Przepis na domowy kisiel – zdrowa alternatywa dla dorosłego i niemowlaka!
Aktualizacja: 7 maja, 2024
Producenci oferują nam dzisiaj długą listę półproduktów, które wydają się niezwykle atrakcyjne i którym nie potrafimy się oprzeć. Na sklepowych półkach znajdziemy także masę gotowych propozycji na deser. Nie musimy jednak po nie sięgać, aby zjeść słodki i wartościowy posiłek.
Czy zastanawialiście się kiedyś jak powstaje kisiel? Wszyscy pamiętają ten deser jeszcze z czasów dzieciństwa, ale czy wiemy co tak naprawdę zawiera?
Istnieją dwa rodzaje kisieli. Sklepowe w proszku nie wymagają od nas żadnej pracy. Wystarczy zalać je wodą, podgotować i zjeść. Patrząc na jego skład możemy dowiedzieć się jaką ma wartość dla naszego organizmu. Kupujemy kisiel malinowy, a okazuje się, że tych malin w nim po prostu nie ma. Co więcej, wydaje się nam, że jedząc taki kisiel dostarczamy sobie odpowiednią dawkę owoców i witamin. Nic bardziej mylnego. Drugi rodzaj to kisiel domowy, który każdy może zrobić sam, a wkład pracy jest wbrew pozorom niewielki. Można go zrobić samodzielnie, bez dodatku cukru, sztucznych konserwantów, czy polepszaczy smaku. Nie wymaga dużo pracy, a co najważniejsze, jest zdrowy.
Domowy kisiel
To świetne rozwiązanie dla wielbicieli owoców i słodkich deserów. Może być także przekąską przygotowaną „na szybko” kiedy odczuwamy lekki głód. Zrobienie kisielu nie zabierze nam dużo czasu, co więcej dostarczy sporo składników odżywczych. Można go przyrządzić według własnych upodobań z owoców takich jak: jabłka, truskawki, maliny, jagody, wiśnie, agrest, cytrusy.
Jak widać możliwości jest sporo, kisiel domowy może powstać zarówno z owoców świeżych jak i mrożonych. W miarę możliwości wybierajmy jednak owoce świeże, ponieważ będą lepszym źródłem witamin.
Największą zaletą tego rodzaju kisielu są pływające w nim pyszne kawałki owoców, niespotykane w deserach typu instant. Ponadto, produkty sproszkowane bardzo często zawierają koncentraty, miksy owocowo- warzywne, dzięki którym producenci osiągają pożądany smak. W kisielu malinowym czy żurawinowym możemy znaleźć jabłko, marchew, a nawet ziemniaka lub rzodkiewkę, podczas gdy malina czy żurawina nie występują w nim wcale!
Kisiele w proszku na etykietach prezentują się niezwykle atrakcyjnie. Szczególnie zachęcająca jest barwa i aksamitność deseru. Po przygotowaniu można zachwycać się również przyjemnym zapachem. Powinniśmy wiedzieć, że taki efekt uzyskuje się dzięki barwnikom i aromatom. W celu uzyskania pożądanego koloru stosuje się naturalne barwniki jak kurkumina, beta – karoten czy koszenila (pozyskiwany z owadów – czerwców kaktusowych zamieszkujących Amerykę Południową i Meksyk). W deserach typu instant występują również polepszacze smaku, syntetyczne dodatki, które ciężko uznać za wartościowe.
Przepis na domowy kisiel
Receptura jest niezwykle prosta, a wykonanie nie zabierze nam wiele czasu.
Potrzebujemy:
- owoce 200 g (mrożone lub świeże)
- 2 i 1/2 szklanki zimnej wody
- 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
- cukier (opcjonalnie)
Przygotowanie:
Do niewielkiego garnka włożyć pokrojone drobno owoce (cytrusy lepiej wcześniej zblendować), zalać szklanką wody i zagotować. Gotować przez kilka minut. Mąkę ziemniaczaną rozprowadzić w pozostałej 1/2 szklanki zimnej wody i powoli wlewać do gotujących się owoców, jednocześnie mieszając. Zagotować i odstawić z ognia do wystudzenia. Dodać jedną lub dwie płaskie łyżeczki cukru do smaku Mąkę dodawać według własnych upodobań. Jeśli kisiel okaże się niewystarczająco gęsty, można dodać jedną łyżeczkę mąki ziemniaczanej, wcześniej rozprowadzonej w niewielkiej ilości zimnej wody.
Czas wykonania to około 5 – 10 minut, a w efekcie otrzymujemy pyszny, zdrowy, owocowy deser.
Domowy kisiel dla niemowlaka
Organizm dziecka jest szczególnie wrażliwy i podatny na działanie czynników zewnętrznych. Powinniśmy z uwagą dobierać pokarmy, jakie serwujemy naszym maluchom. Unikać należy półproduktów, których skład nie jest dla nas do końca jasny. Często nieświadomie podajemy dzieciom to, czego sami nie chcielibyśmy jeść. Kisiel domowy jest idealnym rozwiązaniem dla zapracowanych mam, które nie mają czasu na przygotowanie czasochłonnych deserów. Ta zdrowa alternatywa z pewnością przypadnie do gustu niejednemu maluszkowi, a oprócz tego dostarczy cennych witamin i składników odżywczych. W czasie rozwoju dziecka szczególne istotne jest, aby zaopatrzyć organizm w odpowiednie ilości witamin, a owoce są ich idealnym źródłem. Powinnyśmy wybierać te, które zawierają witaminy A, C, E, witaminy z grupy B, i witaminę D.
Kisiel przygotowany z jabłek dostarcza witaminy D, szczególnie ważnej dla dzieci i niemowląt. Pełni ona rolę budulcową, bez niej organizm nie przyswaja wapnia, tylko wydala go wraz z moczem. Witamina D będąca regulatorem gospodarki fosforowo- wapniowej, zapewnia dziecku prawidłowy rozwój kości. Istotna jest dla prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego, nerwowego i immunologicznego. U najmłodszych, niedobór witaminy D może powodować krzywicę lub nieprawidłowy rozwój kośćca. Odpowiednia jej ilość zapewnia odporność organizmu na infekcje i różnego rodzaju choroby.
Domowy kisiel jest rewelacyjnym rozwiązaniem na deser. Nie wymaga dużej ilości pracy, jest zdrowy, nie zawiera sztucznych barwników, konserwantów, aromatów i wzmacniaczy smaku. Może być deserem bez dodatku cukru, zawierającym jedynie ten występujący naturalnie w owocach (w kisielu z torebki w wersji fit cukier zastępowany jest często aspartamem – substancją szkodliwą dla zdrowia). Kisiel przygotowany w domu z naturalnych składników jest idealną alternatywą dla pełnych chemii półproduktów i z pewnością zadowoli podniebienia wszystkich członków rodziny.
W przepisie jest info o 2 i 1/2 szklanki wody. W instrukcji natomiast jest mowa o 1 szklance do zagotowania i 1/2 na wymieszanie skrobi. A co zrobić z kolejną szklanką wody-popić kisiel?