Synsepal słodki – właściwości i zastosowanie cudownych jagód
Aktualizacja: 6 maja, 2024
Wyobraź sobie, że słodzisz herbatę cytryną, ostrą papryczkę chili jesz jak dobrej jakości, ulubione słodkie ciasteczka, a gorzkość grejpfruta staje się przyjemna. Smaki kwaśnych i gorzkich potraw, które dobrze znasz i kojarzysz z konkretnymi produktami, stają się słodkie i przyjemne w odczuciu, a gama dobrze znanych smaków poszerza się do nieznanych granic. Owe zjawisko nie jest wytworem ludzkiej wyobraźni, wynikiem zastosowania nielegalnych środków, ani efektem uzyskanym w wyniku dodania dużej ilości cukru. Moc nieznanych wrażeń smakowych możemy poznać stosując egzotyczny czerwony owoc synsepala słodkiego.
Synsepal słodki
Synsepal słodki jest owocem krzewu z rodziny sączyńcowatych, który jako pierwszy został opisany w Afryce, a obecnie hodowle znajdują się na Florydzie, w Ghanie oraz w Tajwanie. W Polsce owoce synsepala nie są dostępne w formie świeżej, gdyż plony krzewu są nietrwałe w transporcie. Na portalach internetowych można natomiast zakupić tabletki z synsepala, bądź sadzonki/nasiona rośliny, które konsument ma możliwość samodzielnie wysiać i wyhodować. Owoce synsepala przypominają wyglądem owoce krzaku dzikiej róży: są wielkości podłużnego żołędzia o kolorze mocno czerwonym. Roślina o liściach kształtem i wyglądem przypominających liście laurowe, zaliczana jest do wiecznozielonych.
Synsepal – właściwości
Owoc synsepalu zyskał na popularności dzięki dwóm wyjątkowym cechom: stanowi bogactwo cennych polifenoli oraz zawiera „magiczną” substancję mirakulinę (z angielskiego „miracle” – “cud”), która zmienia odczucia smakowe zwykłych produktów żywnościowych. Polifenole zaliczane są do związków fenolowych, którym przypisuje się właściwości przeciwmiażdżycowe, przeciwnowotworowe oraz przeciwutleniające. Polifelone znajdują się w czerwonej kapuście i owocach jagodowych, takich jak synsepal. Wykazują silne działanie przeciwutleniające, zabezpieczając organizm przed działaniem wolnych rodników, które stanowią czynnik warunkujący powstanie w organizmie niekorzystnego zjawiska stresu oksydacyjnego. „Magiczną substancją”, która odpowiada za zmianę odczuć smakowych, szczególnie podczas spożywania potraw kwaśnych i gorzkich, jest mirakulina. Mirakulina jest glikoproteiną i sama w sobie nie posiada smaku, ale w wyniku blokowania na języku receptorów odczuwania smaku kwaśnego i gorzkiego sprawia, że mózg po spożyciu gorzkiego grapefruita, kwaśnej cytryny czy sosu tabasco o słodko-gorzko-kwaśnym smaku, nie odczuwa wiodących nut smakowych charakterystycznych dla danego produktu, pozwalając odkryć smaki, które w normalnych warunkach zostają tłumione przez przewodni smak. W praktyce blokowanie receptorów smaku gorzkiego i kwaśnego oznacza, że spożycie z pozoru kwaśnej cytryny odbierane jest przez mózg jako smak słodki i przyjemny, a gorzkie przyprawy tracą goryczkę. Wszystkie produkty, które spożyjemy mózg odbiera jako słodkie, mimo iż cukier ani żadna substancja o działaniu słodzącym nie została dodana.
Synsepala słodkiego nie dodaje się do potraw tak jak klasycznych przypraw, a spożywa przed posiłkiem w postaci tabletek lub wyhodowanych owoców, co wykazuje działanie blokujące receptory na języku przez ok. 30 minut do 2 godzin, w zależności od ilości spożytego owocu. Produkty zjedzone po spożyciu synepala odczuwane są jako słodkie mimo braku dodania substancji słodzących. Synsepal należy żuć przez kilka minut, aby mirakulina została rozprowadzona równomiernie po języku. Gdy zabawa w zamianę smaków przestanie nam się podobać, związek można w prosty sposób zneutralizować wypijając szklankę mleka, ciepłej herbaty lub wody.
Synsepal – zastosowanie
- Neutralizowanie nieprzyjemnego posmaku w ustach u osób po chemioterapii przeciwnowotworowej.
- Wzbogacenie smaku gorzkich leków i syropów, szczególnie przeznaczonych dla dzieci.
- Możliwość stosowania przez osoby, które nie mogą przezwyciężyć pokusy spożywania słodyczy, co pomoże w walne z nadwagą i otyłością.
- Może okazać się pomocny dla osób chorujących na cukrzycę, gdyż nie spożywając bogatych w cukry proste ciast i ciasteczek, mogą cieszyć się słodkim i przyjemnym smakiem potraw.
- Zapobiega stresowi oksydacyjnemu dzięki neutralizowaniu wolnych rodników i reaktywnych form tlenu.
- Zapobiega miażdżycy i chorobom nowotworowym.
Synsepal słodki jest ciekawą rośliną, której spożycie może przynieść korzyści zdrowotne oraz dawać możliwość odkrycia nowej gamy smakowej popularnych kwaśnych i gorzkich produktów. Nie przez wszystkich lubiane gorzkie i kwaśne potrawy zamieniają się w słodką przyjemność bez zbędnych kalorii, a dodatkowo bogactwo cennych polifenoli, które neutralizując działanie wolnych rodników sprawiają, iż synsepal słodki staje się rośliną cenioną przez badaczy chcących wykorzystać wartościowe właściwości i umożliwić skorzystanie z nich coraz większej liczbie osób.