Sprawdź, czy jesteś uzależniony od Facebooka

16 18 20

Ile razy zdarzyło Ci się przeglądać Facebooka zaraz po przebudzeniu lub podczas wizyty w toalecie? Częściej czytasz książki, czy może Facebookowe posty? Po dodaniu nowego zdjęcia obsesyjnie odświeżasz witrynę, żeby sprawdzić ilość lajków? Jeśli odpowiedź na przynajmniej jedno z pytań brzmi “tak”, to warto się zastanowić, czy nie padłeś ofiarą cichego, ale równie groźnego co inne nałogi – uzależnienia od mediów społecznościowych.

Test na uzależnienie od Facebooka

W dzisiejszych czasach Facebook stał się tak samo popularny jak telewizja, a liczba jego użytkowników wciąż rośnie. Często nieświadomie stajemy się ofiarami uzależnienia, które nie tylko zabiera nasz cenny czas, ale także może być przyczyną niższej samooceny, poczucia osamotnienia, a nawet depresji. Granica pomiędzy świadomym używaniem, a bezmyślnym przeglądaniem Facebooka jest cienka, jednak da się ją w prosty sposób sprawdzić. Cecilie Schou Andreassen z University of Bergen przeprowadziła badania na grupie 423 studentów, na podstawie której stworzyła pytania pomagające określić skalę uzależnienia:

facebook

  • Czy spędzasz dużo czasu myśląc o Facebooku lub planując używanie Facebooka?
  • Czy czujesz coraz częściej potrzebę korzystania z Facebooka?
  • Czy używasz Facebooka, aby zapomnieć o problemach osobistych?
  • Czy bezskutecznie próbowałeś zmniejszyć ilość czasu poświęcanego na przeglądanie Facebooka?
  • Czy stajesz się nerwowy lub zmartwiony, kiedy nie masz dostępu do Facebooka?
  • Czy korzystanie z Facebooka ma negatywny wpływ na jakość wykonywania Twojej pracy?

Każdemu z pytań należy przydzielić odpowiednią ilość punktów w zależności od tego jak często zdarza się nam być w podobnej sytuacji:

1 Bardzo rzadko
2 Rzadko
3 Czasami
4 Często
5 Bardzo często

Przyznanie 4 lub 5 punktów co najmniej czterem z podpunktów, może świadczyć o tym, że jesteś uzależniony od Facebooka.

W sidłach Facebooka

Skala zjawiska jest przerażająca. Ludzie siedząc przy jednym stole zamiast ze sobą rozmawiać piszą wiadomości na messangerze, lajkują zdjęcia i dodają hashtagi. Obecność drugiej osoby wydaje się być dużo mniej atrakcyjna niż wirtualny i kolorowy świat. Wydaje im się, że jeśli zrezygnują z Facebooka ominie ich coś ważnego, ale niestety dzieje się dokładnie na odwrót.

Zastanów się, czy sprawdzając kolejne powiadomieniach nie tracisz czegoś dużo ważniejszego niż kolejne zdjęcie z kotem i wyloguj się. Wyloguj się do życia.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Sprawdź, czy jesteś uzależniony od Facebooka - 2.0/5. Oddano 1 głosy.
Autor artykułu:
, Autorka bloga "Dietetyczne niebo". W żywieniu podkreśla ogromną rolę psychiki, stąd jej głównym zainteresowaniem jest Psychodietetyka.