Seniorze – dbaj o swoje zdrowie, my powiemy Ci jak!

16 18 20

O swoje zdrowie musimy dbać nieustannie. Podeszły wiek wiąże się z wieloma chorobami wynikającymi z osłabionego organizmu. Starość jednak nie musi się kojarzyć z czekaniem w długich kolejkach do lekarza. Wystarczy poznać zmiany, jakie zachodzą w organizmie i odpowiednio dostosować do nich swój styl życia. Dzięki temu będziesz cieszyć się doskonałą sprawnością przez długie lata!

Zdrowie seniora

Starsze osoby bardzo często narzekają na swoje zdrowie. Raz jest to spowodowane realną chorobą, a raz próbą zwrócenia na siebie uwagi bądź oznaką nieubłagalnego mijania czasu, który powoduje, że ich ciała stają się słabsze i bardziej podatne na wiele chorób. Często jest to jednak wynik ich zaniedbania. Otyłość, która jest bardzo powszechna wśród osób starszych przyczynia się między innymi do nadciśnienia tętniczego. Wiek nie jest powodem, aby zaprzestać lub nie podjąć się wysiłku wprowadzenia zdrowego stylu życia. Odpowiednia dieta i ruch spowodują, że znów poczujesz napływające siły. Oczywiście zdrowy styl życia nie jest tak radykalny jak w przypadku osób młodszych. Głodówki jako sposobu na oczyszczenie organizmu nie polecamy. Podpowiemy jednak, na co zwrócić szczególną uwagę.

Osoby starsze muszą zająć się przede wszystkim swoją dietą. Ich metabolizm jest wolniejszy, niejednokrotnie zmniejsza się także wchłanianie składników odżywczych. Najważniejsze w żywieniu osób starszych są zróżnicowane posiłki spożywane regularnie w małych porcjach. Należy uważać na tłuszcze i zastąpić ciężkie posiłki lekkimi warzywami. Seniorzy nie potrzebują już tak wiele energii, a nadmiar kalorii powoduje u nich otyłość. Ważna jest także odpowiednia podaż witamin, która w każdym okresie życia wygląda nieco inaczej. Seniorzy powinni szczególnie dbać o ich prawidłowy poziom w organizmie, bowiem często jest ich za mało, co może skutkować osłabioną odpornością.

Wśród chorób, które często dotykają starsze osoby, szczególnie kobiety po menopauzie, jest osteoporoza. Jak się okazuje odpowiednia dieta i ruch jest najlepszym sposobem na uniknięcie jej lub też złagodzenie jej objawów. Należy pamiętać także o odpowiedniej podaży wapnia i witaminy D, która pomaga w jego wchłanianiu oraz w wielu innych, niezwykle istotnych funkcjach organizmu.

Kolejnym schorzeniem, którego jednak nikt nie uniknie jest sarkopenia, czyli utrata masy mięśniowej. Niestety jest to jeden z objawów starzenia się organizmu, na który dotąd nie wynaleziono lekarstwa, jednak jest sposób, aby złagodzić jego przebieg. W tym wypadku również nie bez znaczenia pozostaje dieta, ale także wysiłek fizyczny. Na ćwiczenia, a nawet na siłownię, nigdy nie jest za późno. Wystarczy regularność i odpowiedni dobór treningu dla seniorów, aby móc cieszyć się sprawnością i siłą swoich mięśni o wiele dłużej!

Kolejną często spotykaną chorobą wśród seniorów jest Alzheimer. Powstaje na skutek zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego, charakteryzuje się utratą pamięci krótkotrwałej. Jak wiemy jest to dość skrajny przypadek, ale zaniki pamięci występują u każdego seniora. Można oczywiście się temu przeciwwstawić. Wystarczy ćwiczyć swoją pamięć. Odpowiedni trening pamięci dla seniorów wcale nie jest uciążliwy, a z pewnością pomoże utrzymać mózg w odpowiedniej kondycji.

Jak widać zdrowie i witalność wcale nie jest domeną osób młodych. Seniorze nie zasilaj długich kolejek do lekarza w przychodni, lecz zmień swój styl życia na zdrowy i znów poczuj się młody!

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Seniorze – dbaj o swoje zdrowie, my powiemy Ci jak! - 4.7/5. Oddano 6 głosy.
Autor artykułu: