Jak zrobić domowy napój izotoniczny? Niezawodny przepis!
Wykonanie własnego domowego napoju izotonicznego to bułka z masłem. Potrzebne jest kilka łatwo dostępnych składników i w kilka minut wyczarujemy przepyszny napój pełen witamin i minerałów.
Napój izotoniczny wykonany z domowych składników jest o wiele zdrowszy niż ten kupiony w sklepie. Zaoszczędzimy kilka złotych a przy okazji dodamy sobie sporą dawkę dobroczynnych substancji, o których na co dzień możemy zapominać.
Jak zrobić napój izotoniczny?
Aby zrobić napój izotoniczny dobrze jest wiedzieć, co ta nazwa właściwie oznacza. Chodzi o napój nawadniający organizm i dostarczający niezbędnych witamin oraz minerałów, a opcjonalnie także węglowodanów. Napoje izotoniczne przeznaczone są głównie dla sportowców, osób o zwiększonym wysiłku fizycznym lub po prostu potrzebujących nawodnienia.
Niezbędnymi elementami do tworzenia własnego napoju izotonicznego są składniki zawierające witaminy i minerały oraz cukier – najlepiej w postaci glukozy (cukrów prostych). Według uznania możemy zastępować je z innymi, jednak wydaje mi się, że opcja przedstawiona przeze mnie jest najszybsza i najwygodniejsza w przygotowaniu – a o to właśnie chodzi.
Napój izotoniczny – przepis
Przepis na napój izotoniczny jest bardzo prosty i niewymagający wielkiego wysiłku.
Na przykładowe 500 ml napoju potrzebujemy:
- 500 ml (lub wg. uznania) niegazowanej wody mineralnej – może być niskosodowa lub wysokosodowa, gdyż w tym przypadku sód jest substancją przydatną, która zapobiegnie ewentualnym skurczom mięśni i utrzyma ciśnienie krwi na odpowiednim poziomie.
- 1 cytryna – uzupełni zapotrzebowanie na witaminy, nada smak, doda energii, uszczelni naczynia krwionośne oraz zapoczątkuje proces redukcji wolnych rodników i oczyszczania z toksyn.
- 2 łyżki miodu – idealne źródło cukrów prostych, które są niezbędne podczas wysiłku fizycznego, a także witamin i minerałów. Poprawi naszą odporność podczas ewentualnego potreningowego osłabienia.
- Szczypta soli – opcja dodatkowa dla osób o niskim ciśnieniu krwi – zapobiegnie ewentualnym zawrotom głowy i zaburzeniom krążenia.
Tak przygotowany napój dokładnie mieszamy najlepiej w shakerze i popijamy do woli, najlepiej przed i podczas wysiłku fizycznego. Jest przepyszny, zdrowy i może być pity również przez osoby nietrenujące, chcące dostarczyć sobie bomby nawadniająco – witaminowej w ciągu dnia.
Pamiętać należy, że napoje izotoniczne kupowane w sklepach są tylko i wyłącznie pełne barwników, sztucznych substancji i konserwantów, a właściwej zawartości składników odżywczych jest w nich niewiele. Sztucznie pozyskiwane witaminy nie będą tak dobrze wchłaniane, jak te dostarczone z naturalnego pożywienia, stąd przedstawiona przeze mnie propozycja jest o wiele zdrowsza niż kupne jej wersje. A do tego oszczędniejsza.
Polecam picie naparu konopnego z agrestem i miętą. Picie naparu z konopi powoduje pozytywne skutki dla naszego układu nerwowego, pomaga się zrelaksować, wyciszyć i zasnąć. Ponadto jest pomocne przy migrenach, wykazuje działanie obniżające ciśnienie, regulujące poziom cukru we krwi, obniżające cholesterol. Napar wywiera imponujący wpływ na nasz organizm wzmacniając i chroniąc nasz układ immunologiczny, oczyszcza z toksyn oraz działa przeciwzapalnie. Picie poleca się osobom dotkniętym takimi schorzeniami, jak cukrzyca, otyłość, zła przemiana materii, podwyższony poziom cholesterolu, schorzenia przewodu pokarmowego, pękające naczynka krwionośne, schorzenia układu moczowego, problemy dermatologiczne, nadciśnienie, obrzęki rąk i nóg, problemy z mikrokrążeniem i z miażdżycą a także osobom przeciążonym pracą umysłową i uczącym się.
Cytryna ma by cała czy określona jej ilość? Czy zamiast cytryny może być pomarańcza, grejpfiut, limonka lub soki o tych smakach?
Do domowego izotonika możemy użyć nie tylko cytryny, ale także innych owoców cytrusowych. Pomarańcza czy limonka jak najbardziej pasuje. Najlepiej jednak użyć świeżo wyciskanego soku z owoców (np. sok z 1 cytryny na 500 ml napoju).