Nie mogę zasnąć! Domowe sposoby i zioła na bezsenność
Aktualizacja: 23 sierpnia, 2018
Bezsenność wydaje się być zmorą obecnych czasów. Zgodnie z analizą, cierpi na nią aż 20% ludzkości na całym świecie. W walce z zaburzeniami snu zwykle stosowane są preparaty farmaceutyczne, powodujące niekiedy pogorszenie nastroju czy twardy sen, bez możliwości pobudki. Niewiele z nas wie, że istnieją zioła i inne produkty, które usprawniają proces snu i dzięki temu wspomagają leczenie bezsenności.
Przyczyny bezsenności
Bezsenność to subiektywnie odczuwana zła jakość snu, wyraźnie pogarszająca funkcjonowanie w ciągu dnia, trwająca odpowiednio długo. Bardzo często ciężko jest określić konkretną przyczynę jej występowania, jednak zwykle wpływa na to stres psychospołeczny (ostry lub przewlekły) i zaburzenia lękowe. Do przyczyn bezsenności zalicza się również choroby somatyczne, których objawy zwykle utrudniają prawidłowy sen, np. gorączka, ból, kaszel oraz świąd. Wśród czynników zwiększających ryzyko wystąpienia anomalii wymienić można także płeć, gdyż kobiety znacznie częściej cierpią na bezsenność niż mężczyźni. Dużą rolę odgrywają tutaj też predyspozycje rodzinne, przeciążenie pracą, stres szkolny, okres przedegzaminowy, hospitalizacja, rozstanie z partnerem czy żałoba. Ogólniej mówiąc, kiedy człowiek nie jest w stanie poradzić sobie ze swoimi problemami, rozważa nad nimi właśnie w nocy, a emocje temu towarzyszące zwykle utrudniają mu zaśnięcie. Ponadto kolacja tuż przed snem nie wpływa korzystnie na jego efektywność. Dodatkowo nagła zmiana trybu życia, np. przeprowadzka czy przejście na emeryturę może skutkować zaburzeniami snu.
Domowe sposoby na bezsenność
Wbrew temu, co wiele osób sądzi w walce z tym problemem nie pomoże popularne liczenie baranów przed snem, teoria ta została już dawno obalona przez specjalistów. Zwykle osobom cierpiącym na bezsenność zaleca się rezygnację z kawy, spożywanie kolacji 2–3 godziny przed snem, unikanie emocjonalnych i aktywizujących zajęć w porze wieczornej, utrzymywanie temperatury w sypialni ok. 20ᴼC oraz nie oglądanie telewizji przed snem (tyczy się to wszystkich ekranów, zatem korzystanie z komputera/laptopa czy smartfona również jest niezalecane). Znany wszystkim sposób to spożycie szklanki ciepłego mleka przed snem. Z uwagi na obecność wapnia, który bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych, a także wspomaga wchłanianie magnezu, jest to niezwykle skuteczny sposób w walce o dobry sen, gdyż wpływa na polepszenie zarówno subiektywnych, jak i obiektywnych parametrów snu.
Zioła na bezsenność
Wśród ziół na bezsenność można wymienić m.in. kozłka lekarskiego, który w tym celu stosowany był już ponad 1 000 lat temu. Ze względu na składniki w nim obecne m.in. kwas GABA czy alaninę, wiąże się on z receptorami serotoninowymi dając efekt nasenny. Dodatkowo, według niektórych doniesień, zioło to działa na receptory adenozynowe, przez co wspomaga działanie melatoniny (substancja odpowiedzialna za jakość snu). Ogólnie mówiąc jego aktywność wydłuża całkowity czas odpoczynku i tym samym skraca czas latencji snu, a także zmniejsza stres, który jest częstym czynnikiem warunkującym występowanie bezsenności, stąd właśnie potoczna jego nazwa, „waleriana”. Poza tym podobne działanie wykazuje chmiel, który również cieszy się dużą popularnością. Za jego właściwości ułatwiające sen najprawdopodobniej odpowiedzialne są substancje goryczkowe. Oczywiście nie zapominajmy o znanej każdemu melisie lekarskiej, która oprócz właściwości uspokajających, wykazuje nieznaczne działanie ułatwiające zasypianie. Co ciekawe w ziołolecznictwie stosowana jest już od co najmniej 2 000 lat. Wartym uwagi, jest także jedna z najstarszych roślin zielarskich, czyli rumianek. Charakteryzuje się szeregiem właściwości, w tym również uspokajającymi i nasennymi, które cechuje zarówno napar z rośliny, jak i wdychany olejek eteryczny. W problemach z zasypianiem często polecana jest również męczennica cielista, która działa jednak bardziej uspokajająco niż nasennie. Dość istotnym faktem, jest także to, że sok z wiśni działa bardzo skutecznie na bezsenność poprzez wpływanie na wzrost stężenia melatoniny w organizmie.
Podsumowując bezsenność jest problemem dotykającym bardzo duży odsetek społeczeństwa, który pogłębia się często wraz z wiekiem. Warto zadbać o czynniki takie jak nie najadanie się przed snem, zachowanie aktywności fizycznej w ciągu dnia, a także utrzymanie optymalnej temperatury w sypialni. W momencie, kiedy trudność ta się pojawi, dobrze jest sięgnąć po naturalne produkty, które wspomogą naszą walkę z trudnością w zasypianiu nie powodując efektów ubocznych i dostarczając jednocześnie wielu witamin, minerałów i związków aktywnych biologicznie.
Literatura:
- Kawalec, K. Pawlas: „Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu.”, Problemy Higieny Epidemiologicznej, 2013, 94(1): 1-5.
- Wichniak, A. Wierzbicka, W. Jernajczyk: „Zasady rozpoznawania i leczenia bezsenności.”, Psychiatria w Praktyce Klinicznej, tom 1, nr 1.
- Grabska-Kobyłecka, D. Nowak: „Sen, bezsenność i jej leczenie – krótki przegląd aktualnej wiedzy ze szczególnym uwzględnieniem ziołolecznictwa.”, Pediatr Med Rodz, 2014, 10 (3), p. 270–277.
- Bidzan: „Zaburzenia snu w wieku podeszłym.”, Geriatria, 2011, 5: 34-40.
Dobrym sposobem na wspomaganie farmakoterapii i psychoterapii w leczeniu bezsenności jest olejek cbd. Polecam!
JA polecam z całego serca naturalną mieszankę ziół „na sen”. Samo naturalne dobro. Piłam, pomogła mi się wyciszyć i zasnąć.