Agawa – właściwości. Włókno, kwiat, syrop z agawy
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
Agawa jest znaną rośliną ozdobną. Najbardziej rozpowszechniona jest w rejonach obu Ameryk. Produkuje się z niej włókno, papier, znane alkohole oraz popularny ostatnio syrop z agawy. Warto zapoznać się z jej właściwościami i wykorzystać ją także we własnej kuchni.
Agawa
Agawa jest rośliną znaną w Europie od XVI wieku. Początkowo stanowiła egzotyczną roślinę hodowaną głównie w celu ozdoby dworskich oranżerii. Pochodzi z południowej części Stanów Zjednoczonych Ameryki i północnych terenów Ameryki Południowej. Rodzina agawowatych obejmuje ponad 100 gatunków. Najbardziej rozpowszechnionym jest Agawa amerykańska (Agave americana L.), z której pozyskuje się cenne substancje lecznicze oraz materiały do szycia.
Agawa – właściwości
Rośliny agawy hodowane są w celach ozdobnych i leczniczych. Jej poszczególne gatunki dzielimy ze względu na przeznaczenie.
- Przemysł włókienniczy, tekstylny i papierniczy
- Budownictwo – włókna mineralne i roślinne zyskały popularność z powodu rosnącego zainteresowania materiałami ekologicznymi i przyjaznymi dla środowiska.
- Środek leczniczy
- Agawa amerykańska. Zawiera witaminy, minerały, olejki eteryczne i saponiny nasercowe.
- Okłady z liści agawy stosuje się bólach reumatycznych.
- Sok stanowi odtrutkę w przypadku zatruć pokarmowych.
- Napar pobudza łaknienie, poprawia funkcjonowanie wątroby i płuc oraz łagodzi przeziębienia i grypę.
- Nalewka z agawy pomocniczo wspomaga leczenie dolegliwości żołądkowo-jelitowych.
- Agawa chisońska
- Agawa kantalowa
- Agawa parryi
- Agawa sizalowa zawiera hekogeninę, surowiec do produkcji kortyzonu, leku z rodzaju glikokortykosteroidów, stosowany do leczenia stanów zapalnych, uczuleń, świądu i astmy oskrzelowej. Przemysł farmakologiczny wykorzystuje ją również do produkcji diosgeniny, jako związek biologicznie aktywny. Charakteryzuje się on działaniem: przeciwdrobnoustrojowym, antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym i immunomodulującym (czyli kształtującym i wspierającym układ odpornościowy). Trwają badania nad wykorzystaniem jej w medycynie prewencyjnej.
- Składnik napojów alkoholowych
-
- Agawa ciemnozielona. Z jej soku zwanego aguamiel, czyli wody miodowe,j w procesie fermentacji otrzymuje się słaby (od 4 do 7 % objętości alkoholu) napój alkoholowy o nazwie pulque. Jest on lekko gazowany i wyprodukowany z kilku gatunków agaw: agawy amerykańskiej, agawy ciemnozielonej, Agave lehmanii, Agave complicata, Agave gracilispina, Agave crassispina, Agave quiotifera. Początkowo wydrąża się liście, a następnie odciśnięty sok poddaje się fermentacji dzikiej lub wymuszonej. Ze względu na zawartość witamin z grupy B oraz żelaza pelque polecane było w kulturze meksykańskiej osobom starszym i kobietom karmiącym.
- Agave tequillana zwana niebieską agawą jest wykorzystywana do słynnej meksykańskiej wódki o nazwie Tequila produkowaną poprzez destylację sfermentowanego soku z agawy – pelque.
- Mezcal jest kolejnym trunkiem narodowym Meksykan. Jednak do jego produkcji wykorzystuje się cały rdzeń i łodygę agawy mieszając jej różne zielono liściaste gatunki.
Włókno z agawy
Agawa jest trzecią po bawełnie i jucie rośliną uprawianą w celach włókienniczych. Sizal pozyskuje się z gatunku agawy sizalowej (Agave sisalana Perrine) metodą ręczną lub ręczno-półmechniczną. Wykorzystuje się do tego celu liście zaraz po zbiorze, gdyż wtedy najłatwiej jest pozyskać włókno przeznaczone do produkcji lin, mat, plecionek, worków i innych produktów, gdzie liczy się wytrzymałość włókna.
- Agawa amerykańska
- Agawa sizalowa – sizal
- Agawa heneken – sizal meksykański lub jukatański służy do wyrobu linek do snopowiązałek
- Agawa kantalowa – włókno maguey lub cantala używa się do wyrobu sieci, hamaków z uwagi na dobrą jego wytrzymałość.
Kwiat agawy
Agawa jest rośliną, która zakwita raz w ciągu całego cyklu wzrostu, po czym zamiera. Na jej kwiat trzeba czekać od 6 do 15 lat. Długość pędu kwiatowego tego hapaksantyna, bo taką nazwę noszą rośliny jednorazowo kwitnące, sięga 12 metrów wysokości. Charakteryzuje się złożonym kwiatostanem, który wyrasta z rozety liściowej, kwitnąc tysiącami żółtych, wielokrotnie rurkowatych kwiatów o długości ok. 10 cm. Po okresie przekwitania z torebek nasiennych następuje rozsiew nasion.
Syrop z agawy
Syrop z agawy pozyskuje się głównie z gatunków Agave tequilana i Agave salmiana. Wykazuje wiele cennych właściwości.
- Dobrze rozpuszcza się w wodzie.
- Jest bogatym źródłem fruktozy, która wchłania się wolniej od glukozy i sacharozy, średnio 56 do 92 % fruktozy i 8 do 20% glukozy.
- Zawiera inulinę, czyli błonnik rozpuszczalny, który korzystnie wpływa na profil lipidowy oraz rozwój prawidłowej flory jelitowej.
- Ma o 4 do 5 razy niższy indeks glikemiczny w porównaniu do miodu.
- Jest 3 razy słodszy od cukru.
- Niewskazany jest dla pacjentów z nietolerancją glukozy i fruktozy.
Literatura:
Grynkiewicz G., Szeja W.: Glikozydy nasercowe – nowe trendy w chemii medycznej saponin i sapo genin. Wiadomości chemiczne, 2015, 69, 11 – 12
A co z toksynami termolabilnymi? Czy przed fermentowaniem nie trzeba liści sparzyć, ugotować, czy np obsmażyć na patelni???