Olejek lawendowy w pielęgnacji twarzy i włosów. Jak zrobić olejek lawendowy?
Olejek lawendowy jest pozyskiwany ze świeżych kwiatów Lavandula angusifolia – rośliny popularnej w basenie morza śródziemnego. Wykazuje wiele korzystnych właściwości i jest jednym z niewielu olejków, które można stosować bezpośrednio na skórę. W jaki sposób może być pomocny w pielęgnacji skóry twarzy oraz włosów? Czy można samemu zrobić taki olejek?
Właściwości olejku lawendowego
Olejek lawendowy posiada szerokie działanie prozdrowotne. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze, odkażające i przeciwbólowe. Oto niektóre z przykładów:
- łagodzi infekcje jamy ustnej, gardła, górnych dróg oddechowych, płuc,
- uśmierza bóle głowy, menstruacyjne, mięśni i stawów,
- wzmacnia odporność, stymuluje wytwarzanie przeciwciał,
- działa uspokajająco, ułatwia zasypianie, łagodzi nerwy i depresję,
- zwalcza wszawicę i łupież,
- przyspiesza gojenie się ran i owrzodzeń, zapobiega tworzeniu się blizn, łagodzi poparzenia słoneczne i ukąszenia owadów,
- poprawia krążenie, obniża ciśnienie,
- wspomaga trawienie, pomaga w przypadku zaparć, wzdęć, a także biegunek i wymiotów.
Olejek lawendowy na twarz
Liczne właściwości lecznicze i pielęgnujące olejku lawendowego sprawiają, że może być on z powodzeniem używany do codziennej pielęgnacji i ochrony praktycznie każdego rodzaju cery, nawet delikatnej i wrażliwej. Stanowi on także składnik wielu kosmetyków i preparatów zdrowotnych.
Jedną z najważniejszych funkcji olejku lawendowego jest pomoc w leczeniu trądziku. Wykazuje on bowiem właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, co uniemożliwia rozwój bakterii wywołujących wypryski. Jego stosowanie umożliwia całkowite pozbycie się wymienionego problemu skórnego. Wystarczy jedynie nasączyć wacik olejkiem i oczyścić zainfekowane obszary na twarzy.
Olejek lawendowy można wykorzystać także do oczyszczania skóry z toksyn i zanieczyszczeń środowiskowych, by nie wnikały w głębsze warstwy komórkowe. Wykazuje on bowiem mocne działanie przeciwutleniające, zapobiega powstawaniu wolnych rodników, hamuje rozwój bakterii na skórze, chroni przed rozwojem problemów dermatologicznych i wspiera proces detoksykacji. Dodatkowo cera stanie się odżywiona, rozświetlona, poprawi się jej koloryt i ukrwienie.
Olejek lawendowy na włosy
Olejek lawendowy znajduje zastosowanie w pielęgnacji włosów. Dzięki pobudzeniu krążenia krwi skóry głowy stymuluje ich wzrost, zapobiega wypadaniu i nadmiernemu łysieniu. Ponadto jego przeciwzapalne i kojące działanie sprawia, że jest on efektywnym środkiem w walce z łupieżem, nadmiernie przesuszoną i swędzącą skórą głowy oraz nadmiernym przetłuszczaniem się włosów.
Wystarczy wcierać olejek lawendowy w skórę głowy co najmniej godzinę przed myciem włosów. Można przygotować mieszankę 15 kropel olejku z 2 łyżkami olejku migdałowego lub oliwy z oliwek, podgrzać przez 10 sekund, delikatnie wmasować w skórę głowy i nałożyć czepek. Po upływie około godziny należy umyć włosy naturalnym szamponem bez SLS (laurylosiarczanu sodu) – detergentu, który wysusza skórę. Nie dość, że pielęgnacja olejkiem z lawendy pomoże pozbyć się problemów z włosami i skórą głowy, to jeszcze doskonale je odżywi i doda blasku.
Warto wspomnieć, że dzięki składnikom aktywnym zawartym w lawendzie olejek chroni skórę głowy przed insektami i pasożytami. Stanowi on świetne lekarstwo w leczeniu wszawicy. Aby pozbyć się gnid i wszy, należy wmasowywać olejek regularnie na około 20 minut przed myciem włosów.
Jak zrobić olejek lawendowy?
Na skalę przemysłową olejek lawendowy produkowany jest na drodze destylacji z parą wodną lub ekstrakcji lotnymi rozpuszczalnikami. W zaciszu domowym można go samodzielnie przygotować dużo łatwiejszym sposobem. Wystarczy zastosować olejek bazowy, dodać do niego lawendy i odcedzić.
Do stworzenia olejku lawendowego potrzebne będą:
- olej bazowy, np. ze słodkich migdałów, jojoba, oliwa z oliwek,
- świeże lub suszone kwiaty lawendy,
- mały słoik z nakrętką,
- rondelek,
- sitko lub gaza,
- łyżka.
Wykonanie: wypełnij kwiatami lawendy cały słoik. Do rondelka wlej olej bazowy, lekko podgrzej i przelej do słoika szczelnie go zamykając. Odstaw przygotowaną miksturę na miesiąc w ciemne i chłodne miejsce i pamiętaj, by codziennie wstrząsnąć delikatnie słoikiem. Po tym czasie odcedź roztwór przez sitko lub gazę i odciśnij olej z kwiatów za pomocą łyżki. Gotowy olejek przelej do ciemnej buteleczki.
Podsumowując, olejek z kwiatów lawendy stanowi naturalną i doskonałą alternatywę w pielęgnacji i leczeniu schorzeń cery i skóry głowy. Dzięki regularnemu stosowaniu tego specyfiku skóra i włosy stają się lśniące i zdrowe. Można go nabyć w sklepie lub sporządzić samemu w domu, gdyż jest bardzo prosty w przygotowaniu.
Literatura:
Król S.K., Skalicka-Woźniak K., Kandefer-Szerszeń M., Stepulak A., 2013. Aktywność biologiczna i farmakologiczna olejków eterycznych w leczeniu i profilaktyce chorób infekcyjnych. Postepy Hig Med Dosw, 67, s. 1000 – 1007
Michalski J.A., Zielińska D., 2015. Przegląd olejków eterycznych pozyskiwanych z roślin z rodziny jasnowatych (Lamiaceae) i ich własności. Pol J Cosmetol, 18, 1, s. 16 – 24
Zdrojewicz Z., Minczakowska K., Klepacki K., 2014. Rola aromaterapii w medycynie. Family Medicine &
dziła też niezwykle mocno kojąco przy obolałych nogach, ja łącze z miętowym. Teraz właściwie kupuje gotowy żel w aptece, naturlany bez perfumowanych dodatków