Owsiki u dzieci – objawy i leczenie. Domowe sposoby na owsiki
Choroby pasożytnicze występujące u dzieci najczęściej związane są z piciem zanieczyszczonej jajami lub larwami pasożyta wody lub spożywanie nieczystej żywności. Do zakażenia dochodzi w wyniku nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny osobistej (mycie dłoni przed jedzeniem), nie dbanie o czystość w miejscu zamieszkania oraz niehigieniczne przygotowywanie posiłków, spożywanie niemytych warzyw lub owoców. Choroby pasożytnicze z tych powodów częściej diagnozuje się w grupie dzieci niż dorosłych, a ich leczenie zależne jest od drogi zakażenia.
Owsiki u dzieci
Owsik ludzki jest pasożytem, który bytuje w jelicie grubym, czyli przedostatniej części przewodu pokarmowego, który zakończony jest odbytem. Rocznie dochodzi średnio do zakażenia owsikiem ok. 38% populacji dziecięcej, najczęściej w wieku szkolnym. Do zakażenia owsikami dochodzi poprzez spożycie jaj lub larw pasożyta. Larwy mogą znajdować się w zanieczyszczonej wodzie, być obecne w powietrzu w pomieszczeniach niewystarczająco czystych, ponadto znajdować się na żywności lub zabawkach. Często dochodzi do zakażenia od członków rodziny, gdyż jaja mogą rozprzestrzeniać się na pościeli oraz sprzętach wspólnego użytku znajdujących się w toalecie.
Dzieci w wieku szkolnym, higienę dłoni pozostawiają na drugim planie, podczas gdy pierwszy zajmuje zabawa z rówieśnikami. Bardzo częstym zjawiskiem jest spożywanie wspólnie posiłków, zapominanie o umyciu jabłka przed spożyciem czy też korzystanie z tych samych sprzętów w trakcie zajęć. Na nieumytych dłoniach, zakażonego owsikami dziecka, znajdują się larwy, które zostają rozprzestrzenione również na inne przedmioty, które następnie dotykają zdrowe dzieci. Nie myjąc rąk przed spożyciem posiłku, zdrowe dzieci narażają się na zakażenie owsikami, stąd zachęcam, by uczyć swoje pociechy nawyku częstego mycia rąk oraz zaopatrzenie ich w żel antybakteryjny, z którego chętnie korzystają.
Objawy owsików
Owsica jest chorobą pasożytniczą, która może przebiegać bezobjawowo. Częściej jednak u zakażonych dzieci obserwuje się specyficzne objawy, do których zalicza się swędzenie odbytu, moczenie nocne oraz zaburzenia ze strony układu nerwowego, takie jak nerwowość, nadpobudliwość, ogólne zmęczenie oraz bezsenność. Rodzice najczęściej zauważają problem owsicy, gdy dziecko nie jest w stanie usiedzieć na miejscu nie wiercąc się oraz często wykazuje chęć drapania się w okolicy odbytu. W przypadku dziewczynek, obserwuje się również zakażenie i swędzenie okolic sromu, gdyż wędrujące z okolic odbytu owsiki przemieszczają się w kierunku żeńskich dróg moczowych wywołując zakażenie. Owsica może okazać się bardzo niebezpieczna dla starszych dziewczynek, gdyż istnieje ryzyko dostania się owsików nawet do macicy, co przy długotrwałym i nieleczonym zakażeniu może prowadzić do powstawania ziarniaków pochwy oraz zmian martwiczych.
Leczenie owsików
W leczeniu owsicy punktem wyjścia jest poznanie sposobu zakażenia oraz szybkie wyeliminowanie go. Diagnozę stawia się na podstawie analizy laboratoryjnej wymazu pobranego z okolicy odbytu. Po jej postawieniu lekarz zaleci stosowanie zaleconego preparatu farmaceutycznego przez określony czas. W tym okresie należy szczególnie zadbać o higienę w czym pomoże nam wykorzystanie zaleceń domowych sposobów na pozbycie się nieprzyjemnego pasożyta i uniknięcie zakażeń kolejnych członków rodziny.
Domowe sposoby na owsiki
Z domowych sposobów leczenia owsików zalecane jest dbanie o porządki sanitarno-higieniczne. Korzystna jest również częsta zmiana pościeli, piżamki dziecka oraz bielizny, którą należy bezzwłocznie uprać w wysokiej temperaturze. Warto zachęcać dziecko do mycia rąk, nauczyć jakie produkty przed spożyciem powinny zostać opłukane wodą. Warto również podmywać dziecko mydłem tuż przed pójściem spać oraz rano przed ubraniem. Korzystne mogą okazać się tzw. nasiadówki w naparach z rumianku lub kory dębu, które działają odkażająco. Należy również zadbać o higienę mieszkania, gdyż nie przestrzegając tych zasad istnieje wysokie ryzyko ponownego zakażenia jajami. W jadłospisie rodzinnym warto w tym okresie szczególnie zadbać o odpowiednią podaż błonnika, gdyż regularne wypróżnienia pozwolą szybciej pozbyć się pasożytów z organizmu.
Owsica jest pasożytniczą chorobą dotykającą najczęściej dzieci w wieku szkolnym. Jej leczenie powinno opierać na jednoczesnym stosowaniu zaleconych preparatów farmaceutycznych oraz domowych sposobach, które zwiększą skuteczność prowadzonej terapii. Powyższe zalecenia powinna stosować cała rodzina, ponieważ owsica jest chorobą, którą łatwo zarazić się mieszkając w jednym domu i korzystając z tych samych sprzętów.
Literatura:
Hadaś E. i Derda M.: Pasożyty – zagrożenie nadal aktualne. Problemy Higieny i Epidemiologii 2014, 95, 1, str. 6-13.
Olejek A., Kellas-Ślęczyńska S., Kozak-Dramas I., Bliska A., Zamłyński J., Horak S., Nowak L.: Stany zapalne narządów płciowych u dziewczynek.Ginekologia Polska 2009, 80, str. 931-934.
surowa starta marchewka na czczo codziennie, lub kapuśniak z naturalnie kiszonej kapusty bez żadnych dodatków typu śmietana czy mięso też rano na czczo przez kilka dni
Pyrantelum jest bez recepty. Jak po badaniach wyszło, że synek ma owsiki, to telefonicznie się z lekarką skonsultowałam i kazała kupić małemu pyrantelum. Bardzo skuteczny sposób i po owsikach nie ma śladu
amila, a czy pyrantelum jest na receptę? Chyba moje dziecko ma owsiki, bo strasznie w nocy zębami zaczęło zgrzytać i apetyt straciło. Więc pewnie będę potrzebowała czegoś, żeby wytępić pasożyty
Nie miałabym zaufania do domowych sposobów. Nie sądzę, żeby skutecznie i szybko działały. Jak synek miał owsiki, to podałam my pyrantelum w zawiesinie i dzięki temu udało nam się szybko pozbyć pasożytów