Stany zwiększonego zapotrzebowania na białko

16 18 20

Organizm, aby zdrowo funkcjonował i poprawnie się rozwijał, potrzebuje wszystkich podstawowych składników odżywczych: białka, węglowodanów oraz tłuszczów wraz z makro i mikroelementami. Składniki te muszą zostać dostarczone w odpowiednich proporcjach każdego dnia wraz z pożywieniem, a ich ilość uzależniona jest od wieku, płci, aktualnego stanu zdrowia oraz podejmowanej aktywności fizycznej.

Rola białka w diecie

Białko jest niskoenergetycznym składnikiem diety, a jego główną rolą jest regeneracja mikrouszkodzeń organizmu oraz budowanie masy mięśniowej. Dodatkowo z białek organizm produkuje enzymy trawienne, hormony peptydowe, a same cząsteczki biorą udział w przemianie materii. Połowa dostarczonego wraz z dietą białka powinna pochodzić ze źródeł pełnowartościowych aminokwasów i peptydów, czyli z mięsa oraz przetworów pochodzenia zwierzęcego, natomiast drugą połowę stanowi niepełnowartościowe białko pochodzenia roślinnego. Często zdarzają się stany niepatologiczne, które wymagają od nas zwiększenia zapotrzebowania na białko, a tym samym odpowiedniej manipulacji dietą, w kierunku większego spożywania tego składnika.

Stany zwiększonego zapotrzebowania na białko

Zwiększone zapotrzebowanie na białko wykazują kobiety w ciąży oraz podczas laktacji, a wiąże się to z faktem, iż potrzebują one dodatkowych porcji składnika, które przekaże swojemu dziecku wraz z mlekiem lub przez łożysko. Białko jest niezbędne dzieciom do wzrostu, rozwoju kości i masy mięśniowej jak i do wytworzenia odpowiedniej odporności immunologicznej (białka tworzą przeciwciała). Osoby uprawiające różne dyscypliny sportowe również wykazują wzrost zapotrzebowania na białko, gdyż podczas aktywności fizycznej dochodzi do mikro urazów struktur mięśni, które dzięki dodatkowej ilości protein są w stanie odpowiednio się zregenerować.

Pacjenci po urazach czy infekcjach, w tym również osoby walczące z nowotworem, należą do grupy osób wymagających diety wysoko białkowej. Fakt ten wynika z prostej zależności: podczas walki organizmu z nienaturalnym stanem fizjologicznym, większa ilość białek zostaje przekierowana na wytworzenie odpowiednich komórek, które ochronią organizm przed infekcją. Zbyt niska podaż pełnowartościowego białka w diecie chorych z nowotworami sprzyja postępującemu wyniszczaniu. Organizm zaczyna cierpieć na deficyt tego składnika, dlatego pobiera go z mięśni. Po wyjściu z choroby, pacjent koniecznie musi odbudować zaistniałe braki, toteż wzrost zawartości białka w diecie powinien zrekompensować powstałe straty.

Ważne

Dobre źródła pełnowartościowego białka:

 • chude mięso z kurczaka czy indyka
 • wieprzowina
 • wołowina
 • produkty mleczne: twaróg, serek cottage, ser żółty, ser mozzarella i inne gatunki dobrej jakości serów, jogurty, serki homogenizowane, mleko krowie, kozie
 • mięso z chudych ryb: tuńczyk, pstrąg, dorsz
 • mięso tłustych ryb: łosoś, makrela, sardynki

Dobre źródła białka niepełnowartościowego roślinnego:

 • warzywa strączkowe: groszek, fasolka szparagowa, fasola różnego gatunku
 • soczewica, ciecierzyca
 • soja/ser tofu
 • pełnoziarniste makarony, płatki, mąki i kasze
 • orzechy, pestki dyni i słonecznika
 • mleko roślinne
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Stany zwiększonego zapotrzebowania na białko - 4.7/5. Oddano 10 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk. Prywatnie pasjonatka zdrowego stylu życia z zamiłowaniem do poznawania składu i sposobu produkcji żywności, a także jej wpływu na organizm człowieka.

Opinie

 • Prof. rehabilitowany filologii stosowanej 06.03.2016, 1:53

  Dobry artykuł. Dodałbym jeszcze do pełnowartościowych źródeł białka jajka.

  Odpowiedz
  • Bonavita.pl 07.03.2016, 12:02

   Dziękujemy 🙂

   Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone