Syrop z agawy – właściwości, cena, indeks glikemiczny. Czym zastąpić syrop z agawy?
Aktualizacja: 10 kwietnia, 2024
Syrop z agawy jest ekstraktem z kory agawy odmian głównie americana oraz tequilana i saliana. Rośliny te powszechnie występują na terenach zachodniego Meksyku i właśnie tam odbywa się produkcja syropów zwanych również nektarami. Tego typu przetwory z agawy zyskały największą popularność dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Doceniono je głównie za wyjątkowo słodki smak i szerokie zastosowanie kulinarne. Około 10% upraw przeznacza się do produkcji syropów, natomiast pozostała część wykorzystywana jest w produkcji napojów alkoholowych – mezcalu i tequili.
Syrop z agawy
Agawa uprawiana w celu przetwórstwa na syrop musi być odpowiednio dojrzała – ręczne zbiory odbywają się po około 6 latach życia rośliny. Agawy przed zbiorami są odpowiednio selekcjonowane, następnie zebrane rośliny poddaje się mieleniu i ekstrakcji z gorącą wodą, a także filtracji i hydrolizie w około 80 stopniach Celsjusza. W kolejnych etapach stosowane są dalsze metody filtracji, odparowywanie w tempraturze powyżej 95 stopni, a na końcu homogenizacja do uzyskania jednolitej, gładkiej i połyskującej masy.
Syrop z agawy – właściwości
Syrop z agawy charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością węglowodanów – około 95% masy to cukry. Dominującym sacharydem jest fruktoza, która może stanowić nawet 60–90% masy produktu. Właśnie dzięki obecności wysokiej zawartości fruktozy syrop z agawy jest słodszy i ma niższy indeks glikemiczny niż cukier, miód czy syrop klonowy. Taki skład w większym stopniu sprzyja redukcji masy ciała niż w przypadku wymienionych substytutów, ponadto może stanowić ciekawy dodatek do diety wegan.
Syrop z agawy – cena, indeks glikemiczny
Agawa jest egzotyczną rośliną, którą na próżno próbować uprawiać w warunkach klimatycznych zbliżonych Polsce. Z tego właśnie względu syropy i inne przetwory z agawy muszą być importowane, co jest bezpośrednią przyczyną ich wysokich cen. Butelki syropu o pojemnościach 250–350 ml można zakupić w internecie i sklepach stacjonarnych za około 10–20 zł. Opakowanie takie przy stosowaniu 20 ml na porcję wystarczyłoby na 12–17 porcji, czyli każda wychodziłaby za 0,84–1,18 zł.
Fakt, że większość cukrów obecnych w syropie z agawy to fruktoza, sprawia, że ma on nieco niższy indeks glikemiczny niż cukier i miód. Dokładna wartość indeksu glikemicznego jest trudna do określenia, ponieważ różne odmiany agawy mogą mieć różne stężenia glukozy i fruktozy. Uśredniając jednak rozbieżne dane obecne w internecie, IG agawy można określić na poziomie około 30 dla odmian o najwyższej zawartości fruktozy oraz około 50 dla odmian o nieco niższej jej zawartości.
Czym zastąpić syrop z agawy?
Zdecydowanie lepiej jest zastąpić syrop z agawy łatwiej dostępnym w Polsce miodem. Najlepiej wybierać produkty lokalne, które przebywają najkrótszą drogę od producenta do konsumenta.Syrop z agawy pozyskiwany jest na drodze wielu zabiegów technologicznych, a stosowane w nich wysokie temperatury sprzyjają utracie wartości związków o ewentualnym działaniu prozdrowotnym, a także sprzyjają powstawaniu niekorzystnych dla zdrowia pośrednich produktów reakcji Maillarda. Ponadto zastosowanie miodu nie musi ograniczać się do zabiegów kulinarnych – może również przysłyżyć się w kosmetyce. Agawę można wykorzystać podobnie, jednak właściwości miodu są w tej kwestii bardziej doceniane.
Syrop z agawy pozyskiwany jest z egzotycznej rośliny. Produkt taki musi pokonać bardzo długą drogę, zanim dotrze na sklepowe półki Europy. Z pewnością warto spróbować smaku syropu z agawy, jednak w dłuższej perspektywie lepszym wyborem może okazać się miód o znacznie niższym stopniu przetworzenia i wymagający mniejszych nakładów pracy przy transporcie i magazynowaniu. Ponadto kupowanie miodu lokalnego pochodzenia wspiera pszczelarstwo i zabiegi mające na celu utrzymanie i rozszerzanie populacji pszczół. Warto zwrócić na to uwagę – zwłaszcza osób, które uważają weganizm za bardziej moralny od diety mięsnej – ponieważ przez spożywanie owoców, warzyw i przetworów roślinnych, takie jak syrop z agawy, również przerywana jest pewna równowaga i ciągłość życia. W przypadku syropu z agawy poświęca się roślinę zazwyczaj 6-letnią.
Literatura:
- Siebenhaller S., Gentes J. i in., Lipase-Catalyzed Synthesis of Sugar Esters in Honey and Agave Syrup. Front Chem. 2018 Feb 12;6:24,
- Willems J.L., Low N.H., Major carbohydrate, polyol, and oligosaccharide profiles of agave syrup. Application of this data to authenticity analysis. J Agric Food Chem. 2012 Sep 5;60(35):8745–54,
- Mellado-Mojica E., López M.G., Identification, classification, and discrimination of agave syrups from natural sweeteners by infrared spectroscopy and HPAEC-PAD. Food Chem. 2015 Jan 15;167:349–57,
- http://miodkupujeszpszczolyratujesz.pl/.