Jak ustrzec się przed zarazkami w żywności
Aktualizacja: 7 października, 2014
Większość z nas pewnie nie do końca zdaje sobie z tego sprawę, ale na co dzień skazani jesteśmy na kontakt z milionami bakterii i wirusów. Nie sposób wyeliminować je z naszego otoczenia, jednak w prosty sposób możemy nauczyć się z nimi żyć. Otóż wroga najlepiej poznać od podstaw.
Miliony bakterii i wirusów tylko czekają, aby wyjść z ukrycia i zaatakować w najmniej spodziewanym momencie. Możemy je znaleźć nie tylko w kuchni i miejscach kojarzonych powszechnie z żywnością, ale również wszędzie tam, gdzie przedmioty narażone są na częsty kontakt z człowiekiem. Mowa o miejscach publicznych, a dokładniej miejskich toaletach, uchwytach wózków czy koszyków sklepowych, bankomatach i klamkach. Jak widać trudno się przed nimi uchronić.
Czego właściwie mielibyśmy się obawiać?
Bakterie i wirusy oprócz tego, że żyją sobie wśród nas, to jeszcze wywołują liczne choroby. My skupimy się na tych, których nabawić możemy się w kuchni (nie tylko swojej), czyli miejscu, w którym spędzmy dużo czasu w ciągu dnia. Ponadto kuchnia jest środowiskiem, które zdecydowanie sprzyja rozwojowi zarazków.
Salmonella
Niegdyś Salmonella kojarzona byla wyłącznie z surowymi jajkami, których używało się do wyrobu lodów czy masy do ciast. Pamiętajmy jednak, że bakterie Salmonelli kryją się przede wszystkim w surowym mięsie (szczególnie drobiu), jego przetworach (pastach, tatarach) oraz w serach, a nawet sokach owocowych. Typowymi objawami zatrucia pałeczkami Salmonella są: gorączka, dreszcze, bóle głowy i mięśni, nudności, biegunka (również krwawa), wymioty i odwodnienie.
Jak uniknąć zakażenia?
- Wystrzegajmy się wszelkich potraw, które powstają na bazie surowych jajek oraz mięsa, takich jak tatar bądź kogel mogel.
- Podgrzewajmy potrawy do minimum 60-65°C, ponieważ taka temperatura zabija bakterie.
- Nie zostawiajmy żywności na długo w temperaturze pokojowej, przechowujmy ją w lodówce.
- Nigdy nie zamrażajmy żywności, która została już raz rozmrożona.
- Zarezerwujmy osobną deskę do krojenia mięsa, ponieważ bakterie mogą przechodzić na inną żywność.
- Po kontakcie z surowym mięsem umyjmy dokładnie sztućce i dłonie.
- Owoce i warzywa myjmy zawsze przed spożyciem pod bieżącą wodą.
- Sprawdzajmy terminy przydatności do spożycia, szczególnie produktów na bazie mleka.
Żółtaczka pokarmowa
Żółtaczka pokarmowa to inaczej zapalenie wątroby typu A, a mniej formalnie choroba brudnych rąk. Wywołuje ją wirus, który przenoszony jest drogą pokarmową. Do zachorowań dochodzi głównie w okresie wakacyjnym. Typowymi objawami żółtaczki pokarmowej są te, które obserwujemy podczas grypy, a ponadto chory skarży się na pożółkłą skórę i białka oczu, ciemniejszy mocz oraz jaśniejszy stolec.
Jak zapobiegać zakażeniu?
- Unikajmy jedzenia w podejrzanych barach szybkiej obsługi.
- Pijmy tylko przegotowaną wodę.
- Przestrzegajmy higienę osobistą.
Pałeczka okrężnicy (Escherichia coli)
Bakteria ta zamieszkuje nasz układ pokarmowy, co zazwyczaj nie wiąże się z żadnymi nieprzyjemnościami. Jednak w pewnych sprzyjających okolicznościach, potrafi szybko się przemieszczać, między innymi do układu moczowego, gdzie powoduje groźne zakażenia.
Czasami też z powodu braku odpowiedniej higieny dostaje się do naszego jedzenia. Charakterystycznymi objawami, które wskazują na zakażenie są wymioty oraz biegunka.
Jak się uchronić?
- Unikajmy jedzenia niedosmażonego bądź surowego mięsa.
- Wystrzegajmy się produktów na bazie surowego mleka, a wybierajmy te pasteryzowane.
- Pijmy wyłącznie przegotowaną wodę.
- Pamiętajmy o myciu owoców i warzyw przed zjedzeniem.
Czerwonka (dyzenteria)
Kolejna choroba zaliczana do popularnych chorów brudnych rok. Wywołana jest najczęściej zakażeniem pałeczką bakterii z grupy Shigella. Do zakażenia może dojść poprzez kontakt z chorą osobą bądź poprzez zjedzenie żywności, która została zakażona. Do objawów zaliczyć możemy: bolesne, krwiste stolce, gorączkę, ogólne osłabienie organizmu.
Jak się chronić przed zakażeniem?
- Unikajmy jedzenia sałatek w podejrzanych barach lub restauracjach, a jeśli przyrządzamy je sami, pamiętajmy o dokładnym umyciu składników pod bieżącą wodą.
- Stosujmy podstawowe zasady higieny.
- Wybierajmy produkty pasteryzowane.
- Pijmy wyłącznie wodę przegotowaną lub butelkową.
Bakteria Campylobacter jejuni
Na liście częstości zakażeń pokarmowych znajduje się w ścisłej czołówce i nadal pokonuje kolejnych rywali. Liczba zarejestrowanych na całym świecie biegunek wywołanych tą infekcją zbliża się powoli do pół miliarda rocznie. Bakteria występuje powszechnie w przewodzie pokarmowym zwierząt i łatwo przenosi się na człowieka drogą brudnych rąk.
Objawami są: gorączka, nudności, utrata łaknienia, złe samopoczucie, bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle brzucha oraz krwawa biegunka.
Jak uniknąć narażenia?
- Unikajmy niedopieczonej tuszki kurcząt oraz innego rodzaju grilowanych mięs.
- Pamiętajmy o pieczeniu bądź gotowaniu mięsa.
- Po przygotowaniu produkty trzymajmy w lodówce.
- Wybierajmy produkty pasteryzowane.
- Pijmy wodę po wyłącznie po przegotowaniu.
Jak widzimy bakterie są powszechne w naszym otoczeniu i trudno się przed nimi uchronić. Jeśli zatem nie możemy ich całkowicie wyeliminować, powinniśmy nauczyć się z nimi żyć. Pamiętając o kilku prostych, ale bardzo ważnych zasadach z pewnością nie musimy się niczego obawiać. Nawet jeśli nie jesteśmy do końca pewni, czy owoc, który zamierzamy spożyć był wcześniej umyty, umyjmy go jeszcze raz. Ostrożności nigdy za wiele, szczególni gdy chodzi o nasze zdrowie.