Zatwardzenie u niemowlaka. Co stosować na zatwardzenie u niemowlaka?

16 18 20

Prawidłowa częstość oddawania stolca u dzieci powinna mieścić się w zakresie od 3 razy dziennie do 1 razu na 3 dni. Jeśli defekacja występuje rzadziej i wymaga dużego wysiłku, wówczas mówimy o zaparciu. Może być ono wywołane różnymi czynnikami [1].

Przewlekłe zaparcia należą do najczęstszych dolegliwości w populacji dziecięcej. Są przyczyną około 3% wizyt w poradniach pediatrycznych. Często problem ten jest bagatelizowany. Trwające dłuższy okres czasu zatwardzenia stanowią przykrą i jednocześnie uporczywą dolegliwość zarówno dla małego pacjenta, jak i jego rodziny [2].

Zatwardzenie u niemowlaka

Na zaparcia rzadziej cierpią niemowlęta karmione wyłącznie piersią. Częściej dotyczą one dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, a także karmionych piersią po wprowadzeniu do ich diety pokarmów uzupełniających [3].

Przyczyny powstania zatwardzeń u niemowląt są różne.

Jeśli noworodek nie oddaje stolca (smółki) przez jedną lub dwie doby, oznacza to najczęściej występowanie u niego wad rozwojowych, takich jak np. niedrożność smółkowa w mukowiscydozie czy wady rozwojowe jelit. W takich przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne.

U nieco starszych dzieci nagłe zatrzymanie stolca może świadczyć o obecności różnych chorób. Przyjmują wtedy postać przewlekłą. Jednak najczęściej zaparcia mają charakter czynnościowy. Do najczęstszych przyczyn tego typu zatwardzeń zaliczamy:

 • błędy żywieniowe – zbyt mała ilość wypijanych płynów, niedostateczna ilość błonnika pokarmowego czy dieta ubogokaloryczna;
 • wstrzymywanie przez dzieci defekacji (często zdarza się to w nowym dla nich środowisku np. w przedszkolu);
 • choroby – np. mózgowe porażenie dziecięce, niedoczynność tarczycy, zatrucie witaminą D, zespół jelita drażliwego [1].

Co na zatwardzenie u niemowlaka?

Na początku należy wykluczyć przyczyny organiczne zatwardzeń, które wymagają leczenia przyczynowego. Jeśli zaparcia mają charakter czynnościowy, często stosuje się kompleksowe metody farmakologiczne i niefarmakologiczne. Terapia zwykle jest długotrwała. Jej celem jest utrwalenie takiego modelu wypróżniania, w którym pacjent regularnie oddaje miękki stolec bez występowania przy tym przykrych dolegliwości bólowych [2].

W przypadku noworodków karmionych mlekiem modyfikowanym należy zwrócić się do lekarza, jeśli stolce są twarde i pojawiają się rzadziej niż raz dziennie. U starszych dzieci potrzebna jest pomoc pediatry, jeśli ostatnie wypróżnienie miało miejsce od 4–5 dni temu [3].   

Ważnym aspektem leczenia zaparć u niemowląt jest odpowiednie żywienie. Małym dzieciom ze skłonnością do zatwardzeń należy wprowadzać soki z owoców i warzyw oraz jarzyny. Wskazane jest również podawania na czczo takich płynów jak:

 • soki,
 • woda przegotowana,
 • herbatka z kopru włoskiego,
 • herbatka z rumianku.

Korzystne działanie wykazuje także w takim przypadku glukoza.

Jeśli niemowlę karmione jest sztucznie, dobrze jest wprowadzić mu mieszanki wzbogacone probiotykami np. NAN Pro 1. Wskazane są również mleka modyfikowane z dodatkiem prebiotyków, takich jak galaktooligosacharydy i fruktooligosacharydy. Przyczyniają się one bowiem do zasiedlania jelit dziecka przez korzystne dla zdrowia szczepy bakterii [1].

Warto wspomnieć, że poza prawidłową dietą u niemowląt dobre rezultaty daje gimnastyka nogami, a także masowanie brzuszka oraz ciepłe kąpiele [1].

Zaparcia u niemowląt są dość częstą przypadłością. W przypadku uciążliwych problemów z wypróżnianiem warto udać się do lekarza. Nie należy również zapominać o odpowiedniej diecie i nawodnieniu, które pomogą zapobiegać zatwardzeniu.

Literatura:

 1. Dietetyka żywienie zdrowego i chorego człowieka, Helena Ciborowska, Anna Rudnicka, PZWL, Wydanie IV rozszerzone i uaktualnione
 2. Praktyczne aspekty leczenia zaparć stolca u dzieci, Żaneta Malczyk, Anna Jarzumbek, Jarosław Kwiecień, Katarzyna Ziora, Pediatr Med Rodz 2014, 10 (1), p. 55–60 [dostęp on-line http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:2Dbyzbl35ZYJ:psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-92bf973c-e2da-47b7-8d66-b1e867f7f35b/c/55_60_Malczyk_Praktyczne_Pediatria_1.2014.pdf+&cd=2&hl=pl&ct=clnk&gl=de&client=firefox-b-ab]
 3. Pierwszy rok życia dziecka, Heidi Murkoff, Poznań 2018, 538-539
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Zatwardzenie u niemowlaka. Co stosować na zatwardzenie u niemowlaka? - 5.0/5. Oddano 4 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk, trener personalny i instruktor form body&mind.

Opinie

 • Małgorzata 29.06.2019, 7:13

  Jak mój syn miał roczek to miał okropne zaparcia, podawałam mu czopki evaqu bambini, które szybko pomagały.

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone