Nerwica żołądka – objawy. Jak leczyć nerwicę żołądka?

Stres przed ważnym spotkaniem czy egzaminem, napięcie emocjonalne, nadmiar codziennych obowiązków, brak czasu na odpoczynek, chwilę relaksu…Choć nerwica żołądka i jelit nie zagraża życiu, jej dokuczliwe objawy uniemożliwiają korzystanie z jego dobrodziejstw najwyższej jakości.
Nerwica żołądka
Nerwica żołądka i jelit, określana również jako zespół jelita drażliwego, jest jednym z najczęstszych schorzeń XXI wieku, będącym podmiotem diagnostyki w środowisku lekarzy rodzinnych, gastroenterologów, a nawet psychologów i psychiatrów, bowiem dolegliwości tej choroby pojawiają się zazwyczaj na skutek stresujących wydarzeń w życiu pacjenta. Szczególnie podatne są osoby o lękowym usposobieniu, podchodzące do życia zbyt emocjonalnie.
Objawy nerwicy żołądka
Kluczowym objawem nerwicy żołądka jest przewlekły, niekiedy nawracający ból bądź dyskomfort w jamie brzusznej połączony z zaburzeniami rytmu i konsystencji wypróżnień. Chorobie często towarzyszą inne nieprzyjemne dolegliwości, wśród których obserwuje się nadmiar wydzielanych gazów, wzdęcia, uczucie ciężkości po posiłku, nudności i wymioty oraz zgagę. Ciekawostką jest, iż przyczyną zaostrzenia tej uciążliwej dolegliwości jest przewlekły stres. Niekiedy symptomy choroby przypominają zatrucie pokarmowe, chorobę wrzodową żołądka czy refluks żołądkowo-przełykowy. Diagnozę schorzenia ustala się na podstawie występujących objawów i wykluczenia istnienia innych chorób organicznych.
Nerwica żołądka – leczenie ziołami
Uważa się, iż dobrym sposobem na złagodzenie objawów nerwicy jest terapia ziołami. Wśród surowców roślinnych wyróżnia się rumianek pospolity, bowiem napar z jego kwiatów wykazuje łagodne działanie uspokajające i rozkurczowe. Herbatka z tego zioła jest skuteczna nie tylko w leczeniu wzdęć i gazów czy zmagań z kolką jelitową, lecz również sprawdza się w łagodzeniu dolegliwości bólowych żołądka o podłożu nerwicowym. Innym przykładem ziół powszechnie stosowanych w leczeniu nerwic są szyszki chmielu zwyczajnego oraz gruczoły włosków wydzielniczych, określanych terminem lupulina. Wyciąg z szyszek oprócz działania hipotensyjnego znalazł zastosowanie w leczeniu pomocniczym stanów nadpobudliwości nerwowej, a także problemów z zasypianiem. Istnieją również doniesienia o korzystnym działaniu środków zawierających olejek z mięty pieprzowej w łagodzeniu dolegliwości bólowych i wzdęć brzucha [5].
Nerwica żołądka – leczenie
Należy mieć na względzie fakt, iż nerwica żołądka i jelit w znaczący sposób przyczynia się do pogorszenia jakości życia, dlatego też terapia winna opierać się na eliminacji uciążliwych dolegliwości. Niewątpliwie podczas zmagań z nerwicą żołądka istotna jest psychoterapia, a przede wszystkim nauczenie pacjenta radzenia sobie ze stresem oraz czynnikami go wywołującymi. Praktykowane są też inne metody leczenia, poczynając od modyfikacji stylu życia, zmiany diety aż do metod niekonwencjonalnych i alternatywnych, wśród których wymienia się techniki relaksacyjne (muzykoterapia, aromaterapia), akupunkturę, leczenie chińskimi ziołami, wyciągiem z karczocha oraz mieszankami ziołowymi o specjalnie dobranej kompozycji surowców [3]. Według doktora Różańskiego nalewka z Ginkgo biloba (95 ml) w połączeniu z izowalerianianem mentylu (5 kropli) doskonale sprawdza się przy nerwicach serca oraz żołądka. Zaleca się stosowanie tego specyfiku 1–2 razy dziennie po 5 ml [2]. Jednakże trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż żaden nawet najbardziej wypromowany środek farmakologiczny nie zastąpi pełnowartościowej i zbilansowanej diety.
Nerwica żołądka – dieta
Na początku należałoby podkreślić, iż nie istnieje uniwersalna dieta dla pacjentów zmagających się z nerwicą żołądka, która przyniosłaby ulgę w dokuczliwych objawach towarzyszących chorobie. Zatem trzeba mieć na względzie fakt, iż zarówno postępowanie dietetyczne, jak i metoda leczenia powinny być dopasowane indywidualnie do występujących dolegliwości pacjenta, gwarantując jednocześnie najwyższe bezpieczeństwo. Niekiedy osoby z objawami nerwicy żołądka eliminują z codziennego żywienia niektóre produkty (mleko i przetwory mleczne, produkty pszenne), twierdząc iż tu tkwi przyczyna ich problemu. W praktyce, zwłaszcza w okresie nasilenia dolegliwości, zaleca się wykluczenie pokarmów źle tolerowanych, ciężkostrawnych i smażonych potraw oraz produktów działających drażniąco na przewód pokarmowy (mocna kawa i herbata, alkohol, ostre przyprawy).
5 praktycznych porad zdrowego żywienia w czasie zmagań z nerwicą żołądka:
- obserwuj swój organizm, zaś w trakcie zaostrzenia objawów ogranicz produkty, których nie tolerujesz;
- ogranicz pokarmy, które sprzyjają wystąpieniu wzdęć i gazów (czosnek, cebula, rośliny strączkowe, napoje gazowane); Należy jednak podkreślić, iż takie postępowanie tylko u niektórych osób przyczynia się do złagodzenie objawów [1,4];
- unikaj produktów zawierających dużą ilość sztucznych substancji słodzących, bowiem takowe mogą nasilać biegunkę i wzdęcia;
- ogranicz ilość wypijanej mocnej kawy i herbaty. W zamian wybieraj wodę mineralną, lekkie herbatki ziołowe o działaniu uspokajającym (melisa, mięta, bądź mieszanki o specjalnie dobranej kompozycji ziół);
- unikaj sytuacji stresowych. Postaraj się znaleźć czas na odpoczynek, chwilę relaksu i codzienną gimnastykę.
Nerwicę żołądkowo-jelitową zwykło nazywać się chorobą emocji, bowiem nieprzyjemne jej objawy są skutkiem sytuacji stresogennej. Według prastarego przysłowia to właśnie „złość odbija się w żołądku”, a my zmagając się z trudami dnia codziennego musimy podjąć się tego wyzwania, aby korzystać z dobrodziejstw życia najwyższej jakości.
Literatura:
- Bielasik A. Poradnik edukacyjny dla pacjentów z Zespołem Jelita Nadwrażliwego. SOLVAY Pharma Polska Sp. z o.o., Warszawa.
- Różański H. Rzeczywiste właściwości miłorzębu – Gingko. Medycyna dawna i współczesna, rozanski.li/2000/rzeczywiste-wlasciwosci-milorzebu-ginkgo/.
- Talley N. (red). 2013. Zespół jelita nadwrażliwego. Gastroenterologia i Hepatologia w Praktyce Klinicznej. Jelito cienkie. Jelito grube. Trzustka. Elsevier Urban & Partner, Wrocław.
- Włodarek D., Lange E., Kozłowska L., Głąbska D. 2014, Dietoterapia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.
- Żelowski A., Wojtuń S., Gil J., Dyrla P. 2013. Zespół jelita nadwrażliwego – podstawowe zasady rozpoznawania i leczenia. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 9(3), 250-255.

Zaburzenia opróżniania żołądka mogą wynikać z kilku przyczyn, najczęściej występującą jest jednak cukrzyca. czytaj więcej
Dolegliwości żołądkowe w dużej mierze zależą od naszej diety. Nieodpowiedni styl życia lub leki mogą spowodować nadkwasotę żołądka! Dowiedz się jak jej uniknąć! czytaj więcej
Opinie
wyłącz pisanie odpowiedziTwoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !