Bratek polny – herbata, właściwości, na trądzik
Bratek polny to popularny kwiat, który rośnie w ogrodach, na łąkach i przydrożach. Nie wszyscy jednak wiedzą, że roślina ta wykazuje wiele właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim oczyszcza organizm, pomaga zwalczyć trądzik i inne problemy skórne. Najczęściej stosuje się go w formie tabletek i naparów. Poznajmy właściwości bratka polnego.
Bratek polny
Bratek polny to jednoroczna lub dwuletnia roślina z rodziny fiołkowatych, znana również jako sierotka albo fiołek polny. Pochodzi z Azji, ale od dawna występuje już w całej Europie. W Polsce jest bardzo popularny, można go często znaleźć pośród kwiatów w ogrodach, na łąkach, pastwiskach oraz przydrożach. Zazwyczaj dorasta do wysokości 0,5 m, ma mocno rozgałęzioną łodygę z wieloma karbowanymi liśćmi. Kwiaty bratka polnego są białe, żółte lub niebieskie, a jego owoc stanowi trójkomorowa torebka, która zawiera nasiona. Bratek kwitnie od czerwca do listopada. Jedną z odmian jest fiołek trójbarwny. Wyglądem jest bardzo podobny do bratka polnego, jednakże jego kwiaty są większe i mają intensywniejszy kolor.
Właściwości bratka polnego
Bratek polny zawiera wiele cennych składników m.in. saponiny, fenolokwasy, rutynę, antocyjany, cukry, sole mineralne, olejki eteryczne, karotenoidy, kwasy organiczne, witaminę C. Z uwagi na swój skład bratek wykazuje działanie lecznicze i może wpłynąć na poprawę niektórych problemów zdrowotnych.
Oto najważniejsze właściwości bratka:
- oczyszcza organizm,
- poprawia przemianę materii,
- działa moczopędnie,
- uszczelnia naczynia krwionośne,
- obniża ciśnienie krwi,
- działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie,
- przynosi ulgę w podrażnieniach oczu,
- łagodzi zmiany skórne,
- poprawia stan włosów i paznokci,
- duże dawki mogą wzmagać pocenie się oraz działać przeczyszczająco.
Bratek polny na trądzik
Bratek polny swoją popularność zyskuje przede wszystkim dzięki działaniu oczyszczającemu i poprawiającemu stan skóry. Znalazł swoje zastosowanie w leczeniu trądziku i w łagodzeniu jego zmian. Można stosować preparaty z bratkiem takie jak tabletki, herbatki czy tzw. parówki stosowane bezpośrednio na twarz. W tym celu należy przygotować napar z bratka i na ok. 10–15 min. pochylić twarz nad miską i przykryć ręcznikiem. Można również naparem przemywać twarz jak tonikiem. W początkowym okresie zmiany trądzikowe mogą się nasilić. Jest to częsty efekt w leczeniu trądziku. Celem kuracji jest oczyszczenie skóry, także w pierwszym etapie nie należy się zniechęcać, gdy nagle cera pogorszy się. W miarę czasu wszystkie niepożądane objawy powinny stopniowo ustąpić, skóra stanie się gładsza, a zmiany trądzikowe mniej widoczne. Trądzik jest trudnym do leczenia problemem dermatologicznym, który może mieć różne podłoże. Oczyszczenie organizmu często wpływa na poprawę skóry i bratek w tym przypadku może być jak najbardziej skuteczny. Jeżeli trądzik ma inne podłoże bratek może być środkiem niewystarczającym i wtedy konieczne jest zasięgnięcie porady lekarza dermatologa.
Herbata z bratka polnego (dawkowanie)
Herbatkę z bratka można przyrządzić jako napar, kupując susz lub gotowe zioła typu fix. W pierwszym przypadku należy susz wsypać do letniej wody i doprowadzić do wrzenia – nie gotować! Następnie przecedzić i przelać napar do szklanki. W drugim przypadku 1 saszetkę bratka należy zalać 1/2 szklanki wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez około 5–7 minut. Zazwyczaj taką herbatkę pije się 2–3 razy dziennie po posiłkach (1/2 szklanki). Najlepiej bratka pić zgodnie z zaleceniem producenta, które znajduje się na opakowaniu.
Bratek polny może być skutecznym środkiem na oczyszczenie organizmu i poprawę stanu skóry. Należy pamiętać, że terapia bratkiem jest procesem długotrwałym i wymaga systematyczności. Osoby uczulone, kobiety w ciąży i karmiące nie powinny korzystać z preparatów z wyciągiem z bratka.