System Nowaka – odchudzanie z elementami fizjologii i biochemii
Aktualizacja: 30 stycznia, 2019
Ilość pozycji książkowych o tematyce diet i zdrowego odżywiania sprawia, że księgarniane półki uginają się pod ciężarem niezliczonych tomów o tej tematyce, a przeciętny Kowalski zdezorientowany jest natłokiem mniej lub bardziej prawdziwych informacji o zdrowej diecie. Trudno jest wybrać pozycję, która w jasny i ciekawy sposób tłumaczy podstawowe aspekty fizjologii odchudzania i wskazuje, jak zastosować je w praktyce. Okazuje się jednak, że takie lektury istnieją, a jedną z nich jest „System Nowaka – odchudzanie z elementami fizjologii i biochemii”. Czy warto jest mieć tę książkę na swojej bibliotecznej półce?
System Nowaka – na czym polega?
„System Nowaka – odchudzanie z elementami fizjologii i biochemii” to wydana w 2012 roku książka autorstwa Aleksandra Nowaka – biotechnologa specjalizującego się w fizjologii i biochemii organizmu. Stosunkowo krótka, lecz niepozbawiona treści lektura jego autorstwa jest wartościowym źródłem informacji na temat podstawowych procesów metabolicznych warunkujących mechanizmy katabolizmu i anabolizmu zachodzące w ciele. Na początku czytelnik dowiaduje się, co odpowiada za proces tycia i czym jest otyłość. Zwraca tu uwagę na pomijany przez wiele osób – niestety także specjalistów – fakt względności współczynnika BMI, który nie bierze pod uwagę składu ciała, a jedynie jego masę. Nowak kładzie zaś nacisk na pomiar ilości tkanki tłuszczowej, jako bardziej wymiernego i wiarygodnego wskaźnika otyłości. Na dalszym etapie lektury czytelnik w jasny i prosty sposób poznaje podstawowe pojęcia (np. BMR – podstawowe zapotrzebowanie energetyczne) i sposób szacowania zapotrzebowania energetycznego danej jednostki. Schematyczne, proste wykresy i rysunki sprawiają, że wiedza jest łatwa do przyswojenia i zapamiętania. Autor wyjaśnia w ogólny, nieskomplikowany sposób definicję metabolizmu i podstawowych szlaków metabolicznych takich jak glikoliza czy β-oksydacja kwasów tłuszczowych, a także ich rolę w procesie spalania tkanki tłuszczowej. Jeden z akapitów poświęcony jest nawet krótkiemu omówieniu rodzajów tkanki tłuszczowej (żółta i brunatna) i ich roli w organizmie. Ciekawym rozdziałem książki jest też część dotycząca faktów i mitów różnych diet – Nowak omawia w kilku zdaniach wady i zalety diet takich jak kopenhaska, Atkinsa czy Dukana. Mimo iż nie poświęca im zbyt wiele miejsca, wskazuje główne założenia oraz subiektywną opinię o tych systemach żywieniowych. Wspomniane przez niego diety są zaś tak popularne, że więcej informacji na ich temat z łatwością znajdziemy w innych pozycjach książkowych. Książka „System Nowaka…” zawiera również ogólny opis podstawowych składników pokarmowych – białek, tłuszczów, węglowodanów oraz krótkie omówienie roli witamin i minerałów w funkcjonowaniu organizmu, na poziomie wystarczającym dla osoby niezajmującej się tematyką odżywiania.
W końcu, autor przechodzi do sedna tematu, czyli opisu wspomnianego w tytule Systemu Nowaka. Ten model żywienia okazuje się zaś być po prostu dietą zgodną z piramidą żywienia opracowaną przez Instytut Żywności i Żywienia i określaną jako zrównoważoną. Nowak podkreśla więc zasadność wszystkich odgórnie przyjętych zaleceń żywieniowych – od spożywania 5 posiłków, przez odpowiedni procentowy udział poszczególnych składników pokarmowych w diecie, po nacisk na rolę właściwej podaży błonnika i płynów każdego dnia. System Nowaka nie jest więc rewolucyjną „dietą cud” – i jak twierdzi autor, takiej diety nie ma – zaś sposobem żywienia zgodnym z zaleceniami IŻŻ na rok 2012 (rok, w którym została wydana książka), poszerzonymi o kilka dodatkowych aspektów. Jednym z nich jest zwrócenie uwagi na rolę mikroflory jelitowej w organizmie człowieka – między innymi probiotyczne szczepy L.bulgaricus, L. acidophilus, L. lactis, L.casei – oraz zachęcanie do spożywania żywności bogatej w te kultury bakterii (m.in. jogurty, kiszonki). Niemałą rolę autor przypisuje również ziołom tj. mniszek lekarski, mięta pieprzowa, koper włoski, melisa ,papryczka chili i czosnek, krótko opisując ich pozytywny wpływ na organizm i skład ciała. Zagadnienia te rzadko poruszane są w zaleceniach IŻŻ i nie uwzględniono ich w piramidzie żywienia. Ponadto autor kilkukrotnie wspomina standardowe zalecenia dotyczące aktywności fizycznej. Na końcu Nowak zbiera wspomniane zalecenia w autorski Dekalog Odchudzania, który w dziesięciu punktach podsumowuje opisane w książce zasady. Jest to łatwy sposób utrwalenia zawartej w książce wiedzy.
System Nowaka – efekty
System Nowaka nie jest „dietą cud”, której przypisywane są spektakularne efekty w ultraszybkim czasie. Autor zresztą neguje istnienie takowych diet i podkreśla zbilansowany sposób żywienia jako jedyną, właściwą drogę do polepszenia składu ciała i zdrowia organizmu z zachowaniem procesów metabolicznych na odpowiednim poziomie. Zaproponowany przez niego system żywieniowy jest niczym innym, jak omówieniem ogólnie przyjętych zasad propagowanych przez Instytut Żywności i Żywienia z poszerzeniem zaleceń o zastosowanie probiotyków i ziół o korzystnym wpływie na metabolizm. Zastosowanie systemu Nowaka z pewnością skutkować będzie poprawą wyglądu i samopoczucia większości osób, których dieta pozostawiała wiele do życzenia. Samo ograniczenie cukru i zwrócenie uwagi na niskoprzetworzony charakter żywności, odpowiednią ilość wody i błonnika oraz aktywność fizyczną powinno przynieść oczekiwane efekty. Warto jednak pamiętać, że istnieją jednostki chorobowe wymagające indywidualnego podejścia, które nie zawsze pokrywa się z wymienionymi w książce zaleceniami.
System Nowaka – czy warto?
„System Nowaka – odchudzanie z elementami fizjologii i biochemii” to książka, którą każdy amator zdrowej diety powinien mieć na swojej półce. Nie jest pozycją, dzięki której staniemy się ekspertami w sprawach odchudzania i nie da odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące prawidłowego żywienia. Ta krótka lektura będzie dobrym omówieniem podstawowych procesów metabolicznych i ich wpływu na organizm oraz da nam ogólną wiedzę w temacie odgórnie przyjętych zaleceń żywieniowych. Proste, schematyczne wykresy i kilku zdaniowe podsumowania po każdym rozdziale ułatwią laikowi przyswojenie najważniejszych informacji z książki, a zawarty na końcu dekalog podsumuje całość przedstawionych wiadomości. Książka nauczy też jak krok po kroku obliczyć indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne i przybliży przykładowy dzień jadłospisu. Da ogólnikowy, subiektywny pogląd na temat najpopularniejszych diet i bodziec do dalszych poszukiwań.
Świetnie napisana przejrzyście dokładnie. Językiem dla zwykłych ludzi . Zachęcam do podjęcia ważnych decyzji związanych z żywieniem -zdrowym i prawidłowym żywieniem.
kazdy czlowiek to indywidualna jednostka, co dziala na jednego nie dziala
na drugiego.produkuje sie syfiaste jedzenie a czlowiek musi sobie z tym
poradzic.zaczac od producentow, kontroli panstwowej to i ksiazek nie
potrzeba,dla mnie to jest jeden wielki mlyn,to jakas paranoja ze czlowiek
idzie na zakupy i zamiast miec przyjemnosc to musi kupic lupe i czytac te brednie
na kazdej ulotce.niec h panstwo zacznie produkowac zdrowa bez chemi i
pestycydow zywnosc, to jest moje motto.pozdrawiam!!!!
Mój sposób na odchodzanie. (1) Sen min. 8 godzin 21-6.00. (2) Zero cukru i co jest słodkie, napoi z syropem fruktozowo-owocowym, ciastek, bułek, chleba, makaronów. (3) Posiłki 10, 13, 16, 18 potem nic. Tylko woda. (4) Jemy posiłki wielkości pięści złożone z jajka, ryż, ryby, indyk, kurczaj, pomidory, ser biały, chleb ciemny i różne kombinacje ich kombinacje z warzywami (5) pijemy wodę 1/2 szklanki co godzinę, soki warzywne, herbata, kawa. (6) Zjadamy o ok. 16 lub 18.00 jednen posiłek mięsny z warzywami. (7) I już chudniemy. 4-5kg na miesiąc. Uwaga bardzo ważny jest sen 21-6 i woda. (8) Możemy zwiększyć rezultatl dodając do tego 3razy dziennie (rano, po południu i przed spaniem) po 3 serie 10 skłonów, 10 pompek, 10 scyzoryków, 30 skakanek. (9) Oczywiście jemy trochę więcej. (10) Ale najważniejszy jest sen 21-6.00. Przez co mamy czas i siłę na ćwiczenia. Co do pytań to jest to dieta niełączenia z dietą IF. Zaje…. skuteczna – u mnie 12 kg w miesiąc. (11) Niestety wyjściem z niej jest utrzymanie w ryzach do końca życia pkt.1 pkt. 2 i pkt. 8
Myślę, że bardzo ważne aby odchudzać się z rozsądkiem i nie popadać w skrajności. Ta książka mi bardzo przypasowała, bo tłumaczy jak działa nasz organizm i jak się odchudzić naturalnie bez leków i wspomagaczy. Osobiście od sylwestra stosuję metody z tej książki i mam 11 kg mniej i super się czuję, ze swojej strony każdemu kto chce zadbać o zdrowie i zrzucić trochę zbędnych kilogramów polecam przeczytanie 😀
Diet płatne są dobre jeśli mądrze się z nich korzysta. Portfel też odchudza się jeśli trzeba płacić za lekarstwa i lekarza z przyczyny nadwagi
Najtrudniej to chyba trafić tak aby nie wpaść w efekt jojo albo znowu nie wyniszczać organizmu. Na szczęście w tej książce dokładnie tłumaczą jak to zrobić i jak działa nasze ciało, sa nawet podane wzory jak to policzyć, polecam.
Najlepsza dieta to jeść polowe nie trzeba sobie nic odmawiać. Jesteśmy na tej ziemi po to by pięknie i zdrowo żyć,a nie żyjemy po to by jeść.
Jakość życia pogarsza się znacznie z przepełnionym brzuchem,czy wszyscy ,którzy się objadają nie czuja tego….?
Czytałam i zgadzam się z powyższą recenzją. Ta książka to chyba najtańszy i najlepszy poradnik dla osób rozpoczynających odchudzanie. Na pewno warto ją przeczytać.
Ciekawa recenzja a sama metoda jest naprawdę dobra, nie wyciąga pieniedzy z portfela na bezsensowne środki, i magiczne tabletki. Ww normalny zrozumiały sposób wytłumaczone jest w tej ksiązce jak samemu w naturalny sposób zadbać o siebie, taki przewodnik krok po kroku i najwazniejsze, ze to naprawdę świetnie działa, polecam każdemu, kto chce zdrowo zyć.
Inne diety są blee bo są darmowe, te za które trzeba płacić są rewelacyjne odchudzają ale portfel