Magnez i potas dla prawidłowej pracy mózgu
Magnez i potas to pierwiastki niezbędne dla naszego organizmu. Często zdarza nam się, że spożywamy je w postaci suplementów, ale czy wiemy w jakich produktach naturalnie występuje? Warto również wiedzieć, co powodują ich niedobory.
Magnez
Jest to bardzo ważny składnik dla naszego organizmu. Potrzebny jest do przemiany węglowodanów, białek, lipidów oraz syntezy enzymów i prawidłowej pracy mózgu. Niezbędny jest również do właściwego przewodnictwa nerwowego.
Właśnie jego niedobór powoduje skurcze łydek, drżenie powiek. Brak magnezu w organizmie objawia się także łamliwością paznokci, wypadaniem włosów oraz nocnymi potami. Natomiast nadmiar magnezu w organizmie jest bardzo rzadko spotykany.
Źródła tego pierwiastka to zielone warzywa liściaste, np szpinak, natka pietruszki czy brokuły, które swój kolor zawdzięczają zawartości chlorofilu. W jej skład wchodzi między innymi magnez. Dostarczany w takiej postaci jest bardzo dobrze przyswajany przez nasz organizm. Dobrymi źródłami tego pierwiastka są także kakao, groszek, fasola, orzechy i zboża. Ze względu na obecność magnezu powinno spożywać się gruboziarnistą mąkę np. graham. W mniejszej ilości wystepuje także w pruduktach mlecznych.
Potas
Odpowiedzialny jest za gospodarkę wodną naszego organizmu, utrzymanie prawidłowego ciśnienia w komórkach, regulacje czynności nerwowych i mięśniowych. Pomaga on także w dotlenieniu mózgu. Potas jest bardzo ważny dla naszego organizmu, dlatego powinniśmy go spożywać w odpowiednich ilościach. Jego niedobór powoduje osłabienie mięśni, spadek koncentracji, senność oraz pragnienie. Źródła potasu to konserwy, przetwory mięsne i rybne, banany, brzoskwinie, ziemniaki, porzeczki, orzechy oraz rośliny strączkowe.
Magnez i potas wpływają na pracę naszego mózgu
Intensywny wysiłek umysłowy wymaga szybkiej i dobrej pracy naszego mózgu, dlatego w wyjątkowych sytuacjach sięgamy po suplementy diety.
Aby dostarczyć sobie odpowiedniej ilości potasu należy spożywać ziemniaki, najlepiej ugotowane w mundurkach (ze skórką). Można także przyrządzić sałatkę owocową, „potasową” z brzoskwiń, bananów i orzechów włoskich. Należy także wziąć pod uwagę spożycie konserw mięsnych i rybnych, jednak powinniśmy uważać z ich ilością, ze względu na liczne konserwanty dodawane do tego typu produktów. Jeśli chodzi o magnez warto pamiętać o spożyciu czekolady gorzkiej, ewentualnie mlecznej lub z orzechami. Dostarczy nam ona nie tylko magnezu, ale także endorfin – hormonów szczęścia. Kolejnym ważnym składnikiem diety powinny zostać zielone warzywa liściaste.
W czasie intensywnego wysiłku umysłowego musimy dostarczać do organizmu odpowiedniej ilości magnezu i potasu. Powinniśmy zastanowić się, czy warto je suplementować czy lepiej wprowadzić pewne zmiany w swojej diecie i uzupełnić ją o produkty, które zapewnią nam odpowiednią podaż tych pierwiastków.
Literatura:
- Bancerz B. i in., 2012, Wpływ magnezu na zdrowie człowieka, 7, 359-366
- Korzeniowska K. i in., 2011, Zaburzenia gospodarki potasowej, 4, 66-72