Masło orzechowe – składniki i najlepszy domowy przepis
Aktualizacja: 4 kwietnia, 2024
Produkt być może niedoceniany, uważany za bardzo kaloryczny, przez niektórych nawet za niezdrowy. W moim przekonaniu jest jednak wręcz przeciwnie. Spożywany w odpowiednich ilościach może mieć pozytywny wpływ na nasz organizm. Jeśli nie jesteśmy na nie uczuleni, to może ono stanowić pożywny i wartościowy dodatek do diety, pozwalający przełamać rutynę.
Masło orzechowe
Masło orzechowe to głównie tłuszcze, ale te nienasycone, czyli mające pozytywny wpływ na organizm. Spożywając masło orzechowe jako przekąskę będzie towarzyszyło nam dłuższe uczucie sytości. Dzięki temu będziemy spożywali mniej posiłków, a w szczególności niezdrowych przekąsek. Masło orzechowe świetnie nadaje się do smarowania pieczywa (w tym chrupkiego) czy różnego rodzaju wafli. Dzięki temu może być oryginalną propozycją na śniadanie. Sprawdza się również w roli dodatku do ciast i deserów.
Masło orzechowe – składniki
Masła orzechowe mogą być sporządzane z różnego rodzaju orzechów. Będą się wtedy różnić delikatnie konsystencją, walorami zapachowymi i smakowymi, a nawet barwą samego masła. To prawdziwe powinno składać się przynajmniej w 90% z orzechów, a najlepiej tylko i wyłącznie z nich. Mimo iż kaloryczność masła orzechowego jest duża, a w głównej mierze są to tłuszcze, nie należy się ich obawiać. Są to nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym bardzo ważny tłuszcz oleinowy i linolowy należących do rodziny omega- 6 i 9. Jeśli zawartość orzechów w gotowym produkcie jest już niższa niż wspomniane wcześniej 90% możemy być pewni, że resztę będą stanowiły emulgatory, cukier, barwniki, konserwanty i inne dodatki, które najlepiej ograniczać. Ponadto orzechy same w sobie zawierają dużo witamin i minerałów. Masło orzechowe może odznaczać się gładką konsystencją, bądź możemy również zakupić takie, które będzie zawierało chrupiące kawałki orzechów.
Jak wybrać dobre masło orzechowe?
Na półkach sklepowych można znaleźć mnóstwo różnych słoiczków z masłem orzechowym. Mimo iż może nam się wydawać, że wszystkie są podobne, to składy mogą czasami znacznie różnić się między sobą. Najzdrowsze i najbardziej wartościowe będzie to masło orzechowe, które w swoim składzie zawiera tylko orzechy. Sól jest też charakterystycznym składnikiem gotowego produktu. Natomiast całkiem niezrozumiałym faktem jest dodawanie przez producentów do masła orzechowego cukru lub nawet tłuszczu. Jeśli chodzi o wizualne cechy to masło orzechowe powinno posiadać złocisty kolor, niekiedy odrobinę jaśniejszy lub ciemniejszy w zależności od użytych orzechów do produkcji. Konsystencja powinna być gęsta – podczas przechylania słoika jego zawartość nie powinna się przelewać. Natomiast po otwarciu słoiczka powinniśmy wyczuwać zdecydowany zapach orzechów (lecz o tym przekonujemy się dopiero, gdy dokonamy już zakupu).
Masło orzechowe – domowy przepis
Gotowych produktów jest sporo, ale czasami warto (nawet dla czystej przyjemności) zrobić własne, prawdziwe masło orzechowe i mieć świadomość, że znajduje się w nim wyłącznie to, co sami dodamy. Masło orzechowe nie zawsze musi nam się kojarzyć z tym wykonanym z orzeszków ziemnych. Doskonale można użyć do tego celu inne orzechy, np. laskowe. Wykonanie domowego masła orzechowego nie jest czasochłonne i skomplikowane. Poniżej opcjonalny przepis na masło z orzechów laskowych:
Składniki:
- 300g orzechów laskowych
- odrobina syropu z agawy
Przygotowanie:
- Orzechy należy wyprażyć w piekarniku lub na suchej patelni około 20 minut.
- Ostudzone orzechy staramy się w miarę dokładnie obrać ze skórek.
- Orzechy umieszczamy w malakserze i miksujemy do momentu uzyskania gładkiej konsystencji tłustego kremu.
- Gotową masę przekładamy do słoiczka i szczelnie zakręcamy.
Wskazówka: orzechy będą lepiej miksowały się, jak będą jeszcze lekko ciepłe.
Takie masło orzechowe na pewno nie jest gorsze od tego z orzechów ziemnych. Jest natomiast zupełnie inne w smaku i bardziej aromatyczne.
Jak widać wyjątkowość masła orzechowego polega nie tylko na wartościach odżywczych w nim zawartych, ale także na smaku. Dodatkowym atutem jest wszechstornność jego zastosowania. Nadaje się nie tylko na kanapki, ale także do deserów, a nawet dań wytrawnych w roli bazy do pysznych sosów.