Soda oczyszczona na odchudzanie. Skutki uboczne picia sody oczyszczonej

16 18 20

Pseudospecjaliści do spraw odżywiania prześcigają się w pomysłach na tzw. „dietę cud”. Jedni proponują zrzucenie 10 kg w 13 dni dzięki spożywaniu mniej niż 1000 kcal dziennie, drudzy posuwają się do bardziej drastycznych metod i sugerują wyłącznie picie 2,5 l lemoniady dziennie. Innym sposobem na odchudzanie jest picie sody oczyszczonej na czczo. Ale czy zrzucenie w taki sposób zbędnych kilogramów, nawet za cenę zdrowia, jest opłacalne?

Soda oczyszczona na odchudzanie

Soda oczyszczona to wodorowęglan sodu (zwany także bikarbonatem). Występuje naturalnie w złożach mineralnych, wodach gruntowych i osadach wód słodkich. Zapewne każdy z nas, używał ją przynajmniej raz, jako środek zastępczy proszku do pieczenia podczas wypieku swojego ulubionego ciasta.

Soda oczyszczona posiada właściwości neutralizujące kwasy (utrzymuje pH jak najbliżej naturalnego poziomu) i właśnie ta cecha pozwala wykorzystać ją na wiele pozornie niezwiązanych ze sobą sposobów. Substancję tę można zużytkować jako środek czyszczący w kuchni, zabezpieczający akumulator samochodowy przed korozją, w ogrodnictwie w celu kontrolowania rozwoju grzybów i pleśni oraz w kosmetyce do higieny skóry, włosów i zębów, także oczu i uszu. Sodę oczyszczoną można również stosować jako środek na ukąszenia owadów, zgagę, nudności a nawet na odchudzanie.

Soda oczyszczona, z racji tego, iż zawiera substancje alkalizujące, może być skuteczna w pozbyciu się nadmiernych kilogramów. Prawdopodobieństwo takiego działania uzasadnione jest zmianą pH w żołądku oraz jelitach, co może skutkować zmniejszeniem apetytu. Nie jest to jednak oczywista sprawa i do stosowania sody, jako środka pomocnego w odchudzaniu, należy podejść z rozwagą. Zobojętniający wpływ sody na środowisko żołądkowe może przyczynić się do obniżenia sprawności trawienia, a także wywołać zaburzenia działania przewodu pokarmowego.

Oprócz stosowania doustnego w procesie odchudzania pomocne mogą być kąpiele z sodą oczyszczoną. Taka kuracja pomoże pozbyć się cellulitu, poprawi krążenie krwi, sprawi, że skóra stanie się gładka, napięta i bardziej elastyczna. Po kąpieli warto zastosować nawilżający krem, gdyż soda ma działanie lekko wysuszające skórę.

Picie sody oczyszczonej na czczo

Istnieje wiele przepisów na napoje z sodą oczyszczoną w roli głównej. Najprostszy z nich polega na rozpuszczeniu 0,5–1 łyżeczki sody w 200 ml letniej wody. Jeżeli ktoś nie lubi smaku wodorowęglanu sodu, tak przygotowany roztwór można urozmaicić, dodając 2 łyżeczki soku z cytryny lub grejpfruta.

Napój powinno się pić codziennie rano na czczo, pół godziny przed śniadaniem i nie dłużej niż przez 2 tygodnie. Warto zaznaczyć, iż doustne przyjmowanie sody oczyszczonej najlepiej jest zacząć od minimalnej dawki (szczypty), a następnie stopniowo ją zwiększać aż do dawki maksymalnej. W przeciwnym razie możemy doświadczyć nieprzyjemnych skutków ubocznych, ale o tym w dalszej części artykułu.

Nie należy przyjmować doustnie substancji zobojętniającej kwasy, jaką jest soda oczyszczona, gdy mamy pełny żołądek, ponieważ wiąże się to z ryzykiem jego uszkodzenia. Bez zgody lekarza sody oczyszczonej nie powinny przyjmować osoby będące na diecie z ograniczonym spożyciem sodu, pacjenci przyjmujący leki nasercowe, kobiety w ciąży i podczas laktacji. Przeciwwskazaniami do stosowania tej kuracji są także cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego, miesiączka oraz przyjmowanie leków zmniejszających kwasowość żołądka. Sody nie powinny pić również dzieci poniżej 5. roku życia.

Warto pamiętać, że samo picie sody oczyszczonej nie przyniesie spektakularnych efektów, może to być jedynie środek wspomagający walkę ze zbędnymi kilogramami. Należy równocześnie przestrzegać zasad racjonalnego odżywiania się, utrzymywać ujemny bilans energetyczny, pić minimum 1,5 l wody dziennie i nie zapominać o codziennej aktywności fizycznej.

Picie sody oczyszczonej – skutki uboczne

Przed rozpoczęciem odchudzania za pomocą sody oczyszczonej koniecznie skontaktuj się z lekarzem, a także przestrzegaj wszystkich jego zaleceń, gdyż nieumiejętne stosowanie tej kuracji może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Do nieprzyjemnych skutków ubocznych, zaczynając od tych łagodniejszych, należą: biegunka, nudności, wymioty, zawroty głowy, wysokie pragnienie. Natomiast do poważniejszych zaliczane są choroby przewodu pokarmowego, np. erozja błony śluzowej żołądka, skurcze żołądka oraz choroby nerek i wątroby.

Picie sody oczyszczonej na czczo może być elementem wspomagającym proces odchudzania, jednak należy do tego podchodzić z rozwagą. Ten na pierwszy rzut oka bezpieczny produkt, jeśli jest pity zbyt długo lub stosowany w większej ilości niż zalecana dawka, potrafi wyrządzić organizmowi nieodwracalne szkody. Zdecydowanie mądrzejszą decyzją będzie stosowanie prawidłowego odżywiania i regularna aktywność fizyczna.

 

Literatura:

  1. Lansky V., Soda oczyszczona. 500 praktycznych zastosowań, Wydawnictwo K. E. Liber, Warszawa 2008,
  2. Thomas S. H., Stone C. K., Acute toxicity from baking soda ingestion. The American Journal of Emergency Medicine, 1994, 12 (1), 5759.

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Soda oczyszczona na odchudzanie. Skutki uboczne picia sody oczyszczonej - 4.2/5. Oddano 56 głosy.
Autor artykułu:
Dominika Suślik
, Dyplomowany dietetyk i Diet Coach.