Uprawiasz sport? Zadbaj o prawidłowe nawodnienie!

16 18 20

Przy każdym wysiłku musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Wylany na treningu pot pozbawia nas wody i cennych składników mineralnych.

Nie ma treningu bez odpowiedniego nawodnienia

Niezależnie od rodzaju treningu, czy jest on wykonywany 30 min na siłowni, czy 1,5 na świeżym powietrzu, najważniejszą rzeczą jest napój, który nawodni nasz organizm. W czasie wysiłku fizycznego wydalamy pot, a wraz z nim wodę i cenne składniki mineralne. W chwilach skrajnego wyczerpania odwodnienie może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Obecnie istnieje wiele rodzajów napojów, które oprócz tego, że nawadniają organizm, dodatkowo go pobudzają i dostarczają niezbędnych składników mineralnych. Wśród tzw. napojów funkcjonalnych możemy wymienić m.in. napoje energetyczne i izotoniczne. Te pierwsze w swoim składzie często posiadają substancje pobudzające organizm takie jak kofeina czy guarana.

Najlepiej nawadniają napoje izotoniczne i hipertoniczne. Dodatkowo wzbogacają organizm w niezbędne składniki mineralne i cukier. Warto znać także przepis na domowy izotonik, dzięki któremu unikniemy wszystkich zbędnych dodatków i konserwantów.  

Najbardziej popularna pozostaje jednak zwykła woda. W tym wypadku wybór jednak nie jest także taki prosty. Wyróżniamy wodę źródlaną, mineralną, a także wody smakowe. Oczywiście najlepiej zaopatrzyć się w wodę mineralną, a chcą zmienić jej monotonny smak można dodać świeżo wyciśniętego soku z cytryny.

Z takim zaopatrzeniem w napoje trening z pewnością będziemy mogli zaliczyć do udanych i zdrowych!

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Uprawiasz sport? Zadbaj o prawidłowe nawodnienie! - 4.0/5. Oddano 2 głosy.
Autor artykułu: