Łuszczyca. Bez zmiany w diecie się nie obędzie!
Aktualizacja: 21 maja, 2020
Jednym z mniej przyjemnych schorzeń dotykających około 1 mln osób w Polsce i 2–3% populacji na świecie jest łuszczyca. Objawy choroby dotyczą głównie zmian skórnych. Na szczęście w przypadku około 2/3 pacjentów choroba ma przebieg łagodny. No właśnie! Czy mamy w związku z tym wpływ na rozwój i przebieg łuszczycy? Co możemy zrobić sami? Czy jest ratunek? Odpowiedź jest prosta: TAK, możemy wpłynąć na przebieg łuszczycy! Bez zmiany diety się nie obędzie!
Spis treści
- Łuszczyca
- Łuszczyca – objawy
- Łuszczyca krostkowa
- Łuszczyca stawowa
- Łuszczyca głowy
- Łuszczyca dłoni
- Łuszczyca na twarzy
- Łuszczyca u dzieci
- Łuszczyca – dieta
Łuszczyca
Łuszczyca to dość powszechna dermatoza o podłożu zapalnym, na którą cierpi ok. 2% populacji kaukaskiej (u pozostałych ras zachorowalność jest znacznie niższa). U obu płci narażenie na wystąpienie choroby jest porównywalne. Pierwsze spotkanie z choroba może nastąpić praktycznie w każdym wieku, jednak w 85% przypadków rozpoczyna się przed 30 rokiem życia (typ I łuszczycy), obserwujemy okresy nasilenia oraz remisji (wycofania/ uśpienia choroby). Etiopatogeneza choroby jest złożona, na dzisiejszy stan wiedzy głównymi czynnikami rozwoju łuszczycy są: czynniki genetyczne, rasowe oraz środowiskowe wśród których wyróżniamy: infekcje bakteryjno-wirusowe, podrażnienia mechaniczne skóry, stres jak i nieodpowiednia dieta.
Z wyżej wymienionych czynników wywołujących łuszczyce wpływ mamy jedynie na otaczające nas środowisko. Dobrą i złą wiadomością jest informacja, iż czynniki środowiskowe są bardzo istotne w procesie powstawania i nasilania objawów dermatozy. W związku z czym, przy obciążeniu genetycznym i rasowym modyfikując styl życia możemy opóźnić bądź też przyspieszyć ujawnienie się choroby. Co to za czynniki? Wyróżniamy tu: stres, infekcje, urazy fizyczne a także używki takie jak: alkohol i nikotyna. Prowadząc nieprawidłowy styl życia jak i nie zwracając uwagi na spożywane pokarmy, narażamy się na nasilenie objawów oraz choroby towarzyszące np. ze strony układu sercowo-naczyniowego.
W ostatnim czasie w wielu badaniach potwierdzono, iż łuszczyca jest schorzeniem układowym, dotykającym nie tylko skóry. W wielu przypadkach jednocześnie możemy obserwować inne przewlekłe zapalne stany, do których należą m.in. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zespół metaboliczny czy też wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Wykazano, powiązanie między łuszczycą, a zwiększonym ryzykiem ostrych zespołów wieńcowych (np. zawał serca).
Łuszczyca – objawy
Obecnie najczęściej obserwowaną postacią łuszczycy (90% chorych) jest występowanie ognisk chorobowych pod postacią czerwonych „blaszek”– postać plackowata. Upośledzenie czasu łuszczenia się naskórka tkwi w biologii. U osób chorych stwierdza się niedobór chemicznego przekaźnika cAMP (cykliczny adenozyno-3′,5′-monofosforan), który pełni ważną rolę w wielu procesach biochemicznych, co prowadzi ostatecznie do nadprodukcji naskórka przez komórki skóry. U osoby zdrowej rozwój komórek skóry i przemieszczanie się ich na powierzchnię w postaci naskórka to proces trwający ok. miesiąca. Inaczej jest w przypadku, gdy występuje łuszczyca. Objawy, które daje ta choroba związane są ze skróconym czasem rozwoju komórek skóry, który wynosi ok. 3–5 dni. W tym przypadku proces odżywiania naskórka jest zaburzony. Przez jego nadmierną ilość, nie zostaje on właściwie odżywiony i obumiera (łuszczy się).
