Sok pomidorowy – właściwości, wpływ na odchudzanie. Jak zrobić sok pomidorowy?
Aktualizacja: 27 maja, 2024
Pomidorowy sok jest prawdopodobnie najpopularniejszym, produkowanym warzywnym sokiem przecierowym. Można kupić go w wersji oryginalnej bez lub z dodatkiem aromatycznych przypraw ziołowych, pikantnego chili lub wyrazistego czosnku. Popularne są również soki wielowarzywne z dodatkiem soku pomidorowego. Jednak czy warto spożywać go na diecie odchudzającej?
Sok pomidorowy – właściwości
Sok pomidorowy w porównaniu do soków owocowych oraz innych soków warzywnych jest niskokaloryczny, dlatego bez obaw mogą go spożywać osoby będące na diecie odchudzającej. Sok przygotowywany jest z pomidorów, stąd jest obfitym źródłem potasu. Rola potasu w organizmie jest szeroka, jednak głównym zadaniem tego składnika jest regulowanie gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej oraz zapewnienie odpowiedniej pobudliwości mięśni i regulowanie pracy układu nerwowego. Potas wspólnie z sodem, który również zawarty jest w soku, reguluje nawodnienie i wysycenie komórek ciała składnikami mineralnymi, czyli odpowiadają za indywidualny stan każdej poszczególnej komórki naszego organizmu. Sok pomidorowy dostarcza również sporo beta-karotenu oraz witaminy C, czyli substancji o silnych właściwościach przeciwutleniających. Beta-karoten wpływa korzystnie na wygląd skóry, chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz wzmacnia wzrok. Witamina C zwiększa wchłanianie żelaza spożytego wraz z pokarmem roślinnym, wpływa na procesy odpornościowe, wzmacnia włókna kolagenowe w skórze oraz uczestniczy w regeneracji tkanek i wzmacnia dziąsła. Sok pomidorowy jest również dobrym źródłem witaminy E oraz witamin z grupy B, które wzmacniają układ nerwowy oraz uczestniczą w przemianach metabolicznych.
Sok pomidorowy posiada właściwości przeciwutleniające, gdyż zawarta jest w nim substancja o nazwie likopen. Zawartość likopenu w soku jest wyższa od ilości tego składnika w świeżych pomidorach, gdyż w wyniku obróbki termicznej tego warzywa, ilość likopenu zwiększa się. Związek ten chroni organizm przed szkodliwymi skutkami działania wolnych rodników nadtlenowych, których nadmiar w organizmie przyczynia się do stresu oksydacyjnego. Co za tym idzie? Zwiększa się ryzyko rozwoju miażdżycy, nowotworów oraz zmian neurodegeneracyjnych w mózgu i układzie nerwowym.
Sok pomidorowy a odchudzanie
Sok pomidorowy bez obaw może być spożywany na diecie odchudzającej. Jest sycący, dostarcza również cennych dla zdrowia witaminy i składników mineralnych oraz posiada niską wartość kaloryczną. Szklanka o pojemności 250 ml dostarcza jedynie 35 kalorii, z czego 8.3 g węglowodanów, 2 g białka oraz 0.5 g tłuszczu. Omawiana porcja zawiera w sobie również ok. 3 g błonnika pokarmowego, który daje uczucie sytości na dłuższy czas, obniża również wartość indeksu gimnicznego posiłku, co zapobiega nagłym wahaniom poziomu cukru we krwi, które najczęściej kończą się zjedzeniem słodkiej przekąski. Ponadto chroni organizm przed skutkami wywołanymi stresem oksydacyjnym, do którego rozwoju przyczynia się zwiększona w okresie redukcji masy ciała aktywność fizyczna oraz sam fakt bycia na diecie.
Jak zrobić sok pomidorowy?
Przygotowanie soku pomidorowego jest bardzo proste i nie wymaga posiadania specjalistycznych sprzętów. Potrzebne nam będą:
- 2 kg świeżych pomidorów (najlepiej malinowych),
- Ok. 1 litr wody,
- 1 łyżeczka soli do smaku,
- Dowolne zioła do smaku jeśli lubisz.
Pomidory sparzamy wrzątkiem, a następnie obieramy ze skórki. Następnie kroimy je na drobniejsze części, które umieszczamy w garnku z odmierzoną wodą. Przykrywamy pokrywką. Całość stawiamy na gazie i gotujemy do momentu, aż pomidory będą mocno rozgotowane. Gdy tak się stanie, całość studzimy i blendujemy na gładką masę lub przeciskamy przez sitko. Ponownie zagrzewamy, aby móc umieścić sok w słoiku.
Sok pomidorowy jest wartościowym produktem. Kupując go w sklepie zwróć uwagę na skład recepturowy. Powinien być krótki, zawierać jak najwięcej pomidorów, dodatek soli oraz ewentualnych przypraw. W składzie, dopuszczalna jest obecność kwasu cytrynowego/askorbinowego, ponieważ pełnią one rolę przeciwutleniacza.
Literatura:
Belter A., Giel-Pietraszczuk M., Oziewicz S., Chomczyński P., Barciszewski J.: Likopen – występowanie, właściwości oraz potencjalne zastosowanie. Postępy Biochemii 2011, 57, 4.
Ostasiewicz A. i Piecyk M.: Soki pomidorowe – charakterystyka i właściwości przeciwutleniające. Przemysł Fermentacyjny i Owocowo-Warzywny 2009, 53, 2.
Kunachowicz H., Nadolna I., Iwanow K., Przygoda B.: Wartość odżywcza wybranych produktów spożywczych i typowych potraw. Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1997.
Włodarek D., Lange E., Kozłowska L., Głąbska D.: Dietoterapia. Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa, 2016.
Świderski F., Waszkiewicz-Robak B.: Towaroznawstwo żywności przetworzonej
z elementami technologii. Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2010.
Zdecydowanie lepiej jest zrobić świeży sok z pomidorów w wyciskarce wolnoobrotowej. Pewnie zbieg okoliczności ale pisząc tą opinię mam już pustą szklankę po takim właśnie świeżo wyciśniętym soku obok komputera. Pomidory kupione wczoraj na targu po 1zł/kg, świeża bazylia, odrobina czosnku (nie ma obowiązku jak ktoś nie lubi), bez soli, bez rozwadniania. Pyszne, świeże i mega zdrowe.