Opinie

  1. Najważniejszy składnik pestek dyni który oddziałuje na prostatę to glutamina. Z czasem naukowcom udało się wydzielić ten składnik. Okazało się że osoby z przerostem prostaty mają znaczne niedobory tego składnika w gruczole.

  2. Pestki dyni w połączeniu z np palmą sabałową i pokrzywą świetnie działają na regulowanie problemów z prostatą.

  3. Wszystko ładnie i pięknie opisane, i wytłumaczone, ale ciekaw jestem, jak pestki dyni spożywane w dużej ilości – powiedzmy pół kilograma dziennie – oddziałują na organizm mężczyzny? Rzuciłem palenie ponad 11 lat temu i od tego czasu zajadam się pestkami z dyni i słonecznikiem, ale słonecznik źle się łuska, więc poprzestałem na pestkach z dyni. Najpierw były to małe ilości kupowane w sklepikach – takie ładne, duże, przyprawione, a potem zacząłem kupować je na Alledrogo. Najpierw po kilka, a obecnie kilkanaście kilogramów, które zjadam w krótkim czasie – szczególnie podczas oglądania TV i filmów. Doszło do tego, że gdy mam dużo wolnego czasu (szczególnie w zimie) to jestem w stanie zmłócić do 15kg pestek na miesiąc! 🙂 Może ktoś ma konkretną wiedzę, jak tak duże spożycie pestek z dyni wpływa na np. ilość żelaza w organizmie, a co za tym idzie ilość hemoglobiny?

    1. Najpierw należy zwrócić uwagę na ilość cynku, którego pestki dyni są bogatym źródłem. Może on bezpośrednio wpływać na ilość żelaza i hemoglobiny we krwi. Zalecane normy dietetyczne cynku to 11 mg/dzień. Bezpieczna maksymalna dawka niepowodująca ryzyka efektów ubocznych to 40 mg/dzień. Jedząc około pół kg pestek dziennie już dostarczasz sobie maksymalną dawkę. Trzeba również wziąć pod uwagę, że cynk ten pochodzi tylko z pestek dyni. W innych potrawach z pewnością dostarczasz sobie dodatkowe dawki.
      Nadmiar cynku ogranicza wchłanianie miedzi i żelaza, co może prowadzić do niedokrwistości. Nie mówiąc o bólach brzucha, wymiotach, biegunkach, osłabieniu układu odpornościowego, bólach głowy, wzroście poziomu cholesterolu. Do zatrucia nadmiarem cynku dochodzi rzadko bo nie jest kumulowany tylko wydalany, ale przy spożywaniu TAKIEJ ILOŚCI lepiej skonsultować się ze specjalistą.

Napisz swoją opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *