Właściwości lecznicze cynamonu. Cynamon na obniżenie ciśnienia i odchudzanie
Aktualizacja: 20 maja, 2024
Cynamon to przyprawa, która charakteryzuje się nie tylko niesamowitym aromatem, ale również właściwościami leczniczymi wykorzystywanymi od lat przez ludzi na całym świecie. Przyprawę pozyskuje się z kory cynamonowca należącego do rodziny roślin wawrzynowatych. Do najbardziej znanych odmian rośliny należy cynamon cejloński, chiński i kamforowy. Wszystkie odmiany cynamonu uprawia się w rejonie Azji Wschodniej.
Właściwości lecznicze cynamonu
Cynamon wykorzystywany był dawniej jako środek leczniczy wspomagający szybki powrót do zdrowia. Rzymianie stosowali przyprawę w celu leczenia uporczywego kaszlu lub innych objawów przeziębienia. Ponadto w medycynie ludowej Chin cynamon zalecany był do przyjmowania w przeziębieniach, zaburzeniach pracy nerek oraz stanach zapalnych stanów, mięśni czy bólach menstruacyjnych. Uważano, że ma on właściwości rozgrzewające oraz poprawiające trawienie. Do tej pory cynamon jest jednym z głównych składników popularnej w Indiach herbaty Chai stosowanej w celu poprawy pracy przewodu pokarmowego. Obecnie cynamon wykorzystywany jest jako środek pomocniczy w leczeniu zaburzeń trawiennych, braku łaknienia, biegunek, nadmiernych gazów, bóli brzucha, zgadze, refluksie czy wrzodach żołądka. Poprzez wpływ na zwiększenie wydzielania soków trawiennych cynamon poprawia wchłanianie i trawienie składników odżywczych. Należy jednak pamiętać, że cynamon zwiększa wydzielanie żółci, dlatego nie jest zalecany osobom z kamicą żółciową, przy stanach zapalnych wątroby lub zaburzeniach funkcjonowania pęcherzyka żółciowego. Dobrze znane są również właściwości przeciwbakteryjne olejku cynamonowego. Powstaje on z kory cynamonowca i zawiera około 60–80% aldehydu cynamonowego, który jest najważniejszym składnikiem bioaktywnym przyprawy. Działa przeciwbakteryjnie w stosunku do szczepów Bacillus subtilis, Escherichia coli, Aspergillus nigeri, Mycobacterium tubeculosis, Pseudomonas aeruginosa, Streptococcus aureus oraz Candidia albicans. Ze względu na te właściwości wykorzystywany jest w leczeniu przeziębień, grypy czy w stanach zapalnych dróg oddechowych. Dodatkowo stosuje się go w celu zwalczania wesz, świerzbowca oraz pasożytów bytujących w przewodzie pokarmowym. Często polecany jest również jako preparat pomocniczy w leczeniu zmian skórnych tj. trądziku czy kurzajki.
Niezwykle cenne są przeciwcukrzycowe właściwości cynamonu, które wielokrotnie udowadniano w wielu niezależnych badaniach. Przyprawa ta stosowana przez osoby cierpiące na cukrzycę typu II wpływa na regulacje i normalizację poziomu glukozy na czczo. Co więcej cynamon realnie przyczynia się do poprawy poziomu hemoglobiny glikowanej, która jest najlepszym badaniem obrazującym poziomy glikemii na przestrzeni czasu. Regularne spożywanie cynamonu jako dodatku do dań zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycowych tj. makroagiopatia, retinopatia czy cukrzycowe uszkodzenie nerek. Potwierdzono również szybszą poprawę wyników badań pacjentów stosujących leki przeciwcukrzycowe wraz z użyciem cynamonu w stosunku do tych, którzy opierali swoje leczenie jedynie na środkach farmakologicznych. Istnieje kilka teorii wyjaśniających wpływ cynamonu na glikemię pacjentów. Mówi się o wpływie przyprawy na tempo glukoneogenezy, zwiększeniu wrażliwości receptorów na insulinę lub zmniejszeniu aktywności enzymów odpowiedzialnych za metabolizm glukozy. Wyniki badań są jednak zachęcające i wskazują na korzyści płynące z wspomagania farmakologicznego leczenia cukrzycy naturalną przyprawą dodawaną do spożywanych posiłków.
Co więcej pojawiają się kolejne doniesienia naukowe wskazujące na pozytywne działanie cynamonu i olejku cynamonowego na hamowanie rozwoju raka szyjki macicy, jajnika, piersi, jelita grubego oraz białaczki i czerniaka. Niezmiernie ważne jest badanie przeciwnowotworowych właściwości cynamonu ze względu na częstotliwość występowania tego schorzenia w obecnych czasach. Cynamon może stać się kolejnym niezmiernie istotnym elementem diety w profilaktyce przeciwnowotworowej.
Warto jeszcze wspomnieć o przeciwzapalnych właściwościach cynamonu. Stosuje się go jako składnik past do zębów przeciwdziałających próchnicy i stanom zapalnym dziąseł. Dodatkowo jego przeciwbakteryjne właściwości wykorzystywane są w takich preparatach jak Amol czy Aromatol.
Oprócz kory wykorzystuje się również liście cynamonowca, z których następnie wytwarza się olejek. Głównym składnikiem bioaktywnym liści rośliny jest eugenol o przyjemnym, goździkowym zapachu. Olejek wykorzystuje się w stomatologii ze względu na antyseptyczne właściwości. Jest on składnikiem cementu dentystycznego oraz służy do oczyszczania kanałów zębowych. Olejku z liści cynamonowca nie stosuje się doustnie ze względu na jego toksyczne właściwości. Przyjmowanie tego preparatu skutkuje utratą przytomności, zaburzeniami jelitowymi, drgawkami oraz uszkodzeniem wątroby.
