stolca w wyniku słabych ruchów perystaltycznych jelita grubego lub też nadmiernego skurczu jego warstwy mięśniowej. Inaczej mówiąc jest to także przypadek, kiedy ktoś świadomie stara się uniknąć wypróżnienia, gdyż ma w związku z tym złe skojarzenia lub też czuje niechęć do korzystania z toalet publicznych, jak również czuje wstyd lub obrzydzenie. Dużą rolę odgrywa tutaj stan psychiczny takiej osoby. Ważne jest by oprócz pomocy psychologa, włączyć do diety pacjenta produkty ułatwiające oddawanie stolca i eliminujące problem zaparć wiążący się często z odczuciem bólu oraz dyskomfortu w okolicy jamy brzusznej. Zaparcia nawykowe mogą wywodzić się z zaburzeń metabolicznych, neurologicznych, a nawet endokrynologicznych.

Zaparcia nawykowe u dzieci

Zaparcia nawykowe u dzieci występują  aż do 16. roku życia. Co ważne, dziecku proces defekacji kojarzy się z czymś nieprzyjemnym, a także obrzydliwym, zatem za wszelką cenę stara się nie dopuścić do tej czynności. W wyniku tego stolce oddawane są przez malca dwa razy w tygodniu lub rzadziej, są szerokie i obfite. Co ciekawe, często występuje tzw. postawa retencyjna, przez którą dziecko poprzez silne zaciskanie pośladków i nagłe przerwanie zabawy lub jej unikanie, stara się powstrzymać oddawanie stolca. W efekcie można zauważyć siadanie lub również kucanie, a po pewnym czasie, kiedy uczucie parcia przemija, dziecko wraca do zabawy. Warto, w celu przyniesienia pociechom ulgi, włączyć do diety produkty, które ułatwią wypróżnianie t.j. jogurty czy kefiry, ale także wodę mineralną, wodę z miodem lub śliwkami, soki owocowe i warzywne i suszone śliwki. Ważne jest także zadbanie o dostarczanie dziecku odpowiedniej ilości błonnika, np. poprzez włączenie do menu produktów pełnoziarnistych, niskoprzetworzonych, jak grube kasze, chleb żytni lub razowy, a także ryż brązowy. Pamiętajmy, że trudność ta jest bardzo częsta, dotyka aż 15% dzieci, jest powodem występowania niepokoju i stresu. W związku z uczuciem wstydu dzieci niechętnie lub wcale nie chcą rozmawiać z rodzicami, co zwiększa ryzyko powikłań, jak np. nietrzymanie stolca w przyszłości.

Podsumowując zaparcia nawykowe to problem dużej liczby osób. Ze względu na odczucie wstydu i obrzydzenia, a także lęk przed odrzuceniem lub korzystaniem z toalet publicznych lub też pod wpływem bólu, starają się za wszelką cenę uniknąć defekacji wydając na to olbrzymią energię nie tylko fizyczną, ale i psychiczną. Pamiętajmy, że jest to także niezwykle ciężka przypadłość psychiczna, szczególnie dla dzieci, której przyczyną mogą być trudności w życiu codziennym, sprzeczki z członkiem rodziny lub też samych członków rodziny. Reagując zbyt emocjonalnie tworzy blokadę, którą coraz ciężej znieść. Obserwujmy swoje dzieci i swoich bliskich, a zauważając problemy starajmy się im pomóc wraz z specjalistami, którzy zadbają o prawidłowy powrót do zdrowia chorego.

 

Literatura:

 1. H. Ciborowska, A. Rudnicka: „Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka.”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2012.
 2. M. Merger, F. Klebl, F. X. Hierlmeier, K. D. Palitzsch: „Recurrent fecolithiasis in a patient with habitual constipation and megarectum.”, Dtsch med Wochenschr 1999; 124(42): 1235-1238.
 3. W. Ostwani, J. Dolan, Y. Elitsur: „Familial Clustering of Habitual Constipation: A Prospective Study in Children From West Virginia.”, Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition. 50(3):287–289, MAR 2010.
 4. Z. Zhu, H. Li, L. Chen, G. Wang, C. Kan: „Acupuncture treatment of habitual constipation.”, J Tradit Chin Med. 2003 Jun;23(2):133.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Zaparcia nawykowe. Zaparcia nawykowe u dzieci - 3.5/5. Oddano 2 głosy.
Autor artykułu:
Paulina Chrzan
, Dietetyk z zamiłowaniem do zawodu. Szczególnym zainteresowaniem darzy dietetykę kliniczną, której różne koncepcje i nowości na bieżąco weryfikuje z aktualnymi i rzetelnymi badaniami naukowymi.

Opinie

 • Avatar
  aniela 10.12.2017, 1:28

  jem szybko i w stresie i wtedy dopadaja mnie zaparcia… na mnie najszybciej działają czopki eva/qu – 15min od aplikacji co jest ogromną zaletą tej metody na zaparcia

  Odpowiedz
 • Avatar
  Kasia 12.12.2017, 5:26

  aniela to jedz wolniej i problem z głowy 😛 Jak byłam w ciąży to miałam spore problemy z zaparciami. Też stosowałam te czopki, pomagały. Teraz nie mam już problemów i bardzo się z tego cieszę, bo zaparcia dają w kość…

  Odpowiedz
 • Avatar
  Ania 13.01.2018, 5:58

  ja nie lubię czopków. nie mogę się przekonać do ich aplikacji dlatego zawsze pod ręką mam lek który szybko i skutecznie mi pomaga a do tego jest w postaci proszku do rozpuszczania więc łatwo go zaaplikować

  Odpowiedz
  • Avatar
   KatarzynaK 29.09.2018, 1:08

   Dzięki tym czopkom u nas został całkowicie rozwiązany problem z zaparciami.

   Odpowiedz
 • Avatar
  Katarzyna789 29.09.2018, 1:06

  Te czopki są super. U nas zastał całkowicie rozwiązany problem z zaparciami.

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone