Negatywne oddziaływanie soków i napojów słodzonych

16 18 20

Wszystkie napoje gazowane typu coca-cola są jasno określane jako szkodliwe dla zdrowia z powodu ogromnej ilości cukru. Ten sam cukier można jednak znaleźć także w licznych sokach owocowych. Jak się okazuje, ich picie nie tylko zaburza dzienny bilans kaloryczny, ale także przyprawia konsumentów o próchnicę.

Soki i słodkie napoje przyczyną próchnicy zębów

Próchnica zębów jest chorobą jamy ustnej, która prowadzi do demineralizacji zęba na skutek działania kwasów wytwarzanych przez bakterie znajdujące się w jamie ustnej. Soki i napoje gazowane, jak pokazują badania opublikowane w Journal of Public Health Dentistry, tworzą idealne warunki dla powstawania próchnicy.

Przyczyną próchnicy jest zawarty w sokach i napojach gazowanych cukier, może być to zarówno dodatkowy cukier, jak naturalny pochodzący z owoców. Dodatkowo napoje tego typu mają odczyn kwaśny, co potęguje namnażanie się bakterii w jamie ustnej. Według badań o wiele mniejszą próchnicą wykazywały się osoby, które zamiast napojów i soków owocowych wybierały wodę lub mleko.

Przed napojami gazowanymi typu coca-cola nie trzeba już ostrzegać. Jak się jednak okazuje soki owocowe pite w nadmiernych ilościach, również mogą przynieść więcej złego niż dobrego. Nie warto jednak całkowicie z nich rezygnować, bowiem to świetny sposób na uzupełnienie witamin i cennych składników mineralnych, szczególnie w okresie, kiedy nie mamy dostępu do świeżych owoców. Przed zakupem lepiej zapoznaj się z różnicami pomiędzy sokiem, nektarem i napojem owocowym, abyś wybrał najbardziej wartościowy napój.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Negatywne oddziaływanie soków i napojów słodzonych - 4.1/5. Oddano 9 głosy.
Autor artykułu: