Soda oczyszczona – zastosowanie lecznicze. Soda oczyszczona na grzybicę, zgagę i łuszczycę
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
Soda oczyszczona doskonale sprawdza się jako substancja spulchniająca do ciast, jako środek do czyszczenia powierzchni i przedmiotów czy też do prania. Czy pomoże również w „uporządkowaniu” naszego organizmu?
Soda oczyszczona
Soda oczyszczona to popularna nazwa związku wodorowęglanu sodu, który jest dostępny w każdym sklepie spożywczym. Jest to biały, krystaliczny proszek, rozpuszczalny w wodzie. Ma działanie alkalizujące. Stosuje się go zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Niewiele jest badań poświęconych zastosowaniu sody oczyszczonej przy leczeniu różnych schorzeń. Jej powszechne zastosowanie opiera się na subiektywnych odczuciach osób, które ją stosowały.
Soda oczyszczona na grzybicę
Grzybica to zakaźna choroba wywołana głównie przez grzyby dermatofity. Obejmować może skórę i jej wytwory – paznokcie, błony śluzowe lub narządy. Najczęściej dotyka stóp i paznokci. Objawia się świądem, łuszczeniem naskórka, zaczerwienieniem skóry. Paznokcie mogą stać się zgrubiałe i zmienić barwę na żółtawą, brunatną lub zielonkawą.
Soda oczyszczona może pomóc w leczeniu grzybicy skóry i paznokci. Wykazano, że działa na większość drobnoustrojów atakujących skórę. Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób soda przyczynia się do poprawy stanu skóry. Prawdopodobnie poprzez zmiękczanie i działanie keratolityczne (rozpuszczanie zrogowaciałej warstwy naskórka). Przy grzybicy skóry i paznokci najlepiej zastosować sodę oczyszczoną w postaci roztworu wodnego 1–4% [1].
Soda oczyszczona na żołądek
Żołądek to narząd, który wydziela enzymy trawienne biorące udział w rozkładaniu głównie białka oraz wydzielaniu kwasu solnego, który wyjaławia pokarm, uniemożliwiając przenikanie patogenów do dalszych odcinków przewodu pokarmowego.
Jednym ze schorzeń żołądka jest nadkwasota, gdy narząd ten produkuje nadmierną ilość kwasu solnego. Leczenie polega na ograniczeniu wydzielania kwasu albo na neutralizacji kwaśnej treści żołądkowej. Substancją, która wykazuje działanie alkalizujące, jest soda oczyszczona. Należy jednak pamiętać, że nie ma odpowiednich badań, które potwierdzałyby lecznicze działanie sody na nadkwasotę, ani też informacji o odpowiedniej dawce i częstotliwości jej stosowania. Biorąc pod uwagę wpływ kwaśnego środowiska w żołądku na różne procesy, nie powinniśmy stosować sody często. Można używać ją doraźnie, trzeba jednak mieć na uwadze, że soda oczyszczona jest źródłem sodu, dlatego powinny jej unikać osoby na diecie niskosodowej, stosowanej np. przy nadciśnieniu tętniczym [2].
Soda oczyszczona na zgagę
Zgaga to objaw chorobowy, który powoduje pieczenie w przełyku i w gardle. Jest ono spowodowane cofaniem się kwaśnej treści żołądka do przełyku. Zazwyczaj przyczyną jest niesprawnie działający dolny zwieracz przełyku (LES). Leczenie farmakologiczne polega głównie na stosowaniu leków hamujących wydzielanie kwasu solnego lub zobojętniających kwaśną treść żołądka.
Soda oczyszczona, jak wspomniano wcześniej, działa alkalizująco. Stosowana przy zgadze przynosi ulgę. Używać należy jej jednak sporadycznie. Właściwe leczenie zgagi powinno opierać się na odpowiednim dobrze farmakoterapii i zmianie stylu życia [2].
Soda oczyszczona na łuszczycę
Łuszczyca to przewlekła choroba o podłożu autoimmunologicznym, która obejmuje skórę, a czasami i stawy. Na początku na ciele powstają czerwone grudki o wyrazistych brzegach, które po pewnym czasie zostają pokryte srebrzystoszarą łuską. Staje się tak w wyniku zrogowacenia naskórka z powodu stanu zapalnego. Choroba występuje na zmianę w okresach zaostrzeń i remisji . Leczenie jest zarówno miejscowe, jak i ogólne.
Przy leczeniu łuszczycy, w tym także nadmiernego świądu, ulgę mogą przynieść okłady z sody oczyszczonej. W tym celu moczymy gazę w 1–4% roztworze sody i przykładamy na zmienione chorobowo miejsce. Działanie keratolityczne i zmiękczające substancji pomaga usunąć zrogowaciały naskórek [2, 3].
Soda oczyszczona ma wiele zastosowań, zarówno w pracach domowych, jak i przy różnych, pojawiających się sporadycznie schorzeniach, np. zgadze czy też pierwszych objawach grzybicy skóry. Nie zastąpi jednak właściwego leczenia.
Literatura:
- Letscher-Bru V., Obszynki C., Samsoen M. i in., Antifungal Activity of sodium bicarbonate against fungal agents causing superficial infections, Mycopathologia 2013, 175, 153–158,
- Lansky V., Soda oczyszczona, Wydawnictwo K. E. Liber, Warszawa 2008,
- Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Farmakopea Polska VI, Polskie Towarzystwa Farmaceutyczne, Warszawa 2002.
Stosowanie sody pozwala zachować organizmowi prawidłowe PH.Jest książka prof. Nieumywakina o leczniczym działaniu sody na wiele schorzeń.Polecam ciekawą lektua dla dbających o swój organizm