Odpowiednia dieta jako ochrona przed stresem
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
Każdego dnia jesteśmy narażeni na działanie wielu czynników stresowych. Niekiedy stres (eustres) jest pożądany, ponieważ wpływa pozytywnie na organizm, dodaje energii, mobilizuje do pracy i do skutecznego działania. Niestety, zdecydowanie częściej jesteśmy pod wpływem działania dystresu, czyli tego, który wpływa niekorzystnie na zdrowie człowieka. Jak powinniśmy się odżywiać, aby cieszyć się zdrowiem i jednocześnie chronić organizm przed jego negatywnymi skutkami? Ma na to wpływ nie tylko właściwa dieta, ale również sposób, w jaki spożywamy posiłki.
Dieta przeciwstresowa – spokój podczas posiłków
Zacznijmy od tego, że wszystkie posiłki powinny być spożywane w spokojnej atmosferze. Bez niepotrzebnego pośpiechu, złości czy kłótni. To w jaki sposób jemy decyduje o przebiegu procesów trawiennych, metabolicznych i o naszym samopoczuciu. Każdy posiłek bez względu na to czy spożywamy go w samotności, czy z rodziną lub przyjaciółmi powinien być chwilą przerwy, relaksu, odprężenia. Jeżeli będziemy podchodzić do tego w taki sposób, jedzenie i picie nie będzie już zwykłym pożywieniem, które ma tylko zaspokoić głód i dostarczyć składników odżywczych. Stanie się chwilą odpoczynku, z którego będziemy mogli czerpać zadowolenie i energię do dalszych działań.
Dieta przeciwstresowa – węglowodany i proteiny
Chcąc zabezpieczyć organizm przed stresem należy racjonalnie się odżywiać, komponować posiłki tak, aby dostarczały wszystkich niezbędnych substancji do prawidłowego funkcjonowania. Należy spożywać posiłki regularnie, najlepiej o niskim indeksie glikemicznym w celu utrzymania stałego poziomu cukru we krwi. Jest to ważne, ponieważ gdy cukier nagle spada, obniża się też samopoczucie, koncentracja, tracimy siły, jesteśmy wtedy bardziej podatni na czynniki stresowe, stajemy się rozdrażnieni i nerwowi. Dzięki węglowodanom złożonym produkowana jest odpowiednia ilość hormonu szczęścia, czyli serotoniny. Oczywiście, nie wybierajmy węglowodanów prostych w postaci słodyczy. To podniesie poziom cukru tylko na krótką chwilę przy czym dostarczy również zbędnych kalorii. Jeśli już mamy ochotę na coś słodkiego sięgnijmy po czekoladę, ale gorzką z dużą zawartością kakao. Najlepszym pomysłem na przekąski są produkty z pełnego ziarna, sałatki jogurtowo-owocowe, płatki owsiane, orzechy lub suszone owoce. Oprócz węglowodanów organizm potrzebuje również białka. Te dwa składniki stworzą odpowiednie warunki do tego, aby budulec białkowy niezbędny do tworzenia hormonu szczęścia dotarł szybko do mózgu.
Dieta przeciwstresowa – składniki mineralne i witaminy
Organizm potrzebuje witamin i składników mineralnych, aby skutecznie chronić nas przed stresem. Witamina C bierze udział w tworzeniu neuroprzekaźników w mózgu i obniża poziom hormonu stresu. witaminy A i E również działają pozytywnie na samopoczucie i wykazują działanie antyoksydacyjne. Ponadto osoby, które są narażone na stres powinny koniecznie spożywać produkty bogate w witaminy z grupy B, które wpływają na pracę całego układu nerwowego.
Najważniejszym składnikiem mineralnym o działaniu antystresowym jest magnez. Jego właściwy poziom tłumi napięcie i zmniejsza jego negatywne konsekwencje. Natomiast niedobory mogą powodować nerwowość, stany irytacji, niepokój, zmęczenie, a nawet bezsenność. Długotrwały stres powoduje zwiększone wydalanie magnezu z organizmu, co może skutkować niedoborami tego składnika. Źródłami magnezu są przede wszystkim produkty pełnoziarniste, nasiona roślin strączkowych, orzechy, gorzka czekolada i kakao. Dzienne zalecane dawki można również uzupełniać wodą mineralną.
Dieta przeciwstresowa – zakazane używki
Często używki takie jak papierosy czy alkohol stają się metodą na „odstresowanie”. Niestety jest to najgorszy sposób i wcale nie pomaga w walce ze stresem. Wręcz przeciwnie, pijąc alkohol pozbywamy się wszystkich cennych składników, które faktycznie wykazują właściwości ochronne, a nikotyna działa niekorzystanie na cały organizm. Jeśli nie chcemy sobie szkodzić a pomóc i odprężyć, zamiast papierosa lub drinka wypijmy napar z melisy lub rumianku. Działają relaksacyjne, koją nerwy i wykazują wiele innych pozytywnych właściwości dla organizmu.
W życiu codziennym warto zastanowić się nad tym, czy produkty, które spożywamy zaopatrują organizm we wszystkie niezbędne składniki chroniące nas przed stresem. Jeżeli np. przeżywamy wiele nerwowych sytuacji, żyjemy w ciągłym napięciu, dokucza nam nadmiar obowiązków pomocne mogą być również suplementy uzupełniające ewentualne niedobory i wspomagające organizm. Oprócz tego, aby uniknąć skutków negatywnego działania stresu korzystajmy też z innych metod relaksacyjnych np. joga, medytacja, ćwiczenia fizyczne lub po prostu kilkudniowy urlop.
Literatura:
Hamm M., Żywność naturalne lekarstwo, co nam zaszkodzi, a co nam pomaga? Wydawnictwo Esprit S.C., Wydanie I, Kraków 2009
Bardzo ciekawy artykuł. Na pewno skorzystam, bo ostatnio mam w pracy mnóstwo stresu i nawet zaczęłam bra kapsułki z wyciągiem z żeńszenia, który podnosi odporność na stres, żeby jakoś w miarę normalnie funkcjonować pomimo stresu