Metabolic balance – zasady, efekty, opinie, jadłospis
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
Metabolic Balance to program żywieniowy przeznaczony dla osób, które nie tylko borykają się z nadwagą, ale chcą również poprawić ogólny stan zdrowia. Zwolennicy tej diety zalecają jej stosowanie przy występujących komplikacjach zdrowotnych z powodu chorób dietozależnych, jak np: cukrzyca, reumatyzm, migrena, zaburzenia przemiany materii, nadciśnienie tętnicze itp. Odpowiedni sposób żywienia oparty na zasadach Metabolic Balance niezależnie od wieku pozwoli zyskać energię, wzrost wydajności i sił witalnych.
Metabolic balance
Metabolic Balance będący jedną z koncepcji żywieniowych jest kompleksowym programem mającym na celu regulację masy ciała.
Celem jest indywidualne dopasowanie sposobu odżywiania do profilu osoby, na podstawie wyników badań laboratoryjnych oraz ogólnego stanu zdrowotnego. Odpowiednio stworzony plan żywieniowy łączy niejako „chemię” ciała z „chemią” wybranych produktów spożywczych, tworząc nową równowagę metaboliczną. Spożywana żywność, nie tylko powinna zawiera składniki odżywcze w ilościach pokrywających dzienne zapotrzebowanie, ale ma doprowadzić „zaburzoną” przemianę materii do stanu równowagi. Opracowana dieta jest ściśle związana ze stanem zdrowia.
Metabolic balance – zasady
Twórca diety, dr Wolf Funfack, wyszedł z założenia, że organizm człowieka niektóre produkty przyswaja gorzej inne lepiej. Przemiana materii zostaje wówczas zablokowana i nie chudniemy, a wręcz tyjemy. Dzięki odpowiedniej diecie można ten proces odwrócić.
Metabolic Balance jako program wspomagający przemianę materii ma na celu regulację masy ciała już poprzez samą zmianę nawyków żywieniowych. Dąży się tu przede wszystkim do stabilności pożądanej masy ciała. Kolejną ważną korzyścią, którą ma przynieść Metabolic Balance jest odzyskanie witalności i sprawności. Zmiana nawyków żywieniowych ma poprawiać ogólne samopoczucie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Piękna cera to następny profit tego programu żywieniowego. Utrata wagi ma odbywać się nie kosztem mięśni i tkanki łącznej, lecz tkanki tłuszczowej, skóra ma zachować – zwłaszcza u kobiet – jędrność i piękny wygląd.
Dieta oparta na Metabolic Balance składa się z czterech faz:
- Faza 1 – dwudniowe przygotowanie do zmiany diety. Po rozmowie wstępnej z opiekunem wykonuje się badania laboratoryjne krwi. Podobnie jak w przypadku innych, powszechnie znanych programów dietetycznych, organizm jest przygotowywany poprzez spożywanie lekkostrawnego pożywienia i opróżnienie jelit za pomocą łagodnych metod przeczyszczających do realizacji właściwego programu regulacji przemiany materii.
- Faza 2 – faza ścisła albo faza radykalnych zmian. Powinna trwać co najmniej dwa tygodnie, zazwyczaj jednak do momentu osiągnięcia pożądanej masy ciała.
- Faza 3 – zwana fazą luźniejszą lub fazą zmiany nawyków, podczas której można wprowadzić kolejne – dotychczas zabronione – artykuły żywnościowe.
- Fazy 2 i 3 powinny przebiegać pod nadzorem opiekuna – dietetyka lub lekarza.
- Faza 4 – tak zwana faza utrwalająca, można realizować przez całe życie.
Metabolic balance – opinie
Wiele osób decydujących się na dietę opartą o program Metabolic Balance wyraża swój entuzjazm. Podkreślają szybki spadek masy ciała w krótkim czasie bez konieczności wyrzeczeń i znaczną poprawę ogólnego samopoczucia. Zwolennicy są zadowoleni z rodzajów i wielkości proponowanych posiłków. Po trzech tygodniach efekty są już bardzo widoczne. Utrata masy ciała na tydzień to średnio 2 kg, a przez 3 miesiące – blisko 10 kg. Skóra staje się widocznie gładsza i poprawia się jej koloryt. Cellulit redukuje się praktycznie do zera.
Osoby stosujące dietę Metabolic Balance podkreślają, że dobrze dobrana dieta w oparciu o wyniki badań, tylko pod okiem specjalisty przynosi pozytywne korzyści dla organizmu.
Metabolic balance – jadłospis
Hasłem przewodnim Metabolic Balance jest: „unikaj prostych węglowodanów”. Program ten zaczyna się od „regulacji przemiany materii” – jako przykład praktycznego zastosowania podaje się rezygnację z prostych węglowodanów, które szybko i mocno podnoszą poziom insuliny, co może powodować ciągłe ataki apetytu na „niezdrowe przekąski”. Z planów żywieniowych Metabolic Balance skreślono też artykuły spożywcze o obniżonej zawartości tłuszczu”.
W diecie Metabolic Balance dopuszcza się spożywanie trzech posiłków dziennie. Pomiędzy posiłkami należy zachować każdorazowo przerwę wynoszącą pięć godzin. Po godzinie 21.00 nie należy już nic jeść. Nawet kawę i herbatę pije się wyłącznie do posiłków. Szczególną rolę ma spełniać białko. Każdy posiłek w diecie Metabolic Balance powinien zaczynać się od białka, przy czym jeden posiłek powinien zawierać tylko jeden rodzaj białka.
Wszystkie artykuły żywnościowe dzieli się na określone kategorie, na przykład ryby, owoce morza, mięso, drób, warzywa, owoce. W każdym posiłku łączy się określoną ilość produktu białkowego z węglowodanowym. Dodatkowo wolno zjeść indywidualnie określoną ilość pełnoziarnistego, żytniego chleba lub żytniego pieczywa chrupkiego oraz jeden gatunek owoców. Dozwoloną ilość produktów spożywczych pochodzących z poszczególnych kategorii określa się na podstawie indywidualnych danych i wyników badań w drugiej fazie diety Metabolic Balance. Dzienna dawka energii dostarczanej na tym etapie wynosi około 1000 kcal.
Przykładowe menu na diecie metabolic balance
Śniadanie: chleb pełnoziarnisty żytni z pastą z avocado.
Obiad: sznycel z indyka z sałatką warzywną.
Kolacja: jajka sadzone z pomidorem.
Oto kilka prostych sposobów radzenia sobie z powstrzymywaniem głodu w ciągu 5-godzinnej przerwy w planie Metabolic Balance: picie szklanki ciepłej wody, uciskanie miejsca pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym przez minutę (miejsce punktu ciężkości głodu według twórcy programu), mycie zębów.
Metabolic Balance to kolejna propozycja diety, która obiecuje szybką utratę masy ciała, poprawę wyglądu i zdrowia. Niestety jej zasady temu przeczą. 1000 kcal to stanowczo za mało na bezpieczną i zdrową utratę masy ciała. Plusem na pierwszy rzut oka może okazać się dostosowanie diety do stanu zdrowia chorego, jednak warto zaznaczyć, że każda wizyta w gabinecie dietetycznym właśnie od tego się rozpoczyna. Ograniczenie spożycia węglowodanów prostych również nie jest niczym nowym. Według najnowszej piramidy żywienia opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia spożycie węglowodanów prostych jest ograniczone do minimum.
Po raz kolejny należy powtórzyć, że jedynym sposobem na zdrowe odchudzanie jest dieta dostosowana do indywidualnych potrzeb organizmu, uwzględniająca wszelkie choroby, a także odpowiednio dobrana aktywność fizyczna. Prawidłowy spadek masy ciała to 1 kg na tydzień, co przy odpowiednio dobranym treningu nie musi oznaczać ograniczenia ilości kalorii do 1000, co dla niektórych osób może wręcz zakrawać o głodówkę. Z pewnością taka ilość kalorii nie będzie zdrowa dla osoby, która do tej pory spożywała np. 3000 kcal.
Metabolic Balance to kolejna propozycja diety cud, na którą z pewnością lepiej uważać.
Stosuję dietę m-b od 8 miesięcy.
Bardzo długo męczyłem się / w sensie psychicznym, fizycznym i społecznym/ z nadwagą, która rosła z miesiąca na miesiąc ,z problemami zdrowotnymi / nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, HM i inne problemy z tarczycą, stawy…
Każda próba odchudzania kończyła się olbrzymim efektem jo-jo.
Program metabolic balans przywrócił mi wiarę w siebie. RR wróciło do normy, lekarz zostawił mi leki/ biorę najmniejszą dewkę terapeutyczną, bardziej asekuracyjne niż leczniczo, wyniki cukrzycowa tj krzywa insuliny i krzywa glukozy są na granicy normy, nie mam problemu że stawami… Teraz wiem że można żyć normalnie, nie wstydzić się swojego wyglądu.
Posiłki w m-b 3×dziennie, to super sprawa, uwierzcie mi; naprawdę nie chce się jeść! – ważne żeby zaczynać posiłek od kilku kęsów samego białka. Porcje są ogromne np 145 g mięsa z indyka, 145 g warzyw, do tego chleb żytni.
W wyniku stosowania się do zasad programu m-b
Że 106 kg teraz ważę 76 jestem dumna z siebie!!!
Gdybym miała ponownie podejmować decyzję zrobiła bym to samo.
Zachęcam osoby , które nie mogą się zdecydować, nie męczcie się dłużej!!
I jeszcze jedno: nikt nie kazał mi tego pisać, nikt nie zachęcał mnie do stosowania tego programu .
Jestem wdzięczna losowi, że znalazłam informację o tym programie w Internecie.
Witam, ja jakiś czas temu rozpoczęłam tę dietę ( MB) i zastanawia mnie jedna rzecz, mianowicie to, że na niektórych forach osoby stosujące tę dietę piszą, że nie są głodne że po 2 dniach fazy przygotowawczej mogą jeść normalne jedzenie. Moja dieta wygląda bardzo marnie i monotonnie przykładowo na śniadanie mogę zjeść 65 g fasolki szparagowej/ cukinii czy ogórka ( to pewnie jest ok 15-30 kal) + 45 g tofu (84 kal na 100 g – czyli ok 40 kal) i 1 kawałek pieczywa wasa – wg tabeli 1 kawałek ma 30 kal. – łącznie jest to w zależności od produktów od 100- 200 kal. obiad i kolacja nie wyglądają lepiej. Jestem zdyscyplinowana ale szczerze mówiąc spożywanie ok 500-700 kal dziennie ( prawdopodobnie przez kilka miesięcy) nie jest miłą perspektywą. W szczególności, że pojawiają się bóle i zawroty głowy, duża słabość i okropny brak energii.
Bardzo jestem w związku z tym ciekawa opinii osób, które miały z tym planem do czynienia i ich spostrzeżeń. Czytając wszystkie komentarze na temat diety Metabollic Balance mam wrażenie, że większość z nich jest nakręcana przez samych dietetyków, lub iż proszą swoich pacjentów o dobre opinie ( podając przy okazji adresy gabinetów)
W listopadzie 2019 zaczęłam plam m-b do lipca 2020 schudłam 34 kg potem zlekceważyłam wszelkie reguły planu, co poskutkowało powrotem do poprzedniej wagi.😐 prawda jest ze nie chodziłam głodna może trochę przez pierwsze 2 – 3dni. Proszę przeżyje dokładnie twoje produkty z listy czy nie mogłabyś ustawić innaczej posiłków. Ja nie wyobrażam sobie na śniadanie jesc fasolki czy innych wymienionych przez panią produktów. Od 2.06.23 zaczęłam od nowa. Dziś mam już 10 kg mniej i nie chodzę głodna.
Zgadzam się x Tobą. schudłam na MB, wyglądam dobrze, ale jestem wciąż głodna. Moja opiekunka podpowiada dodatkowy posiłek ok. 22 giej. Z tym, ze białkowy. Zjadam gl orzechy, bo po nich jestem syta,Mowiąc szczerze mam dosyc tego niełączenia białek, Łyżka makaronu, trochę wsrzyw i mięso to porażka. Najgorsze, ze sugerowalam wyjscie z diety, sle opiekunka wtedy zachęca do tkwienia w niej. Czasem wychodzi mi dziennie po 1470-1550 jcal. Mieszczę się w zapotrzebowanie, ale glod powoduje, ze teraz pi zakończeniu podjadam. Nie lubie wody, herbatki ziołowe uwielbiam a tutaj tylko do posiłku. Przeraza mnie mysl, ze będę musiala cale zycie tak się odżywiać.
Dzień dobry,
Mam takie same wątpliwości… czy to normalne, że chodze cały czas głodna i nie mogę zjeść kiedy skręca mi żołądek ?
Miałam dokładnie ten sam problem na początku tej przygody 🙂 po zjedzeniu bardzo marnego śniadania (zupełnie odbiegalo od tego co jadłam wcześniej) nie byłam w stanie wytrzymać tych 5h żeby móc zjeść obiad.. ból głowy, ogólne osłabienie organizmu, senność.. Na prawdę z całego serca polecam w tym czasie pić letnią/ciepłą wodę, bardzo pomaga w przetrzymaniu tych przerw. I na całe szczęście ta faza „głodu” w końcu mija 🙂 przyzwyczajamy organizm do mniejszej dawki jedzenia. Teraz mogę śmiało powiedzieć, że 5-7h przerwy między posiłkami to pikuś, trzeba na początku po prostu bardzo dużo wytrwałości.
A efekty są, 17kg mniej w pół roku, dla mnie bomba
Pozdrawiam!
Nie wiem kto pisał ten artykuł ale najwyraźniej się nie zna na tym co opisuje . To nie dieta a plan żywieniowy który uczy nowego podejścia do jedzenia . Jestem przykładem ze juz po miesiącu dobrze dobranej diety można wyprowadzić złe wyniki badan na prosta a utrata wagi po pół roku -20 kg od dwóch lat stoi na tym samym poziomie . Co jest fajne to na na FB pacjenci prowadzą grupę gdzie wrzucają przepisy a teraz maja swój sklep Metabolicfood i wszystko masz po kontrola . Wiec najpierw należałoby sprawdzić na sobir a potem dopiero pisać rzetelne opinie
W 100% zgadzam się z panią Agatą.
Sama jestem doskonałym przykładem, mimo, że – niestety – zmarnowałam z tego wiele.
Przez kilka lat stosowałam ziołowy preparat oczyszczający i byłam świetnie przygotowana. Efekty były wręcz spektakularne, ale tez miałam niesamowite wsparcie w postaci kolegów z mojej grupy „konsumentów-dystrybutorów”. Spotykaliśmy się częstotliwością rzędu 1 tygodnia i wiele osób było zdumionych zmianami, które we mnie zachodziły. Nie tylko chudłam, ale byłam pełna energii. moje problemy zdrowotne rozpływały się. W niespełna 4 miesiące schudłam 28kg.
Kilka osób z zaczęło stosować metabolic-balance, mimo, że nie potrzebowali chudnąć czy tyć. chcieli dietą pozbywać się swoich problemów zdrowotnych.
Aż głupio się przyznać z jakiego powodu zaczęłam zawalać.
Parę osób powiedziało, że wyglądam jak „piersi i brzuszek ze szczupła twarzą i cienkimi raczkami i nóżkami. Najszybciej tyłam w piersiach i brzuchu, a schudnąć w tych miejscach jest mi okropnie trudno.
Moja opiekunka z m-b uprzedzała mnie, że to nie jest akcja chudnięcia, tylko zmiana sposobu odżywienia dla mnie raczej na zawsze. Oczywiście z pewnymi modyfikacjami w miarę pozbywania się kolejnych problemów.
Mogłam się „jakby zatrzymać się” w dowolnie wybranym momencie, ale stosując wszystkie 4 fazy.
Na skutek tych żarcików ze mnie, paru zawirowań życiowych, kilkuletniej intensywnej opiece nad wnusią, kilkukrotnym leczeniem uszu i zatok (przy którym tyłam w czasie 1-2 miesięcy – raz nawet ponad 15 kg, a chudłam 5-7kg w ciągu roku) – przestałam ściśle trzymać się zasad i… znów mam ponad 100. Niestety.
Jest mi wstyd i chciałabym przeprosić moją opiekunkę m-b, że zawaliłam,. Pewnie nie chciałaby już mnie znać.
Naiwnie myślałam, że sama zacznę stosować to jak należy i poradzę sobie, ale nie jestem w stanie bez wsparcia przetrwać tych najtrudniejszych pierwszych 2 tygodnie, kiedy nie można stosować Żadnego tłuszczu poza tym, który naturalnie znajduję się w zaleconym pokarmie.
2 próby odchudzania na obozach kondycyjnych skończyły się tym, że tyła szybko 2 razy więcej n iż schudłam.
Pozostało jednak coś bardzo istotnego, co zawdzięczam m-b: mój stan zdrowia w porównaniu z tym sprzed m-b jest zdecydowanie lepszy, nie licząc okresów po kilku wypadkach, które mi się w tym czasie zdarzyły. Staram się jeść to co zalecono, ale czasowe zasady, ilość wody, waga tego co jem – często jest tylko w zamiarze.
Pozdrawiam moją opiekunkę m-b (pewnie po tym co napisałam z łatwością mnie mogłaby rozpoznać) i przepraszam, że zawaliłam. Niestety nie radzę sobie z moimi emocjami i stresem mojego fatum.
Na koniec do autora tego artykułu: Jeśli rozmawiał o m-b tylko z tymi co zrobili to samo co ja łamiąc podstawowe zasady, to wielka szkoda.
W Niemczech ludzie otrzymują nawet zwrot kosztów poniesionych za przygotowanie dla nich programu Metabolic-balance, bo „ichni NFZ” wie, że to oznacza ewidentne zmniejszenie kosztów ich leczenia. Mnie w Polsce wyśmiano, że o to zapytałam.
Jest tez jedno niebezpieczeństwo, o którym uprzedzają.: Program żywienia jest przygotowany na podstawie badań dla konkretnej osoby. Dla innej osoby z innymi problemami zdrowotnymi może być niebezpieczny. Tylko ogólne zasady są wspólne.