Piperyna – właściwości, skutki uboczne. Jak stosować piperynę?
Aktualizacja: 28 października, 2020
Po wpisaniu w wyszukiwarce frazy „piperyna” pojawiają się najczęściej strony dotyczące odchudzania i wspomagających tenże proces właściwości piperyny. Jej potencjalne właściwości to jednak nie tylko wpływ na tkankę tłuszczową, ale szereg innych działań, które być może okażą się pomocne w leczeniu niektórych schorzeń.
Co to jest piperyna?
Piperyna to alkaloid występujący w owocach i korzeniach pieprzu czarnego (Piper nigrum) oraz pieprzu długiego (Piper longum). To właśnie ona odpowiada za ostry smak tych przypraw. Nie na tym jednak kończą się jej właściwości. BioPerine to opatentowany ekstrakt z owoców czarnego pieprzu zawierający 95% piperyny. Udowodniono mu działanie polegające m.in. na zwiększeniu biodostępności niektórych związków (w tym witamin).
Właściwości piperyny
Piperyna na pewno ma właściwości stymulujące układ trawienny. Pobudza wydzielanie enzymów trzustkowych jak również innych biorących udział w trawieniu. Ponadto może pełnić funkcje antyoksydacyjne i przeciwbólowe. Co ciekawe piperyna być może wpływa także na funkcje układu nerwowego. Póki co efekt przeciwdepresyjny i stymulujący funkcje poznawcze wykazano u myszy, jednak niewykluczone, że podobne działanie będzie miała piperyna także u ludzi. Nie można nie wspomnieć także o potencjale przeciwnowotworowym. Wykazano działanie hamujące namnażanie komórek nowotworowych jelita grubego, piersi i prostaty. Piperyna wzmaga także wchłanianie niektórych pierwiastków i innych związków, w tym: żelaza, selenu, witaminy B6, beta-karotenu czy resweratrolu.
Piperyna na odchudzanie
Czy piperyna rzeczywiście przyspieszy zrzucanie zbędnych kilogramów? Niestety – nie ma na to dowodów. Co prawda przeprowadzono badanie, w którym ekstrakt z czarnego pieprzu hamował namnażanie się adipocytów (komórek tłuszczowych), jednak było to badanie in vitro, czyli poza ustrojem. Nie możemy bezpośrednio wnioskować o podobnej skuteczności piperyny w ludzkim organizmie, choć sami autorzy zaznaczają, że warto przyglądać się piperynie jako potencjalnej substancji wspomagającej leczenie otyłości. Tym bardziej, że czarny pieprz okazał się hamować odkładanie tkanki tłuszczowej u szczurów na diecie obfitującej w tłuszcz. Nie sama piperyna, lecz w połączeniu z innymi składnikami – kapsaicyną, galusanem epigallokatechiny i L-karnityną – dawała większe odczucie sytości w porównaniu do placebo (u ludzi). Kolejnym mechanizmem, poprzez który piperyna mogłaby mieć korzystny wpływ na utratę masy ciała, jest przyspieszenie tempa metabolizmu w niektórych mięśniach, co rodzi zwiększone wydatkowanie energii przez organizm. Są zatem spore szanse, że piperyna okaże się dobrym środkiem wspomagającym dietę redukcyjną.
Piperyna – skutki uboczne
To co przedstawiane jest jako dobrodziejstwo piperyny – to są jej właściwości zwiększające biodostępność niektórych związków, np. kurkuminy, co z drugiej strony może być także jej wadą. Zwłaszcza wtedy kiedy zażywamy leki. Związek ten hamuje kilka enzymów biorących udział w metabolizmie leków. W związku z tym nie należy łączyć suplementacji piperyną z zażywaniem medykamentów. Pomijając ten fakt, piperynę uznaje się jako substancję bezpieczną.
Jak stosować piperynę?
Piperyna dostępna jest w postaci kapsułek zawierających ekstrakty o określonej zawartości piperyny. Kapsułki zażywa się zgodnie z zaleceniami na ulotce. Nie ma jednak określonej dawki, która miałaby przynieść oczekiwane efekty w postaci utraty tkanki tłuszczowej.
Piperyna jest związkiem, który rzeczywiście ma wiele udowodnionych (niestety rzadko w badaniach z udziałem ludzi) korzystnych właściwości. Czy jednak jest związkiem, który przyspieszy utratę masy ciała? Być może – nie wiemy jednak jaka jest wymagana dawka do osiągnięcia tego efektu. Póki co jedynym bezpiecznym i skutecznym sposobem na spalenie tkanki tłuszczowej jest odpowiednia dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną.
Literatura:
- Rondanelli M et al., Acute effect on satiety, resting energy expenditure, respiratory quotient, glucagon-like peptide-1, free fatty acids, and glycerol following consumption of a combination of bioactive food ingredients in overweight subjects.; J Am Coll Nutr. 2013;32(1):41-9.
- Nogara L et al., Piperine’s mitigation of obesity and diabetes can be explained by its up-regulation of the metabolic rate of resting muscle.; Proc Natl Acad Sci U S A. 2016 Nov 15;113(46
- Atal CK, Dubey RK, Singh J.; Biochemical basis of enhanced drug bioavailability by piperine: evidence that piperine is a potentinhibitor of drug metabolism.; J Pharmacol Exp Ther. 1985 Jan;232(1):258-62.
- Jie Zheng et al. ; Spices for Prevention and Treatment of Cancers; Nutrients. 2016 Aug; 8(8): 495.
- Okumura Y, Narukawa M, Watanabe T.; Adiposity suppression effect in mice due to black pepper and its main pungent component, piperine.; Biosci Biotechnol Biochem. 2010;74(8):1545-9. Epub 2010 Aug 7.
- K. VASAVIRAMA, MAHESH UPENDER; Piperine: a valuable alkaloid from piper species; International Journal of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences, Vol 6, Issue , 201