Weź pigułeczkę to schudniesz troszeczkę – czyli prawda o suplementach odchudzających
Aktualizacja: 20 marca, 2019
Otyłość z roku na rok staje się coraz większym problemem. Nie dzieje się tak przez przypadek – jako społeczeństwo mamy na co dzień coraz mniej aktywności fizycznej oraz nie przywiązujemy dużej uwagi do tego, co jemy i w jakich ilościach.
Nie można jednak generalizować – wraz ze zwiększającą się liczbą osób otyłych, zwiększa się również ilość osób świadomych, uprawiających sporty oraz dobrze się odżywiających. Utrata masy nie jest procesem łatwym – wymaga od nas dużego zaangażowania oraz wielkiej motywacji. Mimo tego, że sezon letni już się skończył na rynku nadal utrzymuje się ogromny popyt na „odchudzające tabletki”.
Czym są preparaty odchudzające? Jak należy je stosować i na co zwracać szczególną uwagę? Czy ich stosowanie jest uzasadnione? Których produktów odchudzających należy unikać? Na te oraz wiele innych pytań odpowiemy sobie dzisiaj.
Suplementy odchudzające
Preparaty odchudzające możemy zakupić praktycznie w każdym sklepie, są dostępne w drogeriach, marketach, aptekach a nawet na przydrożnych stacjach paliw. Czym więc są te „unikatowe” produkty? Najczęściej są to suplementy diety – czyli uzupełniające środki dietetyczne, zawierające konieczne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu witaminy i minerały. Suplementy są dostępne zazwyczaj w formie, która jest łatwa do dawkowania – najczęściej to pigułki, saszetki lub krople – ich postać jest skoncentrowana – oznacza to, że w małej objętości mamy do czynienia z dużym stężeniem substancji suplementowanej, niekoniecznie idącej w parze ze skutecznością danego środka. Jak większość suplementów nie są one klinicznie przebadane, ich skuteczność podawana jest w wątpliwość. Trudno więc jednoznacznie stwierdzić czy działają korzystnie, czy nie. Najczęstszymi składnikami tego rodzaju suplementów są: inulina, chitosan, kofeina, chrom, błonniki pokarmowy, kwas hydroksycytrynowy, guma guar, l-karnityna, ananas oraz ekstrakty z herbat.
Suplementy odchudzające są kuszącym produktem, dla osób chcących pozbyć się nadmiernych kilogramów bez większego zaangażowania. Piękne reklamy, zjawiskowe efekty pokazywane w telewizji, tysiące wywiadów udzielonych przez „osoby wyleczone” potrafią zawrócić w głowach. Na rynku obecnie jest kilkaset produktów odchudzających, ich cena waha się w zależności od firmy oraz sugerowanych przez producentów efektów. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo spożywania takich produktów trzeba zachować zdrowy rozsądek. Gdy zdecydujemy się już na suplementy odchudzające, musimy mieć świadomość, na co się piszemy. Najważniejszy jest skład branego przez nas preparatu. Jeśli został on zatwierdzony przez EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) możemy mieć pewność, że przyjmując go zgodnie z zaleceniami nasze zdrowie nie jest w żaden sposób zagrożone, a może i przy odrobinie szczęścia doczekamy się jakichś rezultatów.
Suplementy odchudzające – rodzaje
Tabletki odchudzające dostępne na rynku można podzielić na trzy główne grupy.
Tabletki hamujące łaknienie
Specyfika ich działania polega na tym, że przy regularnym spożywaniu obniżają naszą chęć na podjadanie, zmniejsza nam się również apetyt. Preparaty takie często zawierają stosunkowo dużą ilość inuliny, pektyn – szeroko rozumianego błonnika pokarmowego. Kolejnym ich bardzo ważnym składnikiem są substancje podnoszące poziom serotoniny w mózgu. Zbyt mała ilość tego hormonu, powoduje, że nasze łaknienie jest pobudzone. Mechanizm głodu jest dzięki tym substancjom zahamowany. Składniki występujące w tych preparatach są często łączone ze sobą w dość mądry sposób, pozwalają nam zapominać na dobre o uczuciu głodu. Wadą tych suplementów jest to, że skuteczność ich działania maleje wraz z czasem ich spożywania. Im dłużej je stosujemy, tym mniejsze działanie mają na nasz organizm – głód wraca, czasami z podwojoną mocą. Suplementów hamujących łaknienie powinny unikać osoby cierpiące na rozmaite choroby serca. Udowodnione jest, że odczuwają one zwiększone poczucie niepokoju oraz są nerwowe.
Tabletki przyśpieszające spalanie tkanki tłuszczowej
Ich stosowanie jest uzasadnione dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia podczas odchudzania, dbają o to, żeby ćwiczenia były jednym z podstawowych elementów utraty masy. Są to znane sportowcom fat-burnery oraz suplementy zawierające w swoim składzie takie związki jak: l-karnityna, kwas linolowy, wyciąg z zielonej herbaty, polifenole, flawonoidy i aminokwasy. W przypadku tych ostatnich, stosowanie suplementów jest pomocne – niedobory tych związków powodują zmniejszenie wydajności ćwiczeń oraz spowolnienie uzyskiwania rezultatów. Same suplementy jednak to zdecydowanie zbyt mało, żeby być pewnym sukcesów w odchudzaniu – bez ciężkiej pracy na siłowni oraz przestrzegania diety możemy nigdy nie osiągnąć wymarzonej sylwetki.
Tabletki blokujące wchłanianie tłuszczu z pożywienia
To tak zwana grupa fat-blockerów. Ich zadaniem jest obniżenie wchłaniania tłuszczu z pożywienia przez nasz organizm, z czym wiąże się obniżenie jego całkowitej ilości w ciele. Są to środki, które zmniejszają wchłanianie tego składnika pokarmowego nawet o 30% z układu pokarmowego. Pomagają w pewien sposób oszukać nasze ciało, dostajemy dzięki nim dość mocno zredukowaną ilość kalorii, co docelowo prowadzi do stopniowej utraty masy – a przynajmniej takie są założenia producentów. Do składników najczęściej używanych w fat-blockerach należy kwas hydroksycytrynowy (HCA). Jest on związkiem niezwykle wydajnym. Najpierw blokuje enzymy przekształcające węglowodany i białka w tłuszcz, a potem zmniejsza jego wchłanianie ze światła jelita.
Suplementy diety – czarny rynek
Nie każdy z nas jest na tyle cierpliwy, ażeby zdać się na powolne działanie zwykłych preparatów. Istnieje duża grupa ludzi, których interesują wyłącznie szybkie i bardzo efektywne rezultaty w utracie ogólnej masy ciała. „Czarny rynek” – charakteryzuje się obecnie bardzo bogatą ofertą dla ludzi, którzy chcą być szczupli od zaraz. Pisząc ten artykuł, zastanawiałam się, czy łatwo jest dostać coś takiego przez Internet. Duże było moje zaskoczenie, gdy po kilku minutach poszukiwania znalazłam na jednym z portali – kurację leczenia otyłości kapsułkami z jajami tasiemca. Cena za 6 małych pigułek była zaskakująco wysoka – 200 zł. Dalsze poszukiwania pokazały mi, że są na rynku podobne preparaty sprzedawane w cenie nawet kilku tysięcy złotych. Sprzedawca zapewnia na stronie wszelką dyskrecję i anonimowość. Produkt, który oferował sprowadzany jest z Meksyku, a przesyłka paczką poleconą trwa (o dziwo) 7 dni roboczych. Wydaje się to co najmniej podejrzane… Ta oraz wiele innych sytuacji pokazuje jedynie, że dla chcącego nic trudnego, jeśli chodzi o utratę masy. Jednakże patrząc na to rozsądnym okiem, nie można wierzyć w takie ogłoszenia. Kupienie i zażywanie takiego specyfiku jest niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia oraz życia. Po pierwsze sprzedawca nie podaje jakiego tasiemca jaja oferuje, po drugie nie mówi ile ich jest w jednej kapsułce. Nie ma również informacji jak zażywać tabletki oraz jak ostatecznie po osiągnięciu idealnej masy ciała – pozbyć się pasożyta z układu pokarmowego. Do zakupionego „pakietu” dodawany jest środek, którego zadaniem jest wyleczenie klienta z tasiemczycy – ale jak doskonale wiemy, nie jest to takie proste.
Suplementy diety na odchudzanie to dość wygodna alternatywa dla nowoczesnych ludzi. Są dostępne bez recepty, a ich ceny (najczęściej kupowanych) wahają się od kilku do nawet kilkuset złotych. Nie ma jednak przeprowadzanych badań klinicznych, które mogą jednoznacznie poświadczyć o skuteczności ich stosowania. Istnieje duża grupa ludzi, którzy zachwalają sobie ich stosowanie, równorzędnie jest także spore grono ludzi, którzy są do nich zniechęceni – ponieważ wypróbowali już wielu produktów ochoczo reklamowanych w sieci bez widocznych efektów na wadze. Warto jednak pamiętać, że jak sama nazwa wskazuje nie są to lekarstwa, od których natychmiastowo stracimy nadprogramowe kilogramy. Są one jedynie dodatkami wspomagającymi walkę z nadwagą. Ich skuteczność zależna jest od trybu życia jaki prowadzimy, oraz diety jaką stosujemy. Mimo dużej zawartości witamin, minerałów oraz przeróżnych dodatków odżywczych, nie możemy traktować ich jako zastępstwa zrównoważonej diety oraz złotego środka na szczupłą sylwetkę.