Suszona żurawina – właściwości, kalorie, cena. Jak suszyć żurawinę?
Aktualizacja: 9 kwietnia, 2024
Suszona żurawina jest powszechnie dostępna na sklepowych półkach, jednak nadal niedostatecznie doceniana. Niestety nie każdy wie, jakie korzyści zdrowotne niesie jej spożywanie oraz jakim bogatym składem charakteryzuje się ten produkt. Co więcej otrzymywanie suszonych owoców ze świeżych jest niezwykle proste i możliwe do samodzielnego wykonania w domu, zatem nie trzeba wydawać kroci by cieszyć się jej smakiem.
Suszona żurawina
Suszona żurawina jest naturalnie słodkim produktem, który można użyć z powodzeniem jako dodatek do ciastek czy ciast. Dodatkowo wzbogaci ona smak naszych wypieków w charakterystyczny, lekko cierpki posmak, za który jest uwielbiana. Dokonując wyboru odpowiedniego produktu, należy mieć na uwadze, by nie pomylić suszonej żurawiny z kandyzowaną, gdyż zwykle ma ona niezwykle wysoki dodatek substancji słodzących (cukier, syrop glukozowo-fruktozowy). Co ciekawe, ze względu na obecność w ich składzie naturalnego konserwantu – kwasu benzoesowego, zachowują swoje właściwości przez bardzo długi czas. Suszona żurawina charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą, zawiera dużą ilość błonnika, a także witaminę C, E, K oraz B6 i kwas pantotenowy, jak również składniki mineralne, m.in. mangan, miedź, jod i potas. Dzięki obecności polifenoli wykazuje funkcje przeciwutleniające.
Suszona żurawina – właściwości
Wśród właściwości żurawiny suszonej można bez wątpienia wymienić zapobieganie rozwojowi bakterii i drożdży. Jest jednym z najlepszych środków łagodzących zapalenie dróg moczowych, przez swe działanie moczopędne i oczyszczające (ogranicza przyleganie drobnoustrojów). Co ciekawe niszczy ona nawet te drobnoustroje, które są odporne na działanie antybiotyków, m.in. Escherichię coli. Dzięki dużej zawartości polifenoli charakteryzuje się właściwościami przeciwnowotworowymi (szczególnie w przypadku raka okrężnicy czy płuc), a nawet zapobiega wystąpieniu niedokrwiennej choroby serca. Co więcej udowodniono, że skutecznie obniża stężenie cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Owoce te zapobiegają krwawieniom, żylakom oraz wybroczynom. Ponadto wykazują funkcje przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i przeciwalergiczne.
Przez dużą ilość zawartego w nich błonnika są świetnym sposobem na łagodzenie zaparć. Warto wspomnieć także o właściwościach alkalizujących mocz, przez co suszona żurawina rozpuszcza kamienie nerkowe i wspomaga łagodzenie, a nawet przerwanie ataku niezwykle bolesnej kolki nerkowej. Ciekawy jest fakt, iż hamuje także rozwój bakterii Halicobacter pylori, która odpowiedzialna jest w większości za występowanie choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy. Zgodnie z odkryciami naukowców substancja NDM zawarta w owocach ogranicza rozwój płytki nazębnej i tym samym ogranicza rozwój paradontozy.
Suszona żurawina – kalorie, cena
Suszona żurawina jest dość kaloryczną przekąską, jednak można nieco ograniczyć te wartości poprzez odpowiedni wybór produktu. Warto zwrócić uwagę, czy podczas procesu produkcji nie został dodany cukier, czy też inne substancje słodzące, gdyż znacząco zwiększają one wartość energetyczną owoców. Przeciętnie 100 g suszonej żurawiny dostarcza 308 kcal, z czego większość stanowią węglowodany, ale także liczne witaminy oraz składniki mineralne wymienione powyżej. Cena jest zróżnicowana, od najdroższej, dostępnej w sklepach ze zdrową żywnością, przez umiarkowaną obecną w marketach, po niską dostępną w sklepach internetowych. Za paczkę 250 g musimy zapłacić ok. 7.99 zł, natomiast za 1 kg ponad 22 zł. Znacznie tańszą alternatywą będzie samodzielne przygotowanie takiego przetworu ze świeżych owoców zakupionych w sezonie, kiedy ich cena będzie najniższa.
Jak suszyć żurawinę?
Ze względu na wysoką cenę gotowego produktu w sklepach, chcąc zaoszczędzić z łatwością można przygotować suszoną żurawinę samodzielnie w domu. W takiej sytuacji mamy pewność, że spożywany przez nas składnik jest dobrej jakości i nie zawiera dodatku niepożądanych substancji, w szczególności cukru. Dla żurawiny sezonem jest późna jesień, a według niektórych najlepszy jej smak występuje po pojawieniu się pierwszych przymrozków. Po zakupieniu owoców konieczne jest ich dokładne oczyszczenie oraz osuszenie. Procesu suszenia można dokonać w elektrycznych suszarkach lub urządzeniach specjalnie do tego przeznaczonych, ale bez wątpienia wystarczy zwyczajny piekarnik. Żurawinę należy równomiernie (niezbyt ciasno) rozsypać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piekarnik ustawić na 40–50ᴼC i suszyć podobnie jak grzyby czy też inne owoce, przy lekko uchylonych drzwiczkach. Oczywiście co jakiś czas należy delikatnie przemieszać żurawinę, najlepiej drewnianą łyżką. Po wszystkim przechowywać susz w szczelnych pojemnikach.
Podsumowując suszona żurawina jest produktem niezwykle aromatycznym, ale również bogatym pod względem odżywczym. W swym składzie zawiera liczne witaminy oraz składniki mineralne i co najważniejsze polifenole. Dodatkowo charakteryzuje się także szeregiem korzyści zdrowotnych, m.in. obniżającymi poziom cholesterolu czy ciśnienia krwi, jak również działa profilaktycznie w stosunku do niektórych typów nowotworów, m.in. okrężnicy. Ze względu na niezwykle prosty proces przygotowania, który można przeprowadzić samodzielnie w domu, nadaje się do codziennego spożycia.
Literatura:
- A. Stobnicka, M. Gniewosz: „Możliwości wykorzystania właściwości żurawiny we współczesnej medycynie.”, Borgis, Postępy Fitoterapii, 2010, 3/170-175.
- B. Drużyńska, B. Sieradzka, E. Majewska, J. Kowalska, R. Wołosiak, D. Derewiaka, M. Ciecierska: „Wybrane składniki bioaktywne i właściwości przeciwrodnikowe owoców żurawiny i fig suszonych.”, Bromat. Chem. Toksykol., XLIX, 2016, 3/272-275.
- E. Śnieżej, M. Szumska, B. Janoszka: „Ocena właściwości przeciwutleniających wybranych produktów roślinnych w aspekcie możliwości ich wykorzystywania jako dodatków do żywności wysokobiałkowej poddawanej obróbce.”, Zywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2016, 5(108)/116-126.