Wizyta u dietetyka - czego się spodziewać?

16 18 20

Czego tak naprawdę dowiemy się na takiej wizycie, jak wygląda pierwsze spotkanie? Czy powinniśmy się specjalnie przygotować czy też iść na żywioł? Postaramy się rozwiać te i inne wątpliwości na temat wizyty u dietetyka.

Dobry dietetyk stawia przede wszystkim na indywidualne podejście do pacjenta. Każdy z nas się różni i dlatego tak ważne jest zoptymalizowanie jadłospisu, planu żywieniowego do naszych potrzeb.

Pierwsza wizyta u dietetyka

Przed pierwszą wizytą u specjalisty należy zastanowić się nad tym, jakie cele chcemy osiągnąć. Jeśli posiadamy aktualne badania lekarskie, warto je zabrać ze sobą, gdyż dietetyk może o nie zapytać lub też polecić udanie się do lekarza pierwszego kontaktu. Wszystko zależy od stanu naszego zdrowia i samopoczucia. Podczas pierwszej wizyty dietetyk przeprowadzi z nami wywiad żywieniowy, który ma na celu określenie sposobu naszego odżywiania, popełnianych błędów i ewentualne ich wyeliminowanie. Taki wywiad może mieć formę ankiety lub też rozmowy, gdzie najczęściej specjalista ds. żywienia pyta o to, co jedliśmy poprzedniego dnia – jest to tak zwany wywiad 24-godzinny. Usłyszymy także pytania o naszą pracę, aktywność fizyczną, przebyte choroby czy też przyjmowane leki. Wszystko to ma wpływ na ustalenie planu żywieniowego, dlatego ważne jest poinformowanie dietetyka o wszelkich dolegliwościach czy preparatach, które zażywamy.

Dietetyk, który zna się na swojej pracy bardzo szybko orientuje się, czy pacjent jest z nim szczery, bowiem często zdarza się, że na takiej wizycie pacjenci niestety mijają się z prawdą, wstydząc się swoich przyzwyczajeń czy złych nawyków żywieniowych. To bardzo duży błąd, jeśli dietetyk nie pozna nas i naszego żywienia,  tak jak wygląda ono na co dzień, nie będzie w stanie nam pomóc i wyeliminować naszych złych nawyków. Najpierw trzeba poznać przyczynę, a następnie ją wyeliminować. Może okazać się, że na pierwszej wizycie dietetyk nie będzie w stanie ułożyć nam jadłospisu, gdyż będzie potrzebował wyników badań, które potwierdzą czy jesteśmy w pełni zdrowi, czy też cierpimy na jakieś schorzenie. Wtedy indywidualnie będzie można dobrać odpowiedni plan dietetyczny, by nie zaszkodzić pacjentowi, a pomóc i sprawić, by jego samopoczucie się poprawiło.

Badanie składu ciała

Następnie, po przeprowadzonym wywiadzie przechodzimy do mierzenia, poznania masy ciała, obwodów bioder oraz talii, pomiaru fałdów skórno-tłuszczowych, obliczenia BMI, a także, dzięki specjalnym urządzeniom do dokładnego oznaczenia procentowej zawartości tkanki tłuszczowej, stopnia nawodnienia organizmu oraz stanu beztłuszczowej masy ciała.

Na tej podstawie dietetyk ma obraz pacjenta, może doradzić co, kiedy i jak jeść, jakie produkty wybierać, a jakich unikać oraz jak przygotowywać potrawy.

Końcowe zalecenia dietetyka

Po otrzymaniu wskazówek i wytycznych, następna wizyta zazwyczaj ma miejsce za 3-4 tygodnie. Pomiędzy wizytami dietetyk może nas poprosić o prowadzenie dzienniczka żywieniowego, w którym zapisywać będziemy codziennie co jedliśmy, o której godzinie, ile i w jakiej formie. Będzie to przydatne przy następnej wizycie i pozwoli zoptymalizować dietę oraz jeszcze bardziej ją ulepszyć, niwelując błędy żywieniowe. W przerwie między wizytami ćwiczymy swoją silną wolę i motywację. Jeśli mamy jakieś pytania zawsze możemy napisać do naszego dietetyka drogą mailową lub też czasami nasi opiekunowie żywieniowi zostawiają kontakt do siebie w postaci telefonu, by móc na bieżąco rozwiać wszelkie wątpliwości, a przy następnej okazji przedyskutować trudności i kłopoty.

Dzienniczek żywieniowy pomoże Ci zapamiętać co i ile zjadłeś.

Dzienniczek żywieniowy pomoże Ci zapamiętać co, kiedy i ile zjadłeś.

Powinniśmy pamiętać, by na wizytę do dietetyka nie przychodzić po obfitym posiłku, najlepiej rano, po lekkim śniadaniu, gdyż to, co wcześniej spożyliśmy, może zafałszować wyniki pomiarów.

Dietetyk i wizyty u niego to dobra rada i pomoc dla osób borykających się z problemami żywieniowymi, tych, którzy pragną zdrowo schudnąć lub przytyć, czy dla osób, które chorują i muszą mieć ściśle określoną dietę. Pamiętajmy, że jest to specjalista, który zna się na swojej pracy i jest po to, by nam pomóc, poznać nas i nasz sposób odżywiania, uświadomić popełniane błędy, ustawić plan żywieniowy i motywować ciągle do jego przestrzegania. Dietetyk nie tylko zadba o nasz jadłospis, ale także uświadomi jak ważny jest zdrowy styl życia dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

 

Przeczytaj też:

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Wizyta u dietetyka - czego się spodziewać? - 4.0/5. Oddano 138 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.