Modafinil – działanie, zastosowanie, dawkowanie i skutki uboczne

16 18 20

Narkolepsja jest chorobą o podłożu neurologicznym, o nie do końca poznanej etiologii. Leczenie narkolepsji opiera się głównie na łagodzeniu jej objawów, czyli nadmiernej senności w ciągu dnia, niespodziewanych napadów snu i związanych z tym problemów. Jednym ze środków stosowanych w terapiach tej choroby jest modafinil, którego zadaniem jest zmniejszenie uczucia senności pobudzając układ nerwowy i wprowadzając w stan czuwania.

Modafinil

Modafinil jest organiczną substancją chemiczną, a także składnikiem leku na narkolepsję, który działa stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy. Powoduje zmniejszenie senności, a także pobudza organizm, zapobiegając napadom drzemki w ciągu dnia. Lek nie wykazuje działania narkotycznego, nie działa także euforyzująco. Opiera się głównie na zwiększaniu stężenia neuroprzekaźników – noradrenaliny i dopaminy. Związek ten wykorzystywany jest również w leczeniu zespołu obturacyjnego bezdechu sennego oraz w zaburzeniach snu związanych z pracą zmianową.  

Modafinil – działanie

Przede wszystkim lek działa pobudzająco i stymulująco na układ nerwowy, przez co zapobiega nadmiernej senności i uczuciu zmęczenia. Nie do końca poznano mechanizm działania leku, natomiast wiadomo, że działa jako inhibitor zwrotnego wychwytu ważnych neuroprzekaźników (noradrenaliny oraz dopaminy), tym samym zwiększając ich stężenie w miejscu komunikacji komórek nerwowych. Wstępne badania wykazały, że środek może mieć zdolności uzależniające.  

Modafinil – zastosowanie

Modafinil to lek, który znajduje zastosowanie w leczeniu nadmiernej senności, ujawniającej się w przebiegu chorób przewlekłych, narkolepsji oraz zespołu obturacyjnego bezdechu sennego. Ponadto stosować go można w przypadku zaburzeń snu związanych z pracą zmianową.

Modafinil – dawkowanie

Lek przyjmowany jest doustnie, a dawki każdorazowo ustala lekarz po zapoznaniu się z historią choroby, należy ściśle stosować się do jego zaleceń. Modafinil zwykle przyjmowany jest zaraz po obudzeniu, a czas jego półtrwania w organizmie wynosi 15 godzin. Najczęściej podawana jest dawka od 100–200 mg na dzień.

Modafinil – skutki uboczne

Niestety lek może powodować szereg efektów niepożądanych, takich jak: bóle głowy, brzucha, zaburzenia rytmu serca, osłabienie, rozszerzenie naczyń krwionośnych, nadciśnienie tętnicze, bezsenność, zawroty głowy, depresja, reakcje alergiczne, owrzodzenie ust oraz inne dolegliwości. Z powodu ciężkiej toksyczności dermatologicznej, lek nie został zaakceptowany jako środek wspomagający leczenie zespołu ADHD. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że przyjmowanie leku może zaburzać zdolności prowadzenia pojazdów.

Modafinil jest lekiem stosowanym w zaburzeniach o podłożu neurologicznym (narkolepsja) oraz w zespole obturacyjnego bezdechu sennego, jak i zaburzeniach snu wywołanych pracą na zmiany. Jego działanie pobudzająco-stymulujące na układ nerwowy, zapobiega nadmiernej senności. Pomimo swego korzystnego działania w wymienionych chorobach, wywołuje wiele skutków ubocznych, a także może wpływać na codzienne funkcjonowanie. Modafinil jest przepisywany przez lekarza, a jego stosowanie musi być prowadzone pod stałą kontrolą.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Modafinil – działanie, zastosowanie, dawkowanie i skutki uboczne - 3.7/5. Oddano 267 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.

Opinie

  • Material 19.02.2016, 4:52

    Grubaśna faza, niczym z filmu „Limitless” Polecam A+++

    Odpowiedz
    • Grip 28.03.2016, 8:53

      W jaki sposób można kupić ten lek?

      Odpowiedz
      • Bonavita.pl 06.04.2016, 11:09

        Modafinil jest przepisywany na receptę przez lekarzy, a jego stosowanie musi przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza.

        Odpowiedz
  • Jan 31.01.2017, 9:53

    Nie kupujcie tego – zażywanie modafinilu/armmodafinilu zawsze kończy się pobytem na oddziale psychiatrycznym z psychozą i schizofrenią

    Odpowiedz
    • Jaś 09.03.2017, 3:05

      Nie wiedziałem, że w takich ośrodach dają ludziom dostęp do netu. Poproś kogoś, by zmienili Ci oddział, bo ten źle na Ciebie działa.

      Odpowiedz
      • Gvsss 20.07.2017, 12:03

        Haha zgadza sie

        Odpowiedz
    • Fredi 15.03.2017, 11:26

      rozumiem , że trolujesz. Ale mało zabawnie wprowadzając ludzi w błąd. Modafinil/Armodafinil ma wręcz przeciwnie korzystny wpływ na zdrowie psychiczne u osób z Depresją (zwłaszcza z lekooporną depresją, które przewertowały wszystkie SSRI , SNRI i Wellbutrin) okazuje się ,że dzięki niemu można normalnie funkcjonować i w przeciwieństwie do Narkotycznego Metylofenidatu (który inhibicje dopaminy ma większą niż kokaina) nie uzależnia. Co do psychoz również informacja z dupy bo Armodafinil jest wykorzystywany w leczeniu schizofrenii a dokładniej powikłań z nią związanych czyli „gubienie wątku , problemy z organizacją , planowanie itd” i póki co nie ma lepszego leku.

      Odpowiedz
    • asia 23.01.2021, 4:33

      bardzo proszę nie wyrażać i nie wprowadzać w błąd

      Odpowiedz
  • Tomasz 19.07.2017, 10:03

    Gdzie to można kupić?

    Odpowiedz
  • Qwerty 21.03.2018, 11:11

    Na internecie można kupić

    Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone