Ocet spirytusowy – właściwości, zastosowanie. Ocet spirytusowy a zdrowie

🕣 4 min czytania

Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024

Dziś sklepowe półki uginają się od produktów. Wśród nich jest zapomniany ostatnio i chyba niedoceniany ocet. Ten naturalny produkt spożywczy ma dość szerokie zastosowanie… i to nie tylko w kuchni. Warto zatem dokładniej zapoznać się z jego właściwościami, bo nie jeden raz może się przydać w gospodarstwie domowym.

Ocet spirytusowy

Ocet jest wodnym roztworem kwasu octowego. Posiada charakterystyczny ostry smak, który nadaje potrawom wyrazistości. W przemyśle spożywczym stanowi składnik majonezów, sosów, marynat oraz zapraw mięsnych i rybnych. Był znany już w czasach starożytnych, a obecnie występuje w wielu wariantach. Jednak ten najbardziej klasyczny to ocet spirytusowy.

Jak powstaje ocet spirytusowy?

Głównym składnikiem octu spirytusowego jest kwas octowy, który powstaje w wyniku produkcji metodą powierzchniową, wiązaną lub wgłębną. W procesie produkcji kwasu wykorzystywane są dwa rodzaje bakterii: Acetobacter oraz Gluconacetobacter. Pod pływem enzymów wytwarzanych przez bakterie dochodzi do utlenienia etanolu do kwasu octowego i wody.

Ocet spirytusowy – właściwości

Zastosowanie octu spirytusowego jest wielorakie. Używamy go w przemyśle spożywczym i przy robieniu domowych zapraw. Naszym babciom służył jako lekarstwo na podstawowe dolegliwości. Jest też przydatny w gospodarstwie domowym jako zamiennik popularnych środków do mycia i prania.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ocet spirytusowy doskonale sprawdza się jako środek do czyszczenia i odkażania. Jest to tania i skuteczna alternatywa dla konwencjonalnej chemii. Kolejną zaletą stosowania octu jest fakt, że nie wywołuje reakcji alergicznych. Z tego względu stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób mających wrażliwą skórę oraz uczulonych na substancje aktywne zawarte w środkach do czyszczenia.

Ocet spirytusowy – zastosowanie

Ocet może zastąpić nam odkamieniacz do czajnika. Wystarczy wymieszać go z odrobiną wody i zagotować. Jeśli na dnie pozostaną resztki kamienia, czynność należy powtórzyć. Po wyczyszczeniu czajnika dobrze jest dwukrotnie zagotować wodę i wylać, by pozbyć się ostrzejszego zapachu. Podobną metodą pozbędziemy się uporczywych białych smug na bateriach kuchennych i łazienkowych. Nieestetyczne przebarwienia spowodowane są osadzaniem się węglanów wapnia i magnezu pochodzących z twardej wody. Można je usunąć przykładając na kilka minut wacik nasączony octem spirytusowym. Ocet sprawdzi się również jako odplamiacz.

Właściwości odkażające octu można wykorzystać do czyszczania podłóg i blatów, a nawet toalet czy lodówki. Wystarczy przemyć powierzchnię wodą z odrobiną środka. Do muszli klozetowej można użyć papki zrobionej z proszku do prania połączonego z octem spirytusowym, którym czyścimy brzeg toalety.

Ocet zmieszany z wodą w proporcji 1:1 sprawdzi się jako środek do mycia szyb. Dzięki temu unikniemy kłopotliwych smug, które często pojawiają się podczas polerowania. Możemy użyć go także do odświeżenia mikrofalówki. Wystarczy podgrzewać pół szklanki octu przez ok. 2 minuty, a następnie wytrzeć urządzenie od środka. Z kolei pralkę oraz zmywarkę oczyścimy puszczając na pusto pranie lub zmywanie z dwoma szklankami środka.

Ocet spirytusowy a zdrowie

Ocet spirytusowy sosowany w niewielkich ilościach pobudza apetyt, ale w nadmiarze może być szkodliwy. Wykazuje on właściwości odkażające i dlatego może być stosowany jako składnik płukanek. Należy jednak uważać, gdyż ocet spirytusowy niekiedy podrażnia gardło. Do tego celu bezpieczniej jest użyć octu jabłkowego. Wystarczy do pół szklanki wody dodać dwie łyżeczki octu i wymieszać, a następnie przepłukać. Jest to skuteczne lekarstwo na bolące gardło.