Łuszczyca krostkowa
Łuszczyca krostkowa jest ciężką odmianą łuszczycy. Zmiany skórne, które ją sygnalizują, są nieco inne niż przy łuszczycy plackowatej. Na rumieniowatych plamach na skórze bądź zdrowym naskórku pojawiają się drobne krostki. Ich przyczyną są leukocyty wielojądrzaste gromadzące się w górnej części naskórka. Występują dwie odmiany łuszczycy krostkowej: ograniczona i uogólniona.
Łuszczyca stawowa
Łuszczyca stawowa, inaczej łuszczycowe zapalenie stawów, występuje u około 25% chorych na łuszczycę zwykłą. W przebiegu tej choroby obserwuje się też często łuszczycę paznokci. Zwykle obserwuje się dość duży związek między występowaniem ŁZS a czynnikami genetycznymi. Objawem tej choroby jest przewlekłe zapalenie stawów i zmiany łuszczycowe. Łuszczyca stawów może mieć różny przebieg – łagodny i ciężki. Ten drugi może prowadzić do zniszczenia stawów i w konsekwencji do niesprawności. Na przebieg choroby można wpłynąć odpowiednią dietą.
Łuszczyca głowy
Łuszczyca głowy daje swoje objawy głównie w obrębie owłosionej skóry głowy. Zmiany są rumieniowe, nacieczone o różnej wielkości. Niejednokrotnie mogą wychodzić poza linię włosów i zajmować okolice czoła czy karku. Zmiany łuszczycowe na głowie mogą silnie się łuszczyć. Ogniska zmian są pokryte grubymi, twardymi, białoszarymi blaszkami. Sama choroba nie doprowadza do utraty włosów. Miejscowe łysienie może być spowodowane drapaniem. Temu rodzajowi łuszczycy może towarzyszyć świąd.
Łuszczyca dłoni
Łuszczyca dłoni i stóp jest jedna z odmian łuszczycy. Zmiany skórne nasilone są w obrębie dłoni i podeszwy stóp. Ogniska zmian przybierają mocno czerwony kolor i są bardzo nacieczone. Skóra na powierzchni zmian jest bardzo narażona na pęknięcia, które są bolesne i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zmiany skórne w tej postaci łuszczycy są oporne na leczenie.
Łuszczyca na twarzy
Łuszczyca na twarzy nie jest klasyfikowana jako odrębny rodzaj łuszczycy. Zmiany chorobowe występujące na twarzy zazwyczaj są rezultatem łuszczycy plackowatej, krostkowej czy owłosionej skóry głowy.
Łuszczyca u dzieci
Na łuszczycę mogą chorować także dzieci. Duży wpływ na jej wystąpienie mają czynniki genetyczne. W przypadku, gdy oboje rodziców walczą z tą chorobą, istnieje 75% szans, że łuszczyca u dzieci również się pojawi. Pierwsze objawy można zazwyczaj zaobserwować po infekcji górnych dróg oddechowych spowodowanych np. przez ospę wietrzną, półpasiec czy opryszczkę. Czynnikiem prowokującym są także grzyby z rodzaju Candida, drożdżaki z grupy Malassezia czy wirus HIV. Zmiany łuszczycowe u dzieci najczęściej obserwowane są w okolicy skóry twarzy i małżowin usznych. Pojawiają się także m.in. na powiekach, w pachwinach czy w okolicy narządów płciowych.
Łuszczyca – dieta
Na dzień dzisiejszy nie można zapobiec łuszczycy, natomiast możemy mieć duży wpływ na wielkość objawów oraz ich wyciszenie. Bardzo ważną i podstawową kwestią jest wdrożenie zbilansowanej, urozmaiconej diety opartej o nieprzetworzone, naturalne produkty, najlepiej rodzimego pochodzenia. Dzięki odpowiednio zbilansowanym posiłkom możemy mieć wpływ na przebieg i objawy, które daje łuszczyca. Dieta skomponowana według poniższych wskazówek może doskonale wspierać leczenie tej choroby.
- Bardzo często pacjenci z łuszczycą mają nadwagę bądź otyłość. Badania kliniczne przeprowadzane na całym świecie potwierdzają skuteczność diety niskoenergetycznej, stosowanej w celu spadku masy ciała, a poprawą stanu zdrowia pacjentów. Jak się okazuje otyłość (BMI>30kg/m2 ) praktycznie dwukrotnie podnosi ryzyko wystąpienia łuszczycy, wpływa również na sposób przebiegu schorzenia. W badaniach przeprowadzonych w Chorwacji na grupie 82 chorych, w czasie redukcji masy ciała zaobserwowano zmniejszenie lipidów we krwi oraz obniżenie aktywności limfocytów CD4+ (prozapalnych) jak i zwiększenie produkcji obronnych cytokin przeciwzapalnych.
- Znaczącą rolę w zdrowej diecie przeciw łuszczycowej stanowią tłuszcze. Musimy nauczyć się wybierać te korzystne (produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie z rodziny omega3). W menu znacznie ograniczyć musimy źródła nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu (są to tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, takie jak smalec czy masło). Ciekawostką jest, iż rzadziej na łuszczycę chorują Eskimosi. Czy
wiemy dlaczego? Ponieważ ich tradycyjny sposób żywienia bazuje na rybach morskich (posiadających bardzo zdrowe kwasy tłuszczowe w swym składzie). Gdzie jeszcze znajdziemy wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega–3? Występują w: olejach (lnianym, rzepakowym, sojowym, kukurydzianym), roślinach liściastych oraz rybach morskich (sardynki, łosoś, makrela, śledź, tuńczyk). Gdy mamy ograniczony dostęp do dobrej jakości świeżych produktów warto zaopatrzyć się w tran. Niezmiernie ważny jest prawidłowy stosunek kwasów omega-3 do omega-6. Musimy być świadomi iż to rodzina kwasów omega-3 oraz kwas gamma-linolenowy są źródłem związków o charakterze przeciwstawnym. Bilansując dietę należy dążyć do zwiększenia udziału kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 kosztem kwasów tłuszczowych z rodziny omega-6. Spośród NNKT (PUFA) szczególnie korzystne jest stosowanie kwasu eikozapentaenowego (zawartego w oleju rybim). - Niejednokrotnie zaobserwowano u pacjentów z łuszczycą zmniejszoną ilość aktywnej formy witaminy D w surowicy. Zasadne wydaje się suplementowanie tej witaminy, oczywiście po konsultacji z lekarzem.
- Często spotyka się opinie i zalecenia do stosowania diety wegetariańskiej przez osoby chorujące na łuszczycę. Jest tak dlatego, iż m.in. produkty pochodzenia zwierzęcego zawierają kwas arachidonowy (AA), a ma on niestety prozapalny charakter działania, m.in. stymuluje produkcję IL-1 i wzmacnia odpowiedź tkankową na tę cytokinę. Wyeliminowanie produktów pochodzenia zwierzęcego prowadzi w związku z tym do zmniejszenia stanu zapalnego w organizmie.
- Niski poziom selenu, beta-karotenu i alfa-tokoferolu ( tzw. przeciwutleniaczy) jest bardzo częstym problemem chorych na łuszczycę. Wiadome jest, iż stres oksydacyjny i wynikający z niego przyrost rodników może odgrywać istotną rolę w mechanizmie zapalnym łuszczycy. Bogatym źródłem cennych składników żywności są: świeże warzywa i owoce w związku z wysoką zawartością karotenoidów, flawonoidów oraz wspomnianych wcześniej witamin. Warzywa oraz owoce są także bogatym źródłem błonnika pomocnego w regulacji perystaltyki jelit. Odgrywa on znacząca rolę w zapobieganiu zaparć, a co za tym zapobiega osiedlaniu się złej mikroflory i gromadzeniu toksyn w jelitach. Z tego względu ważna jest dieta bogata w błonnik pokarmowy. Błonnik reguluje pracę jelit i zapewnia optymalną mikroflorę. Znajdziemy go w pieczywie pełnoziarnistym, płatkach owsianych, otrębach.
- Cenne witaminy dla chorujących na łuszczycę to również: kwas foliowy znajdujący się w zielonych warzywach (wspomagający regenerację naskórka), witamina PP występująca w produktach zbożowych, strączkach, rybach oraz owocach (poprawia ukrwienie skóry); witamina H, którą znaleźć możemy w orzechach, jajach, wątróbce jak i sardynkach (wpływa na prawidłową budowę i funkcjonowanie skóry).
