Zagrożenia związane z nadużywaniem suplementów

16 18 20

Nadużywanie suplementów diety przez Polaków stało się poważnym problemem, ponieważ zapominają oni, że od przyjmowania witamin syntetycznych znacznie skuteczniejsze jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety. Eksperci alarmują, że osoby zażywające preparaty witaminowe na własną rękę są obarczone wyższym ryzykiem wystąpienia u nich zawałów, udarów oraz nowotworów złośliwych.

Wzrost spożywania suplementów diety wśród Polaków

Rynek suplementów diety rozwija się w zawrotnym tempie. Jeszcze w 2011 r. wartość ich sprzedaży nie przekraczała 3 mld zł, podczas gdy w obecnym ma wynieść 3,5 mld zł. Szacuje się, że w 2018 r. ma przekroczyć 5 mld zł – tak wynika z danych oraz prognoz przeprowadzonych przez firmę badawczą PMR, które zostały przedstawione podczas konferencji naukowej „Suplementy diety dokąd zmierzamy?”, zorganizowanej przez Ogólnopolskie Centrum Dietetyki Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

Analizy przeprowadzone przez Instytut Żywności i Żywienia dowodzą, że najlepiej sprzedające się suplementy to preparaty z magnezem, probiotyki, preparaty na wzmocnienie kości, mięśni i stawów, specyfiki wspomagające proces odchudzania oraz środki pozwalające zachować urodę. Okazuje się, że liczba osób sięgających po suplementy stale wzrasta. Do największej grupy zażywającej tego typu preparaty należą seniorzy, chociaż widać również widoczny zwrot w kierunku młodszego pokolenia, a właściwie ludzi powyżej 30. roku życia. Po preparaty sięgają również coraz częściej nastolatkowie.

Za główne przyczyny skłaniające do sięgania po suplementy diety uważa się: osłabienie, zmęczenie, nadwagę, choroby oraz chęć zwiększenia swojej efektywności. Młodzi najczęściej suplementy diety wybierają po to, aby poprawić urodę – wzmocnić włosy, paznokcie oraz polepszyć stan skóry. Z kolei starsi kupują preparaty, które wzmacniają kości, stawy, chronią układ krążenia oraz poprawiają widzenie.

Czy suplementy diety mogą być przyjmowane w dowolnej ilości?

Suplementy diety zostały stworzone po to, aby  uzupełnić dietę we wszystko, czego organizm potrzebuje, a w szczególności w witaminy oraz mikroelementy. Od leków różnią się tym, że nie leczą oraz nie zapobiegają chorobom. Przyjmowane w nierozsądny sposób mogą wywołać szereg groźnych dla zdrowia skutków ubocznych.

Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia zastrzega, że suplementy diety powinny być stosowane przez szczególne grupy osób, np.: kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku, sportowców i oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem bądź dietetykiem.

Suplementy można przedawkować

Suplementy diety nie są jedynym narzędziem umożliwiającym poprawę stanu zdrowia – to rozwiązanie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dowiedziono, że osoby zażywające preparaty witaminowe na własną rękę – w szczególności, jeżeli połykają je w ilościach hurtowych narażone są na wzrost ryzyka wystąpienia zawału, udaru lub nowotworów złośliwych. Ponadto przyjmujący jednocześnie suplementy oraz leki narażeni są na szereg  groźnych interakcji, które mogą prowadzić do spadku ciśnienia krwi, arytmii oraz zaburzeń wchłaniania niektórych leków, np. antybiotyków.

Zamiast sobie pomóc można bardzo poważnie zaszkodzić. Miejmy na uwadze fakt, że jedynie prawidłowo zbilansowana i pełnowartościowa dieta umożliwi dostarczenie niezbędnych do zachowania zdrowia składników odżywczych. Popularyzacja zdrowego stylu życia oraz powszechna edukacja żywieniowa od jak najmłodszych lat powinny stanowić główne narzędzie do  poprawy stanu zdrowia społeczeństwa.

 

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Zagrożenia związane z nadużywaniem suplementów - 3.7/5. Oddano 10 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i psychodietetyk.