Nieświadomie skazujemy się na nadciśnienie
Aktualizacja: 19 marca, 2024
Tegoroczny Światowy Dzień Serca przypadający na 29 sierpnia skupił uwagę naukowców na zależność pomiędzy nieprawidłową dietą a nadciśnieniem. Jak się okazuje, redukując ilość soli w naszej diecie jesteśmy w stanie ustrzec się przed tą groźną chorobą. Niestety wciąż nieświadomie jesteśmy w stanie 3-krotnie przekroczyć dzienną zalecaną dawkę spożycia soli.
Nadciśnienie a dieta
Nadciśnienie jest uważane za jedną z chorób cywilizacyjnych. Jej przyczyny wiąże się z podeszłym wiekiem, uwarunkowaniami genetycznymi, rasą, płcią, a szczególnie z rozwojem przemysłu spożywczego. Dietetycy zwracają uwagę, że zarówno sól, jak i alkohol przyczyniają się do zwiększenia ryzyka nadciśnienia.
Dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać jednej łyżeczki. Utrzymanie tego poziomu jest szczególnie trudne w dobie żywności wysokoprzetworzonej, która zawiera ogromne ilości soli. Jest to problem ogólnoświatowy. Według statystyk w diecie Amerykanów aż 75 % soli pochodzi z żywności wysokoprzetworzonej, a tylko 9% jest świadomie dodawana do dań. W Wielkiej Brytanii problem jest jeszcze poważniejszy, ponieważ aż 90 % spożywanej przez Brytyjczyków soli pochodzi z żywności przetworzonej. W Chinach 75 % soli dodawane jest w czasie przygotowywania posiłku, a Japończycy aż 65 % soli spożywają wraz sosem sojowym. Warto zatem wiedzieć, gdzie w jedzeniu kryje się sól.
Jak widać dzienne spożycie soli, która jest przyczyną zwiększonego ryzyka nadciśnienia może zostać przekroczona nawet trzykrotnie i to nieświadomie. Prawidłowa i zdrowa dieta jest pierwszym krokiem do prewencji nadciśnienia. Wśród najpopularniejszych zasad żywieniowych, mających uchronić nas przed chorobami serca wymienia się dietę DASH. Uważana jest za dietę leczniczą i przepisuje się ją osobom chorym na nadciśnienie.
Aby uchronić się przed chorobami serce najważniejsze jest jednak komponowanie zdrowej diety z produktów nieprzetworzonych. Szczególną uwagę należy zwrócić na zmniejszenie ilości soli i alkoholu. Włączenie regularnej aktywności fizycznej jest kolejnym krokiem w prewencji nadciśnienia.