Nerwica żołądka – objawy. Jak leczyć nerwicę żołądka?

16 18 20

Stres przed ważnym spotkaniem czy egzaminem, napięcie emocjonalne, nadmiar codziennych obowiązków, brak czasu na odpoczynek, chwilę relaksu…Choć nerwica żołądka i jelit nie zagraża życiu, jej dokuczliwe objawy uniemożliwiają korzystanie z jego dobrodziejstw najwyższej jakości.  

Nerwica żołądka

Nerwica żołądka i jelit, określana również jako zespół jelita drażliwego, jest jednym z najczęstszych schorzeń XXI wieku, będącym podmiotem diagnostyki w środowisku lekarzy rodzinnych, gastroenterologów, a nawet psychologów i psychiatrów, bowiem dolegliwości tej choroby pojawiają się zazwyczaj na skutek stresujących wydarzeń w życiu pacjenta. Szczególnie podatne są osoby o lękowym usposobieniu, podchodzące do życia zbyt emocjonalnie.

Objawy nerwicy żołądka

Kluczowym objawem nerwicy żołądka jest przewlekły, niekiedy nawracający ból bądź dyskomfort w jamie brzusznej połączony z zaburzeniami rytmu i konsystencji wypróżnień. Chorobie często towarzyszą inne nieprzyjemne dolegliwości, wśród których obserwuje się nadmiar wydzielanych gazów, wzdęcia, uczucie ciężkości po posiłku, nudności i wymioty oraz zgagę. Ciekawostką jest, iż przyczyną zaostrzenia tej uciążliwej dolegliwości jest przewlekły stres. Niekiedy symptomy choroby przypominają zatrucie pokarmowe, chorobę wrzodową żołądka czy refluks żołądkowo-przełykowy. Diagnozę schorzenia ustala się na podstawie występujących objawów i wykluczenia istnienia innych chorób organicznych.

Warto wiedzieć!

Nerwica żołądka – leczenie ziołami

Uważa się, iż dobrym sposobem na złagodzenie objawów nerwicy jest terapia ziołami. Wśród surowców roślinnych wyróżnia się rumianek pospolity, bowiem napar z jego kwiatów wykazuje łagodne działanie uspokajające i rozkurczowe. Herbatka z tego zioła jest skuteczna nie tylko w leczeniu wzdęć i gazów czy zmagań z kolką jelitową, lecz również sprawdza się w łagodzeniu dolegliwości bólowych żołądka o podłożu nerwicowym. Innym przykładem ziół powszechnie stosowanych w leczeniu nerwic są szyszki chmielu zwyczajnego oraz gruczoły włosków wydzielniczych, określanych terminem lupulina. Wyciąg z szyszek oprócz działania hipotensyjnego znalazł zastosowanie w leczeniu  pomocniczym stanów nadpobudliwości nerwowej, a także problemów z zasypianiem. Istnieją również doniesienia o korzystnym działaniu środków zawierających olejek z mięty pieprzowej w łagodzeniu dolegliwości bólowych i wzdęć brzucha [5].

Nerwica żołądka – leczenie

Należy mieć na względzie fakt, iż nerwica żołądka i jelit w znaczący sposób przyczynia się do pogorszenia jakości życia, dlatego też terapia winna opierać się na eliminacji uciążliwych dolegliwości. Niewątpliwie podczas zmagań z nerwicą żołądka istotna jest psychoterapia, a przede wszystkim nauczenie pacjenta radzenia sobie ze stresem oraz czynnikami go wywołującymi. Praktykowane są też inne metody leczenia, poczynając od modyfikacji stylu życia, zmiany diety aż do metod niekonwencjonalnych i alternatywnych, wśród których wymienia się techniki relaksacyjne (muzykoterapia, aromaterapia), akupunkturę, leczenie chińskimi ziołami, wyciągiem z karczocha oraz mieszankami ziołowymi o specjalnie dobranej kompozycji surowców [3]. Według doktora Różańskiego nalewka z Ginkgo biloba (95 ml) w połączeniu z izowalerianianem mentylu (5 kropli) doskonale sprawdza się przy nerwicach serca oraz żołądka. Zaleca się stosowanie tego specyfiku 12 razy dziennie po 5 ml [2]. Jednakże trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż żaden nawet najbardziej wypromowany środek farmakologiczny nie zastąpi pełnowartościowej i zbilansowanej diety.

Nerwica żołądka – dieta

Na początku należałoby podkreślić, iż nie istnieje uniwersalna dieta dla pacjentów zmagających się z nerwicą żołądka, która przyniosłaby ulgę w dokuczliwych objawach towarzyszących chorobie. Zatem trzeba mieć na względzie fakt, iż zarówno postępowanie dietetyczne, jak i metoda leczenia powinny być dopasowane indywidualnie do występujących dolegliwości pacjenta, gwarantując jednocześnie najwyższe bezpieczeństwo. Niekiedy osoby z objawami nerwicy żołądka eliminują z codziennego żywienia niektóre produkty (mleko i przetwory mleczne, produkty pszenne), twierdząc iż tu tkwi przyczyna ich problemu. W praktyce, zwłaszcza w okresie nasilenia dolegliwości, zaleca się wykluczenie pokarmów źle tolerowanych, ciężkostrawnych i smażonych potraw oraz produktów działających drażniąco na przewód pokarmowy (mocna kawa i herbata, alkohol, ostre przyprawy).

5 praktycznych porad zdrowego żywienia w czasie zmagań z nerwicą żołądka:

  • obserwuj swój organizm, zaś w trakcie zaostrzenia objawów ogranicz produkty, których nie tolerujesz;
  • ogranicz pokarmy, które sprzyjają wystąpieniu wzdęć i gazów (czosnek, cebula, rośliny strączkowe, napoje gazowane); Należy jednak podkreślić, iż takie postępowanie tylko u niektórych osób przyczynia się do złagodzenie objawów [1,4];
  • unikaj produktów zawierających dużą ilość sztucznych substancji słodzących, bowiem takowe mogą nasilać biegunkę i wzdęcia;
  • ogranicz ilość wypijanej mocnej kawy i herbaty. W zamian wybieraj wodę mineralną, lekkie herbatki ziołowe o działaniu uspokajającym (melisa, mięta, bądź mieszanki o specjalnie dobranej kompozycji ziół);
  • unikaj sytuacji stresowych. Postaraj się znaleźć czas na odpoczynek, chwilę relaksu i codzienną gimnastykę.

Nerwicę żołądkowo-jelitową zwykło nazywać się chorobą emocji, bowiem nieprzyjemne jej objawy są skutkiem sytuacji stresogennej. Według prastarego przysłowia to właśnie „złość odbija się w żołądku”, a my zmagając się z trudami dnia codziennego musimy podjąć się tego wyzwania, aby korzystać z dobrodziejstw życia najwyższej jakości.

Literatura:

  1. Bielasik A. Poradnik edukacyjny dla pacjentów z Zespołem Jelita Nadwrażliwego. SOLVAY Pharma Polska Sp. z o.o., Warszawa.
  2. Różański H. Rzeczywiste właściwości miłorzębu – Gingko. Medycyna dawna i współczesna, rozanski.li/2000/rzeczywiste-wlasciwosci-milorzebu-ginkgo/.
  3. Talley N. (red). 2013. Zespół jelita nadwrażliwego. Gastroenterologia i Hepatologia w Praktyce Klinicznej. Jelito cienkie. Jelito grube. Trzustka. Elsevier Urban & Partner, Wrocław.
  4. Włodarek D., Lange E., Kozłowska L., Głąbska D. 2014, Dietoterapia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.
  5. Żelowski A., Wojtuń S., Gil J., Dyrla P. 2013. Zespół jelita nadwrażliwego – podstawowe zasady rozpoznawania i leczenia. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 9(3), 250-255.
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Nerwica żołądka – objawy. Jak leczyć nerwicę żołądka? - 4.1/5. Oddano 25 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog żywności. Pasjonatka sztuki kulinarnej i ziołolecznictwa.