Należy pamiętać, że cynamon nie jest zalecany kobietom w ciąży, ponieważ zawarta w przyprawie kumaryna wpływa na rozrzedzenie krwi i może wywołać poronienie. Dodatkowo szczególnie ostrożne w spożyciu przyprawy powinny być osoby walczące z częstymi krwotokami oraz mające alergię na ten produkt.
Cynamon na obniżenie ciśnienia
W licznych badaniach naukowych wykazano, że spożywanie cynamonu i preparatów opartych na tej przyprawie zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia. Przede wszystkim cynamon jako dodatek w codziennej diecie normalizuje poziom glukozy we krwi, wpływa korzystnie na ciśnienie tętnicze oraz obniża wartość cholesterolu całkowitego, frakcji LDL, trójglicerydów i podwyższa cholesterol HDL. Co ciekawe Akilen i wsp. przeprowadzili badanie mające na celu określenie wpływu 12. tygodniowej suplementacji diety cynamonem w ilości 2,2g/ dzień wśród pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą. Zaobserwowano znaczny spadek ciśnienia rozkurczowego i skurczowego w grupie osób przyjmujących przyprawę w odróżnieniu do braku pozytywnych efektów w grupie placebo.
Ponadto badania przeprowadzone na szczurach potwierdzają pozytywny wpływ spożywania cynamonu na poziom ciśnienia tętniczego. Nyadjeu i wsp. określali zależność między spożywaniem przez zwierzęta różnych dawek cynamonu, a wartością ich ciśnienia tętniczego. Szczury z nadciśnieniem tętniczym po spożyciu ekstraktu z kory Cinnamomum zeylanicum w dawce 5/10/20 mg/kg m.c. redukowały swoje ciśnienie o kolejno 12,5; 26,6 i 30,6%. Z kolei Preuss i wsp. porównywali wpływ diety bogatej w cynamon z dietą tradycyjną na poziom ciśnienia tętniczego u szczurów. Wykazano, że szczury spożywające dietę tradycyjną wzbogaconą przez cynamon charakteryzują się niższym ciśnieniem tętniczym niż zwierzęta nie spożywające przyprawy. Z badań wynika, że spożywanie cynamonu zmniejsza ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego, który obejmuje cukrzycę, nadciśnienie tętnicze oraz dyslipidemie [2].
Cynamon a odchudzanie
Zgrabna sylwetka to pragnienie każdej kobiety, która dba o swój wygląd i zdrowie. Jednak odchudzanie nie jest takie proste! Jest to ciągła, trudna walka z samym sobą, swoim rozsądkiem, pragnieniami lub zachciankami, która aby zakończyć się sukcesem musi być oparta o indywidualny plan żywieniowy. Oprócz diety o odpowiedniej podaży białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów jadłospis powinien zawierać składniki przyśpieszające przemianę materii oraz pobudzające organizm do korzystania z zapasów tkanki tłuszczowej. Do składników wspomagających odchudzanie należy cynamon, który rozgrzewa organizm, przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej, redukuje apetyt i poprawia wrażliwość receptorów na insulinę. Cynamon reguluje poziom glukozy w organizmie, dzięki czemu zapobiega nagłym skokom poziomu cukru w organizmie i zmniejsza uczucie łaknienia na słodycze. Dodatek 1 łyżeczki cynamonu w diecie zmniejsza apetyt, powoduje uczucie sytości, ponieważ opóźnia przechodzenie masy pokarmowej z żołądka do jelita.
Cynamon wpływa również na szybkość procesu metabolizmu węglowodanów oraz zapobiega powstawaniu otyłości w okolicy brzucha. Co więcej przyprawa mimo wielu korzyści wynikających z jej spożywania nie jest wysokokaloryczna, dlatego często występuje w diecie osób redukujących masę ciała. Jedna łyżeczka cynamonu dostarcza około jedynie 6 kcal energii! Inspiracji na włączenie cynamonu do swojej diety jest wiele. Przyprawę można dodać do porannej owsianki, kawy, zielonej herbaty, sałatki owocowej, koktajlu. Obecność tego składnika w diecie przyśpieszy przemianę materii, wspomoże redukcję tkanki tłuszczowej oraz zmniejszy masę ciała. Należy jednak pamiętać, że kluczem do uzyskania wymarzonej sylwetki jest przestrzeganie dobrze zbilansowanej pod kątem składników odżywczych diety oraz codzienna aktywność fizyczna. Stosowanie cynamonu powinno być potraktowane jako uzupełnienie wcześniej wymienionych filarów zdrowego odchudzania [2].
Bez wątpienia cynamon stanowi bardzo cenny składnik diety ze względu na przyjemny aromat oraz właściwości prozdrowotne. Spożywanie cynamonu korzystnie wpływa na poziom glukozy we krwi, wrażliwość tkanek na insulinę, poprawia wartości lipidogramu czy reguluje ciśnienie tętnicze. Ponadto ze względu na poprawę przemiany materii, hamowanie apetytu i wspomaganie lipolizy zalecany jest do spożycia jako środek pomocniczy w kuracjach odchudzających.
Literatura:
- Kaławaj K., Lemieszek M., „Prozdrowotne właściwości cynamonu”., Medycyna ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2015, Tom 21, Nr 3, 328-331
- Kulczyński B., „Znaczenie wybranych przypraw w chorobach sercowo-naczyniowych”., Postepy Hig Med Dosw 2016; 70: 1131-1141
Czy cynamon wywoluje krwawienia z nosa i podwyzsza cisnienie krwi???