Ocet spirytusowy można bez obaw wykorzystać do leczenia innej dolegliwości. Jednym z domowych sposobów na grzybicę paznokci jest przemywanie octem miejsc ze zmianami. Można też przyłożyć nasączony octem wacik.

Ocet spirytusowy a odchudzanie

Na forach internetowych znajdziemy wiele wpisów świadczących o skuteczności octu jako środka spalającego tkankę tłuszczową. Faktem jest, że wartość energetyczna octu jest niska. Niestety, to samo można powiedzieć o wartości odżywczej. Ocet nie dostarcza organizmowi niezbędnych witamin czy składników mineralnych, a te w procesie odchudzania są niezbędne, jeśli chcemy zgubić zbędne kilogramy zdrowo i z głową. W takich kuracjach znaczenie ma również rodzaj stosowanego produktu. Na rynku dostępne są również suplementy przyspieszające redukcję tkanki tłuszczowej, ale bazują one przede wszystkim na occie jabłkowym.

Amerykańscy naukowcy postanowili zbadać skuteczność octu w kontekście redukcji masy ciała. Okazało się, że uwrażliwia on pacjentów na insulinę, co zmniejsza prawdopodobieństwo odkładania się tkanki tłuszczowej i ułatwia proces spalania tłuszczu. Do podobnych wniosków doszli szwedzcy badacze, którzy u uczestników swojego eksperymentu zaobserwowali zwiększone uczucie sytości przy zastosowaniu octu – przy czym znaczenie miała tutaj podawana dawka.

Istnieją zatem badania potwierdzające wpływ octu na proces odchudzania. Ma on pozytywne działanie na poziom trójglicerydów oraz wrażliwość insulinową, co jest szczególnie istotne u pacjentów zmagających się z cukrzycą. Należy jednak pamiętać, że ważna jest dawka oraz stężenie, a także rodzaj stosowanego specyfiku. Najmniej bezpieczny wydaje się być ocet spirytusowy. Nie zaleca się spożywania go w nierozcieńczonej postaci, gdyż może dojść do uszkodzenia błony śluzowej przełyku. Natomiast naturalny pokarm będący źródłem octu spirytusowego może stanowić uzupełnienie terapii.

Ocet spirytusowy na włosy

Dziś na sklepowych półkach dostępnych jest wiele odżywek, masek i mgiełek do włosów, ale jeszcze nasze babcie nie miały takiego wyboru i musiały wspomagać się naturalnymi sposobami. Do pielęgnacji włosów stosowały między innymi ocet, który wzmacniał pukle, wygładzał je i zapobiegał powstawaniu łupieżu. Płukanka będąca mieszanką octu i wody może być wcierana w skórę głowy. Przy bardzo suchych włosach istnieje możliwość zastosowania innego wariantu – octu połączonego z oliwą z oliwek, którą wcieramy w skórę, a następnie spłukujemy po 30 minutach.

Ocet spirytusowy na skórę

Ocet ma właściwości oczyszczające, które można również wykorzystać dbając o skórę. Kompres z octu uśmierzy ból po stłuczeniu, przyspieszy gojenie się ran, zapobiegnie tworzeniu się siniaków, a nawet pomoże na pajączki czy zmiany trądzikowe.

Literatura:

  1. Zastosowanie octu. http://www.octownia.pl/zastosowania-octu. Dostęp 2.07.2018
  2. Ostman E. i wsp. Vinegar supplementation lowers glucose and insuline responses and increases satiety after a bread meal in healthy subjects. European Journal of Clinical Nutrition. 2005 Sep; 59(9): 983-8.
  3. Johnston C. i wsp. Vinegar improves insulin sensitivity to a high-carbohydrate meal in subjects with insulin resistance or type 2 diabetes. Diabetes Care. 2004 Jan; 27(1): 281-2.
  4. Fermentacja octowa. http://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly/Fermentacja-octowa/ Dostęp: 1.07.2018
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
5/5 - (1 głosów)
Autor artykułu:
Karolina Ruszkiewicz , Blogerka, pasjonatka zdrowego stylu życia.
Dodaj do ulubionych

Opinie

  1. Rzadko kto orientuje się, że łyżka octu na szklankę wody dziennie (najlepiej przed snem) wspaniale rozpuszcza złogi wapniowe w żyłach.

Napisz swoją opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *