Wizyta u dietetyka – czego się spodziewać?
Aktualizacja: 14 czerwca, 2022
Czego tak naprawdę dowiemy się na takiej wizycie, jak wygląda pierwsze spotkanie? Czy powinniśmy się specjalnie przygotować czy też iść na żywioł? Postaramy się rozwiać te i inne wątpliwości na temat wizyty u dietetyka.
Dobry dietetyk stawia przede wszystkim na indywidualne podejście do pacjenta. Każdy z nas się różni i dlatego tak ważne jest zoptymalizowanie jadłospisu, planu żywieniowego do naszych potrzeb.
Pierwsza wizyta u dietetyka
Przed pierwszą wizytą u specjalisty należy zastanowić się nad tym, jakie cele chcemy osiągnąć. Jeśli posiadamy aktualne badania lekarskie, warto je zabrać ze sobą, gdyż dietetyk może o nie zapytać lub też polecić udanie się do lekarza pierwszego kontaktu. Wszystko zależy od stanu naszego zdrowia i samopoczucia. Podczas pierwszej wizyty dietetyk przeprowadzi z nami wywiad żywieniowy, który ma na celu określenie sposobu naszego odżywiania, popełnianych błędów i ewentualne ich wyeliminowanie. Taki wywiad może mieć formę ankiety lub też rozmowy, gdzie najczęściej specjalista ds. żywienia pyta o to, co jedliśmy poprzedniego dnia – jest to tak zwany wywiad 24-godzinny. Usłyszymy także pytania o naszą pracę, aktywność fizyczną, przebyte choroby czy też przyjmowane leki. Wszystko to ma wpływ na ustalenie planu żywieniowego, dlatego ważne jest poinformowanie dietetyka o wszelkich dolegliwościach czy preparatach, które zażywamy.
Dietetyk, który zna się na swojej pracy bardzo szybko orientuje się, czy pacjent jest z nim szczery, bowiem często zdarza się, że na takiej wizycie pacjenci niestety mijają się z prawdą, wstydząc się swoich przyzwyczajeń czy złych nawyków żywieniowych. To bardzo duży błąd, jeśli dietetyk nie pozna nas i naszego żywienia, tak jak wygląda ono na co dzień, nie będzie w stanie nam pomóc i wyeliminować naszych złych nawyków. Najpierw trzeba poznać przyczynę, a następnie ją wyeliminować. Może okazać się, że na pierwszej wizycie dietetyk nie będzie w stanie ułożyć nam jadłospisu, gdyż będzie potrzebował wyników badań, które potwierdzą czy jesteśmy w pełni zdrowi, czy też cierpimy na jakieś schorzenie. Wtedy indywidualnie będzie można dobrać odpowiedni plan dietetyczny, by nie zaszkodzić pacjentowi, a pomóc i sprawić, by jego samopoczucie się poprawiło.
Badanie składu ciała
Następnie, po przeprowadzonym wywiadzie przechodzimy do mierzenia, poznania masy ciała, obwodów bioder oraz talii, pomiaru fałdów skórno-tłuszczowych, obliczenia BMI, a także, dzięki specjalnym urządzeniom do dokładnego oznaczenia procentowej zawartości tkanki tłuszczowej, stopnia nawodnienia organizmu oraz stanu beztłuszczowej masy ciała.
Na tej podstawie dietetyk ma obraz pacjenta, może doradzić co, kiedy i jak jeść, jakie produkty wybierać, a jakich unikać oraz jak przygotowywać potrawy.
Końcowe zalecenia dietetyka
Po otrzymaniu wskazówek i wytycznych, następna wizyta zazwyczaj ma miejsce za 3-4 tygodnie. Pomiędzy wizytami dietetyk może nas poprosić o prowadzenie dzienniczka żywieniowego, w którym zapisywać będziemy codziennie co jedliśmy, o której godzinie, ile i w jakiej formie. Będzie to przydatne przy następnej wizycie i pozwoli zoptymalizować dietę oraz jeszcze bardziej ją ulepszyć, niwelując błędy żywieniowe. W przerwie między wizytami ćwiczymy swoją silną wolę i motywację. Jeśli mamy jakieś pytania zawsze możemy napisać do naszego dietetyka drogą mailową lub też czasami nasi opiekunowie żywieniowi zostawiają kontakt do siebie w postaci telefonu, by móc na bieżąco rozwiać wszelkie wątpliwości, a przy następnej okazji przedyskutować trudności i kłopoty.
Powinniśmy pamiętać, by na wizytę do dietetyka nie przychodzić po obfitym posiłku, najlepiej rano, po lekkim śniadaniu, gdyż to, co wcześniej spożyliśmy, może zafałszować wyniki pomiarów.
Dietetyk i wizyty u niego to dobra rada i pomoc dla osób borykających się z problemami żywieniowymi, tych, którzy pragną zdrowo schudnąć lub przytyć, czy dla osób, które chorują i muszą mieć ściśle określoną dietę. Pamiętajmy, że jest to specjalista, który zna się na swojej pracy i jest po to, by nam pomóc, poznać nas i nasz sposób odżywiania, uświadomić popełniane błędy, ustawić plan żywieniowy i motywować ciągle do jego przestrzegania. Dietetyk nie tylko zadba o nasz jadłospis, ale także uświadomi jak ważny jest zdrowy styl życia dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Przeczytaj też: