Kosmetyczne właściwości olejku arganowego. Dobry na włosy, paznokcie i skórę twarzy
Aktualizacja: 5 marca, 2018
Olej arganowy (arganiowy) swoją nazwę zawdzięcza nie tylko wyglądowi (złotawy kolor), ale także licznym właściwościom prozdrowotnym i upiększającym. Jak na złoto przystało argan jest trudno dostępny (endemit -występuje tylko w południowej części Maroka), a jego pozyskiwanie jest czasochłonne i złożone.
W skład oleju arganowego w 80% wchodzą jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe obniżają zły cholesterol, natomiast wielonienasycone zwiększają naszą odporność, zmniejszają ryzyko chorób serca i krążenia oraz pozytywnie stymulują układ nerwowy.
Olej arganowy jest również bogatym źródłem witaminy E, czyli antyutleniacza, który:
- zwalcza wolne rodniki,
- hamuje rozwój miażdżycy,
- zmniejsza ryzyko zachorowania na raka,
- wspomaga leczenie bezpłodności u mężczyzn,
- wpływa pozytywnie na jakość mięśni,
- zapobiega niedokrwistości.
Olejek arganowy – właściwości kosmetyczne
Zabiegi upiększające z użyciem oleju arganowego to czysta rozkosz dla suchej skóry, zniszczonych włosów i słabych paznokci. Ma on bowiem działanie nawilżające, ujędrniające i ochronne. Spowalnia też procesy starzenia się skóry, a zawarte w nim sterole powodują regenerację naskórka, co przydaje się w walce z bliznami, egzemą czy przebarwieniami.
Dzięki obecności tzw. tirukalolu, olej arganowy to także ulga w typowych objawach alergii. Można go też śmiało stosować do masażu, zwłaszcza antycelulitowego, gdyż pomaga pozbyć się tzw. pomarańczowej skórki. Wykorzystywany jako olejek do i po opalaniu, chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, łagodzi poparzenia i podrażnienia skóry.
Przeprowadzone na początku lat 90 badania prof. Z. Charrouf potwierdziły lecznicze właściwości oleju arganowego w zakresie obniżania cholesterolu, leczenia trądziku, wygładzania zmarszczek oraz szybszej redukcji otarć naskórka.
Olejek arganowy do włosów
Regularne stosowanie oleju arganowego wzmacnia cebulki włosowe, przez co zapobiega ich wypadaniu. Sprawdza się również przy splątanych i rozdwajających się końcówkach. Nawilża skórę głowy, przywraca włosom jędrność, połysk i miękkość. Dzięki zawartości witaminy E i właściwościom przeciwutleniającym wzmacnia włosy, odbudowuje ich strukturę oraz chroni je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Nadaje się do każdego rodzaju włosów.
Sposoby zastosowania:
– jako maska:
- odrobinę oleju wetrzeć w skórę głowy i końcówki, na 30 min zawinąć w ręcznik, a następnie umyć szamponem i spłukać,
- odrobinę oleju wetrzeć w skórę, włosy i końcówki, zawinąć ręcznikiem i pozostawić na noc. Rano umyć włosy szamponem, spłukać.
Stosowanie maski raz w tygodniu nawilży włosy i zapobiegnie rozdwajającym się końcówkom. Pozwoli zregenerować zniszczone i osłabione włosy.
– jako serum:
- odrobinę oleju nałożyć na świeżo umyte włosy, szczególnie końcówki (w drogeriach, zielarniach dostępne są spraye z olejkiem arganowym) i rozczesać.
Zabieg ten przywróci włosom blask, uodporni je na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i nawilży. Zniknie też problem z plątaniem włosów przy rozczesywaniu.
– jako szampon:
- do codziennego użytku. Można dodać odrobinę oleju arganowego do naszego szamponu, by uzyskać dodatkowo ochronny i rewitalizujący efekt.
U osób posiadających włosy przetłuszczające się i obawiających się stosowania olejów, polecam, po zaaplikowaniu maski czy szamponu, spłukać włosy wodą z octem jabłkowym, który świetnie działa w takich przypadkach. Zabieg ten pozwoli odżywić włosy i jednocześnie zachować odpowiednią równowagę kwasowo-zasadową.
Olejek arganowy do twarzy
Po zastosowaniu zabiegów kosmetycznych na twarzy najczęściej oczekujemy, że nasza skóra stanie się jędrna, odżywiona, zmniejszą się istniejące zmarszczki, opóźnią procesy starzenia skóry, a przebarwienia na skórze znikną. To wszystko zapewni nam stosowanie oleju arganowego, bowiem zawarta w nim witamina E umożliwia prawidłowe ukrwienie, a przez to właściwe odżywienie i koloryt skóry.
Właściwości antyutleniające powodują opóźnienie procesów starzenia się i jędrność, zaś obecność steroli zapewnia regenerację naskórka. Całości dopełnia doskonała absorpcja oleju przez skórę, dzięki czemu uzyskujemy efekt wygładzania zmarszczek i spłycenia blizn. Olejek dobrze sprawdza się w walce z trądzikiem, ujędrnia i odżywia skórę wokół oczu, a przy tym nie uczula, wiec może być stosowany do każdego rodzaju cery.
Nic wiec dziwnego, że olej arganowy jest składnikiem wielu kremów, pomadek ochronnych, mydeł oraz masek do twarzy.
Najczęstsze i najprostsze zastosowanie tego olejku to:
- nocne serum: na umytą twarz, okolice oczu, szyi i dekoltu nałożyć niewielką ilość olejku delikatnie wmasowując go w skórę okrężnymi ruchami. Stosując przez kilkanaście dni zauważymy poprawę wyglądu i jędrności skóry.
- krem: dodając kilka kropel do kremu zapewnimy sobie całodzienną ochronę przed wiatrem, mrozem czy słońcem.
- maska: aplikując kilka kropel olejku w połączeniu z miodem spotęgujemy działanie odżywcze.
- peeling: łącząc olej arganowy np. z solą Epsom (ok. 0,5 łyżeczki) uzyskamy efekt antytrądzikowy, antyłojotokowy i antybakteryjny.
Olejek arganowy na paznokcie
Działanie upiększające i odżywcze oleju arganowego ma też zastosowanie w przypadku dłoni i paznokci, najczęściej wystawionych na działanie czynników atmosferycznych, szkodliwych detergentów czy zarazków. Na dłoniach często borykamy się z przebarwieniami, bliznami czy przesuszeniem, więc i tutaj olej arganowy przyjdzie nam z pomocą.
Stosowanie go zamiast lub w połączeniu z kremem do rąk sprawi, że przestanie nam doskwierać problem odchodzących skórek przy paznokciach. Zyskamy też ochronę przed wpływem czynników pogodowych, takich jak mróz czy słońce, szybciej uporamy się z bliznami i pojawiającymi się często z wiekiem przebarwieniami.
Dla wzmocnienia i odbudowy płytki paznokci możemy zastosować następujące zabiegi:
- codzienne wmasowywanie olejku i pozostawienie go na 30 min i/ lub
- 2 razy w tygodniu na 5 min zanurzanie paznokci w roztworze oleju z ciepłą wodą (proporcja 1:1).
Paznokcie staną się błyszczące, twardsze i mocne. Znikną również problemy z odstającymi i zadzierającymi się skórkami.
Jedno jest pewne – najprostsze rozwiązania zazwyczaj są najlepsze. Zabiegi pielęgnacyjne z użyciem olejku arganowego nie są ani czasochłonne, ani skomplikowane i nie zawierają chemii, a działają niezwykle dobrze. Potwierdzone badaniami właściwości lecznicze i upiększające mogą stanowić motywację do eksperymentowania nie tylko w domowym SPA, ale także w kuchni.
Olej arganowy nie należy do grupy najtańszych produktów, jednak jest bardzo wydajny. Jest również uprawiany ekologicznie (obszar upraw arganu został wpisany w 1998 r. na listę rezerwatów chronionej biosfery UNESCO).
Myślę, że można w tym miejscu zadać sobie zasadnicze pytania: ile mamy kosmetyków w swojej łazience i czy na pewno tyle potrzebujemy? Myślę, że buteleczka „Marokańskiego Złota” może wystarczyć, by wraz z kilkoma specyfikami z kuchennej szafki w pełni zadbać o nasze ciało.
Olejek jest cudowny
Dziękuję
NIe wyobrażam sobie nic lepszego niż olejek arganowy! Gorąco polecam :3 Osobiście wybrałam teraz zapach cynamonowy – super na jesień 😀
Widać, że Pani Anna N sama ma problemy z interpunkcją i widocznie nie ma co robić cały dzień skoro doszukuje się każdego zdania skopiowanego z innych stron internetowych. Mi się artykuł podoba i chętnie skorzystam z tych porad, a takimi „gniotami” jak podobne wpisy, proszę traktować z przymrużeniem oka:)
Czy możesz wskazać artykuł do którego się odnosisz? Komentarz został bowiem zamieszczony przy wpisie … który chwalisz, za co oczywiście dziękujemy 🙂
„Właściwości i zastosowanie olejku arganowego. Poznaj płynne złoto Maroka” – artykuł p. Aleksandry Musiał z dnia 10.01.2015. – to artykuł, który potraktowałam jako bazę (tę wzorcową), do artykułu z dnia 13.01.2015. Wpis zamieściłam przy artykule z dnia 13.01.2015, którego w żadnym wypadku pochwalić nie mogę.
Jak dobrze zauważyłaś, artykuły są pisane przez rożnych autorów, czasem o podobnym zakresie tematycznym, ale na takim samym poziomie merytorycznym, dlatego z powodzeniem możesz wybrać artykuł, który odpowiada twoim wymaganiom. A będzie ich na naszym portalu coraz więcej 🙂
Słabe to. Naprawdę słabe to 🙁 Do tej pory lubiłam teksty Waszego portalu, po tym powyżej niestety chyba zrezygnuję 🙁 Po pierwsze tekst beznadziejnie prostacki; po drugie 2/3 przypisów z internetu – po co przepisywać internet do internetu i to ze słabszym zrozumieniem chyba; po trzecie konsekwencja (czy bardziej jej brak) interpunkcji – czy to brak szacunku dla czytelników?, po czware, przy tym wątpliwej jakości postu zamieszczacie świetny merytorycznie tekst o olejku arganowym?! po piąte, po co „poprawiać” gorszym lepsze.Nie rozumiem więc po co publikować taki gniot ?!?! Przykro mi, że to piszę, ale naprawdę czuję się zawiedziona poziomem, na który sobie pozwoliliście 🙁