- Czy wiemy, gdzie znajdują się wolne rodniki o negatywnym wpływie m.in. na rozwój łuszczycy? Pochodzą one z dymu papierosowego, spalin, a także powstają w wyniku jedzenia ciężkostrawnych produktów czy picia alkoholu, który zwiększa także produkcję cytokin prozapalnych. Badania potwierdzają również, że alkoholizm niestety zwiększa oporność na leczenie łuszczycy jak również zwiększa liczbę działań ubocznych. Wykluczenie alkoholu łagodzi przebieg choroby. Palenie papierosów wpływa na funkcję układu immunologicznego. Palenie powoduje nadprodukcję prozapalnych interleukin i innych negatywnych czynników, nasilających reakcje zapalne w skórze. Badania kliniczne ujawniły, że palenie tytoniu zwiększa narażenie na wystąpienie łuszczycy.
- Co z dietą bezglutenową? Nie sprawdzi się ona we wspomaganiu leczenia każdej osoby chorej na łuszczycę. Zastosowanie jej jest wskazane u osób z obecnymi w surowicy krwi przeciwciałami antygliadynowymi. Łuszczyca ma silny przebieg również ze względu na inne pokarmy, których nie toleruje nasz organizm. Oprócz glutenu nasza żywność zawiera wiele alergenów w związku z czym należy wyeliminować je z diety. Metoda prób i wykluczania pojedynczych podejrzanych składników żywności jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Wśród popularnych alergenów wymienia się również: pszenicę oraz mleko.
Po przeanalizowaniu zebranego materiału i wielu badań na temat wpływu składników żywności na przebieg łuszczycy, można stwierdzić iż zmodyfikowana dieta opierająca się na zasadach zdrowego żywienia z wyeliminowaniem używek i stresu wpływa pozytywnie na przebieg łuszczycy. Wśród wielu osób z nadwagą i otyłością normalizacja masy ciała poprzez zastosowanie diety o niskiej zawartości energii może odgrywać istotną rolę w leczeniu dermatozy. Wskazane jest zwiększenie w diecie podaży warzyw i owoców, bogatych w karotenoidy, flawonoidy oraz witaminę C, jak również wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3, których głównym źródłem są ryby morskie (sardynka, łosoś, makrela, tuńczyk). Zabiegi te wpływają na złagodzenie przebiegu choroby. Często zalecana jest również dieta wegetariańska w procesie leczenia łuszczycy. Tak więc obiektywnie patrząc na ogląd sprawy mamy bardzo duży wpływ na komfort życia z chorobą, wcale nie musi być ona dla nas utrapieniem.
Literatura:
- Andrzej Kaszuba, Sebastian Uczniak, Aleksandra Kaszuba, Łuszczyca, w: Dermatologia geriatryczna, tom 1, [dostęp on-line]
- Jolanta Maciejewska, Łuszczyca, Medycyna praktyczna, [dostęp on-line] https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74363,luszczyca
- Patrycja Jakimik, Łuszczyca u dzieci – czym się charakteryzuje, Nowa Farmacja, [dostęp on-line] https://www.nowafarmacja.pl/blog/luszczyca-u-dzieci-porady-charakterystyka
Żadna dieta cud tutaj nie pomoże, ani Dąbrowskiej, ani Dukana. Owszem, przy ł są ogólne zalecenia co do odżywiania, eliminacja nabiału, warzyw psiankowatych czy glutenu, jednak dieta powinna być skrojona na potrzeby konkretnego człowieka. Dlaczego? Każdy z nas jest inny i ma inne problemy/potrzeby. Ktoś może mieć problem z nerkami, ktoś inny z cukrzycą, a jeszcze ktoś ma próchnicę, czy nietolerancje pokarmowe.
Ludzie, nie róbcie sobie krzywdy dziwnymi dietami, tylko idźcie do dobrego dietetyka specjalizującego się w chorobach autoimmunologicznych, zróbcie testy na nietolerancje, alergie pokarmowe i morfologię!
Mi pomaga konopna kąpiel SPA z CBD. Nie miałam zaostrzenia choroby od około 4 lat. Wlewam troche płynu do wanny i biorę cudowne kąpiele raz w tygodniu. Skóra jest bardzo dobrze nawilżona, nie łuszczy się, a co najważniejsze plamy są dużo mniej widoczne. Także naprawdę polecam ten preparat. Dodatkowo myję się wyłącznie hipoalergicznym mydłem oraz piorę również w hipoalergicznym płynie dla dzieci. Praktycznie wyeliminowałam w ten sposób świąd i łuszczenie się skóry, polecam ten naturalny sposób. Pozdrawiam 🙂
Jeszcze jedno, szukajcie naturalnych witamin nie syntetycznych!
Posłuchajcie o luszczycy. Moze to wad zacheci do zmiany myslenia, ze trzeba zaczac od jelit i witamin. Dermatolodzy nie lecza nas. Zreszta w Polsce jest taka moda. Aby zaleczyc wypisac masci na sterydach i juz. Zbadajcie poziom wit d3 . Polecam.
Polecam raczej post Dąbrowskiej. Nie ma efektów ubocznych jak w diecie Dukana. Wyleczyłam nią prawie cała łuszczycę i nie ja pierwsza.
Byłem na restrykcyjnej formie diety Dąbrowskiej (6 tyg). Łuszczyca podczas i po diecie jest w zupełnie takim samym miejscu i nasileniu jak wcześniej. Zero zmian.
Dieta przy takiej chorobie jak łuszczyca jest ważna, ale leki są chyba najważniejsze. Każdy organizm inaczej reaguje na inne czynniki i składniki. Moja skóra często jest odporna na różnego rodzaju kremy, cały czas szukam idealnego leku.
Czy dieta Dukana pomaga tylko przy zrzuceniu kg czy również przy łuszczycy? Mam 25 lat ważę 86 kg i wzrost 190 cm. Nie mam nadwagi, palę e-papierosa, kiedyś imprezowałem przestałem od ponad 0,5 roku i piję o wiele mniej alk. Smaruję się wyznaczonymi przez dermatologa lekami jednakże na skórze głowy choroba zaczęła się rozszerzać. Dbam o siebie jestem czystym, schludnym chłopakiem. Dermatolog jak dermatolog tylko leki i leki czy dałby radę ktoś coś polecić ? Dziękuję za szczerość odpowiedzi.
Dieta Dukana może doprowadzić do ostrej niewydolności nerek. Poczytaj o niej.
Jasne, wyeliminowanie niektórych produktów jest niezbędne, jednakże stosowanie nawet najlepiej zbilansowanej diety nie przywróci nam zdrowia. Sama, poza metodami naturalnymi leczę się dermokosmetykami.
Choruje na łuszczycę . Zastosowałam post dr Dąbrowskiej i pozbyłam się choroby.
i tu sie mylisz. odpowiednia zywnosc wyeliminuje luszczyce calkowicie, ale trzeba bedzie sie jej trzymac. podam swoj przyklad i to wystarczy, bo dziala. mialem do zrzucenia 20 kilogramow. wskoczylem na diete dukana. bylem na niej 4 miesiace. pierwszy miesiac uzywalem masci, jak zwykle zreszta. potem zauwazylem, ze luszcyca przestala sie pokazywac wiec nie smarowalem sie juz. ponad 3 miesiace nie wyszla zadna kropka. zaznaczam, ze w tym czasie pilem whisky z cola co tydzien, robilem sobie taki dzien w tygodniu na smieciowe jedzenie, pizza, kebab itp. pale tez papierosy. kilogramy spadly, wrocilem do tego, co jadlem wczesniej i po chyba 2-4 tygodniach, nie pamietam dokladnie, luszczyca wylazla znowu. zaczelo mnie to denerwowac. poczytalem troche na temat diety, przekopalem internet, ulozylem swoja. luszczyca zniknela. pozdawiam.
Zgadzam sie!!! Na Dukanie bylam 8 miesiecy, 34 kg mniej… Po 2 mc luszczyca zatrzymala sie a po 8 nie bylo ani sladu… Wrocilam do normalnego jedzenia, fajek i kawy i szlag trafil- zołza wrocila…
Także używam dermokosmetyków tej firmy i rzeczywiście, ich regularne stosowanie przynosi fajne efekty.
Jakich dokladnie ??